S6 od Audi: nenápadný sportovní sedan

Kdyby existoval seznam ohrožených druhů na automobilovém trhu, segment sportovních sedanů s benzinovým motorem řadíme do kritické kategorie hned po pořádných dvoudveřových kupé. S blížící se totální elektrifikací v kombinaci s touhou kupující veřejnosti po SUV se tradiční čtyřdveřové vozy s konvenčním pohonem, jako je Audi S6, stávají stále vzácnějším jevem.

Přesto se starší automobilky, jako je Audi, přiblížily zdokonalení receptury pro své konvenční sportovní sedany. S6 se může pochlubit výkonným a kultivovaným pohonným ústrojím, sofistikovaným vzduchovým odpružením a nádherně zpracovaným interiérem. Co na tom, že jednou za čas musíte navštívit benzinové čerpadlo. Co se vám na tom nelíbí? To jsme se rozhodli prozkoumat, když jsme usedli za volant tohoto Audi S6 z roku 2023.

Audi S6

S6, S značí styl

Náš testovací vůz Audi S6 z roku 2023 dorazil lakovaný a ve vznešeném odstínu Aviator Gray. Přesně na míru neutrálním barvám, jež si milovníci automobilů z oblasti Los Angeles tolik oblíbili. Jeho 21 palcová kola mají také elegantní směrový design, který navozuje pocit pohybu, i když S6 stojí na parkovišti. Převážně černý interiér využívá kvalitní kovové akcenty a několik krásných kousků nedokončeného karbonového výpletu lemujícího dveře a palubní desku. Červené prošívání na volantu, bezpečnostních pásech a opěradlech sedadel z prošívané kůže naznačuje sportovní charakter S6.

Díky standardnímu adaptivnímu vzduchovému odpružení je S6 po městě pohodlná jako pohovka v obývacím pokoji. Klouže po většině povrchů silnic, dokonce i po hrubé dlažbě, tiše a hladce. V jízdních režimech Comfort nebo Auto dochází k náklonu karoserie. Nicméně v těchto režimech je hýčkání cestujících nejvyšší prioritou. Při obdivování kabiny našeho testovaného vozu jsme si užívali zvuky z prémiového audiosystému Bang & Olufsen. Ten patří do dostupného paketu S6 Prestige.

Interiér

Výkonný hardware

Audi S6 má také pořádný výkonný hardware. Kromě svižného 2,9 litrového motoru V6 s dvojitým turbodmychadlem a elektronickým přeplňováním, svižně řadící osmistupňové automatické převodovky a standardního pohonu všech kol vybavili náš testovací vůz také paketem S Sport. Tato sada přidává řízení všech kol, sportovní výfuk se skutečnými koncovkami, sportovní zadní diferenciál a červené brzdové třmeny.

Výsledkem je na silnici strhující zrychlení. Systém pohonu všech kol nemá problém s výkonem 444 koní a točivým momentem 600 N.m. Při testech to znamená zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy. Když se S6 řítí vpřed, výfuk praská se zuřivostí superauta, zejména, když nastavíte jízdní režim Dynamic. Okamžité řazení zajišťuje rovnoměrný přísun výkonu a podřazení má za následek bleskové předjetí.

Díky silným brzdám a řízení zadní nápravy si S6 poradí i se zatáčkovitou silnicí v kaňonu. Adaptivní vzduchové odpružení eliminuje náklony karoserie, jakmile s vozem začnete házet. V minulosti Audi kritizovali za nejasné řízení, ale překvapivě přímé a bezprostřední řízení zde přispívá k pozoruhodné jistotě řidiče. Ovladatelnost S6 získává ještě teatrálnější charakter, když motor zpívá a výfuk duní. V prodeji jsou ostřejší a agresivnější sportovní sedany, ale jen málokterý dokáže zachytit zvukové vzrušení S6.

Technika a bezpečnost

Téměř stejně působivý jako celkový jízdní šarm S6 je i jeho soubor informačních a zábavních technologií a technologií aktivní bezpečnosti. Audi se drží svého uspořádání středového panelu se dvěma displeji, přičemž horní obrazovka slouží jako tradiční jednotka infotainmentu a spodní obrazovka jako ovladač klimatizace. Za normálních okolností bychom si stěžovali na absenci tlačítek a tvrdých dotykových ovládacích prvků, ale uživatelské rozhraní Audi využívá výrazné haptické kliknutí, které slouží jako zvuková zpětná vazba při stisknutí tlačítka na obrazovce.

Software je snadno ovladatelný a při procházení různých stránek S6, které upravují nastavení teploty nebo zvukového systému, jsme se jen zřídka dopustili chyby. Audi věnovalo pozornost tomu, které pevné ovládací prvky jsou nezbytně nutné; na jednotce rádia je k dispozici ovladač hlasitosti a na volantu rolovací kolečko pro naprostou přesnost a snadné ovládání. Chválíme také digitální přístrojový panel, který je snadno čitelný a nabízí spoustu konfigurací v závislosti na individuálním vkusu řidiče.

S6 – přední maska

Musíme vytknout rozhodnutí Audi vyřadit ze seznamu standardní výbavy některé z nejoblíbenějších asistenčních technologií pro řidiče, což je vzhledem k základní ceně 1,7 milionu Kč trochu zklamání. Automobilka sice do všech modelů zahrnuje adaptivní tempomat, asistent pro udržování v jízdním pruhu, automatické nouzové brzdění a automatická dálková světla, nicméně pro získání všeho ostatního si musíte pořídit paket Prestige. Tento paket zvyšuje cenu S6 o 8 800 USD (200 000 Kč). Zahrnuje LED světlomety s designem HD Matrix, elektrické plynulé zavírání dveří a head-up displej. Přidává také všechny chybějící technologie aktivní bezpečnosti: hlídání mrtvého úhlu, upozornění na křížovou dopravu vzadu, upozornění na boční křížovou dopravu a rozpoznávání dopravních značek. Tento stupeň vybavuje S6 také 360stupňovým pohledem kamery, který se zobrazuje na středovém displeji s ostrou grafikou. Stručně řečeno, náš testovací vůz S6 vybavený paketem Prestige nás v oblasti technologií nenechal na holičkách.

Co je lepší: S6 nebo S7?

Když jsme recenzovali elegantně vypadající Audi S7 z roku 2023, chválili jsme ho za většinu stejných pozitivních vlastností jako Audi S6. Dokonce jsme zašli tak daleko, že jsme jej označili za výhodnou koupi, zvláště když je jeho výkon srovnatelný s jinými sportovními luxusními vozy, jako je Porsche Panamera, Tesla Model S a Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe.

Přesto jednou z našich mála výtek vůči S7 bylo, že si navzdory podobnosti výkonů a výbavy účtuje oproti svému konvenčně tvarovanému stájovému kolegovi S6 vysoký příplatek. Poté, co jsme S6 podrobili zkoušce, jsme si ověřili, že kupující o mnoho nepřijdou, pokud si S7 nepořídí. S testovaným časem pouhých 4,1 s na stovku je S7 poněkud překvapivě o 0,4 s rychlejší než S6. Přístup do zavazadlového prostoru je u většího bratra S6 snazší díky palubní desce hatchbacku S7.

Audi S6

Přesto bychom zákazníkům doporučili zůstat u modelu S6, protože je v porovnání s S7 výhodný. Audi požaduje za S6 z roku 2023 75 390 USD (1,7 milionu Kč), zatímco cena S7 z roku 2023 začíná na 85 190 USD (1,9 milionu Kč). Náš testovací vůz S6 s bohatou výbavou vyšel na 91 665 USD (2 miliony Kč), přestože byl vybaven paketem Prestige, paketem S Sport, paketem Design edition a neuvěřitelně výkonnými světly s označením S Audi Beam. Zatímco S7 byla výhodná koupě s výhradou, S6 je prostě dobrá koupě.

Verdikt

Na univerzálním voze, jako je S6, je nejlepší to, že se hodí téměř pro každou práci. Díky dvojí osobnosti, která se vyznačuje bystrostí při projíždění kaňonů a pohodlím po městě, je Audi S6 2023 příjemné téměř v každé jízdní situaci. Některé zákazníky bude stále přitahovat kouzlo sportovních elektromobilů, ale ti, kteří touží po vzrušení z dobře vyladěného spalovacího motoru a praskajícího výkonného výfuku, budou s nabídkou S6 zcela spokojeni.

Zdroj: motortrend, Vapol