Otevírá se první přístav pro létající taxi Hyundai na světě

Australské Tritium dělá další velký úspěch na globální scéně. Tentokrát se světově prvním uzlem létajících taxi nazvaným „Air-One“, které v pondělí otevřel v Coventry partner Urban-air Port.

Uzel létajících taxi, známý také jako „vertiport“, má za cíl pomoci řešit dopravní zácpy na zemi. A má se účtovat jako součást budoucnosti dopravy s nulovými emisemi.

„Auta mají silnice. Vlaky mají koleje. Letadla mají letiště. Nyní mají eVTOLs Urban-Air Port,“ řekl zakladatel městské letecké společnosti Ricky Sandhu.

„Od návrhu, přes výrobu a nyní do provozu, Urban-Air Port dodal Air-One za pouhých 15 měsíců, čímž nastavil standard pro globální nasazení a otevřel svět možností pro rychlou leteckou mobilitu.“

Zatímco plnohodnotné lety aerotaxi zatím nejsou v nabídce pro širokou veřejnost, hub má sloužit k demonstraci ovládání a nabíjení letadel. A také nakládání nákladu pro bezpilotní drony. Sandhu trvá na tom, že to má být jen první přístav a jeho objednávka roste.

V centru pozornosti vedle plnohodnotného modelu létajícího taxíku Supernal Aero eVTOL (elektrický vertikální vzlet a přistání) společnosti Hyundai Motor Company stojí rychlonabíječka Tritium o výkonu 350 kW.

Otevírá se budoucnost létajících taxi

Budoucnost letového ředitele na OneSky Adam Twidell navštívil centrum a pořídil snímek vedle nabíječky Tritium. Ta se má napájet akumulátorem energie, který se má nabít vodíkovým palivovým článkem. 

Budoucnost letového ředitele ve společnosti OneSky Adam Twidell s nabíječkou Tritium na místě v přístavu Urban-air.  Zdroj: Linkedin, Otevírá se první přístav pro létající taxi Hyundai na světě
Budoucnost letového ředitele ve společnosti OneSky Adam Twidell s nabíječkou Tritium na místě v přístavu Urban-air

Používání vodíku – bez ohledu na to, jak je „zelené“ – není nejúčinnějším způsobem, jak udržet nabíječku napájenou. I když Twidell poukázal na to, že demonstrační jednotka se jeví přenosná a mělo smysl používat vodík. To proto, aby se mohl rychleji natankovat akumulátor.

„Vodíkový palivový článek a přidružená baterie jsou demonstrátorem, který je přenosný. Otevírá tak obzory a pohybuje se po celé zemi kvůli výstavám a výukovým prezentacím,“ řekl Twidell, který jel se svou Teslou Model 3 na návštěvu centra.

,,Ale pokud vyrábíte elektřinu, můžete ji také používat. A v tomto případě jsem byl vděčný za poplatek!“

Hub Air-One je otevřen do 15. května 2022. A poté se má nasadit do dalších lokalit ve Spojeném království.

V únoru 2022 se společnost Tritium podporovala Trevorem St Bakerem a měla i ocenění prezidentem Bidenem jako příklad „bubnu pracovních míst“. Ta má vytvořit rozvíjející se průmysl elektrických vozidel poté, co společnost oznámila, že postaví nový závod na výrobu nabíječek pro elektromobily i v České republice.

Zdroj: thedriven, Vapol