Z těchto volných chatek Švédsko šílí

Švédsko má neformální síť bezplatných přenocovacích chatek, včetně této v regionu Uppsala

Neformální síť chatek, chatrčí a turistických chatrčí poskytuje nevšední venkovní způsob, jak prozkoumat severský národ.

Navštivte Švédsko a máte právo chodit, jezdit na kole, lyžovat a kempovat kdekoli s výjimkou soukromých zahrad, dvorů nebo zemědělské půdy. Známý jako allemansrätten neboli právo na veřejný přístup, je nedílnou součástí kultury země.

Kromě tohoto otevřeného pozvání k postavení stanu jsou v mnoha oblastech divočiny a parků také chatky, ve kterých může kdokoli zůstat zdarma. Některé se zdají jako bývalé lovecké chaty nebo rybářské chatrče. Jiné jsou kdysi venkovskými domy darovanými vládám a obcím. 

Je jich více než 250, od primitivních až po poněkud plyšové. Švédská fotografka Moa Karlberg jich desítky zachytila ​​v knize Stuglandet („země chatrčí“), kterou vytvořila v koprodukci se spisovatelem Kjell Vowles.

Lidé procházejí úzkým průchodem mezi vysokými skalními útvary, Z těchto volných chatek Švédsko šílí
Turisté cestují podél švédského vysokého pobřeží v národním parku Skuleskogen; v lesoparku u Baltského moře je pět chatek volně k užívání

„Poznal jsem kulturu a historii míst ve Švédsku, která nebyla turisticky vyhledávaná,“ říká Karlberg. ,,Viděli jsme spoustu lesů a spoustu jezer.“ Jejich fotografie a texty zachycují obydlí a snové scenérie v regionech včetně ostře krásného Laponska a Gävleborgu u Baltského moře.

Jednoduchý život – pohodlnější než stan

V Gotalandu je chata z 19. století s nádhernou modrobílou tapetou s pávími a vlněnými koberečky a malé červené chatky s teplými dřevěnými interiéry lemovanými útulnými palandami, roztroušenými po celé krajině. „Jsem rád v přírodě, ale nejsem tvrdý divoký táborník,“ říká Karlberg. „V těchto chatkách si můžete užívat jednoduchý život – pohodlnější než stan. Pokud bude pršet, můžeš být uvnitř.“

Dřevěná kabina svítí v ranním světle
Srub Lunsentorpet, který se nachází na venkově poblíž Uppsaly ve Švédsku, poskytuje přenocování
Dvoje otevřené dveře odhalují zařízené pokoje srubu, Z těchto volných chatek Švédsko šílí
Některé z volných chat ve Švédsku jsou komfortně zařízené, včetně chaty Blommastugan, historické třípokojové budovy uprostřed divočiny poblíž města Torsås

Mnohé z jejích fotografií zachycují kouzlo trávení času s ostatními tuláky v divočině: rodiny s dětmi složenými z rouna na procházce lesem, přátelé u rustikálního stolu u kávy. „Při návštěvě těchto chatek potkáte spoustu lidí, protože se nerezervují a jsou otevřené komukoli,“ říká Karlberg.

Projekt v naději

Vowles zahájil projekt v naději, že odhalí oba méně známé regiony Švédska a zveřejní tyto volné chatky, které nejsou dobře zdokumentovány. On a Karlberg poprvé vydali průvodce v roce 2017; aktualizoval a rozšířil se v roce 2021.

,,Někteří lidé ve Švédsku mají staré rodinné chatky, ale ne každý ví o těchto jiných místech k pobytu,“ říká Vowles. Kniha (pouze ve švédštině) poskytuje podrobné informace a mapy o tom, kde jsou obydlí; cestující mohou také najít mnoho z kabin prostřednictvím webové stránky Naturkartan.

Díky knize a pandemickému tlaku na průzkum přírody jsou některé chatky známější. Existují dokonce cestovatelé, kteří za rok podnikají poutě do více nemovitostí, stráví mnoho přenocování na palandách a chatují u krbu s cizími lidmi. 

Erika Åhlundová a jejího partner Christer Moberga, kteří si průvodce Stuglandet koupili v roce 2017. „Od té doby jsme zůstali ve 48 těchto otevřených chatkách,“ říká Åhlund. ,,Chalupy nám poskytují odpočinek od každodenního života ve městě a našeho bytu.“ 

Všechny chatky mají kamna na dřevo, takže chataři jako oni mohou na jaře jezdit na kajaku a shánět lesní plody nebo v zimě na běžky. Před odbavením si stačí vzít jídlo a spacák. 

,,Švédové mají tak úzké spojení s lesem a toto je další způsob, jak ho prozkoumat,“ říká Vowles. 

Přátelé sdílejí jídlo uvnitř chaty
Chata Hjortronbergsmossen ve švédské přírodní rezervaci Djupdalshöjden umožňuje přátelství, rodinu a neznámé lidi; volné chatky jsou otevřené pro každého
Přátelé si povídají při ležení ve spacích pytlích
Hosté v chatě Hjortronbergsmossen přespávají na dřevěných palandách, ale musí si přinést vlastní spací pytle; pokud dorazíte do chatky a zjistíte, že všechny postele jsou zaplněné, můžete spát na podlaze nebo si postavit stan venku

Hosté, chaty a chatičky

Lidé sedí na verandě chaty
Hosté sedí na verandě v chatě Angsjökojan v národním parku Björnlandet v severním Švédsku
Člověk chodí po dřevěném prkně, které sedí na blátivé bažině, Z těchto volných chatek Švédsko šílí
Chodec prozkoumává blátivé bažiny poblíž jedné z volných chatek v Uppsale
Muž v ručníku u řeky, ohýbá se směrem k vodě
Host v chatě Sundbergsholmen v severním Švédsku se připravuje na koupání v řece Råneå
Dvojice žen sedí na břehu vody, chata v dálce mezi stromy, Z těchto volných chatek Švédsko šílí
Hosté v jedné z chat v národním parku Skuleskogen připravují pokrmy v řece

Zdroj: nationalgeographic, Vapol