Nettuno V6 zůstane jen Maserati

Sdílení motorů v rámci skupiny či koncernu není už nic neobvyklého, Nettuno však zůstane pouze v rukou Maserati.

Vývoj nového motoru stojí poměrně dost peněz a času, není tedy nijak neobvyklé, že se následně jeden motor (ve jménu úspor) sdílí s dalšími značkami ve stejném koncernu či automobilové skupině. Někdy se ovšem motory sdílí dokonce i mezi automobilkami, které ani nejsou pod jednou střechou. Pro obě strany jde zkrátka o výhodný obchod.

Najdou se však i výjimky, které se dělit nechtějí. Jako jednu z výjimek můžeme označit i značku Maserati. Ta se o svůj vidlicový šestiválec Nettuno rozhodně s nikým dělit nehodlá. Tuto informaci pro kolegy Autoblog prozradil Federico De Medio, šéf schvalování vozidel Maserati, během premiéry nového SUV Grecale.

Nettuno jen pro Maserati
Nettuno jen pro Maserati

Připomeňme, že Grecale využívá motor Nettuno ve své vrcholné verzi Trofeo, nabízející nejvyšší výkon 395 kW a 620 Nm točivého momentu. Maserati MC20, pod jehož kapotou motor představili, ovšem z motoru Nettuno těží nejvyšší výkon až 470 kW a 730 Nm točivého momentu.

De Medio měl v rozhovoru zmínit, že po technické stránce by sice šlo motor Nettuno využít i v jiných modelech skupiny Stellantis, značka si ho však chce nechat čistě pro sebe. Nechá si ho pro sebe možná jako jednu ze svých speciálních charakteristik.

Tomuto přístupu se přitom nelze nijak zvlášť divit. Motor Nettuno vznikal přímo v Maseratti a pro značku by měl znamenat nezávislost na motorech Ferrari. Do budoucna se s ním navíc počítá i v dalších modelech značky, včetně vrcholné verze nové generace Maserati Gran Turismo.

Sluší se ale také dodat, že kromě třílitrového šestiválce Nettuno využívá automobilka stále častěji i čistě elektrické pohony. Nové Gran Turismo, podobně jako Grecale, by tak mělo dorazit i v čistě elektrické verzi s přídomkem Folgore, což je italský výraz pro blesk.

Zdroje: Auto, TowPoint