Acadia se blíží proporcím modelu Yukon

Vedle nového čtyřválce s turbodmychadlem o výkonu 328 koní má přepracovaná Acadia prostornější a oblejší interiér pro tři řady sedadel s elegantním 15,0 palcovým dotykovým displejem.

GMC Acadia 2024 vstupuje do své třetí generace a stává se ještě větším třířadým SUV střední třídy. Nejenže je delší, vyšší a širší než jeho předchůdce, ale nová Acadia má krabicovitější exteriér, díky kterému vypadá více jako nákladní automobil – trend, který se opakuje u nových konkurentů i u firemního příbuzného, nedávno přepracovaného Chevroletu Traverse.

Acadia: Interiér

Materiály v interiéru nové Acadie nevypadají ani nepůsobí skutečně luxusně, ale prostor je přesto o poznání kultivovanější než dříve. Středová konzola má více odkládacích prostor díky tomu, že se nepohodlná tlačítka řazení přesunula na řadicí sloupek, a také pod konzolou je více místa.

Vedle ostře vykresleného 11,0 palcového digitálního panelu přístrojů dominuje palubní desce vertikálně orientovaný 15,0 palcový dotykový displej. Oba prvky jsou součástí standardní výbavy a infotainment systém založený na technologii Google zahrnuje přizpůsobitelné obrazovky a dostupné aplikace. Ve spodní části středového displeje se nachází také statické ovládání klimatizace s kombinací dotykových funkcí a přepínačů.

2024 gmc acadia
Acadia – interiér

Každá Acadia má řadu technologií pro podporu řidiče a nyní jsou téměř všechny součástí standardní výbavy. Vedle oblíbených pomocníků, jako jsou adaptivní tempomat, asistent pro jízdu v jízdním pruhu a sledování mrtvého úhlu, máme k dispozici také systémy detekce cyklistů a chodců, automatické nouzové brzdění fungující na křižovatkách a až devět exteriérových kamer. Nová Acadia je k dispozici také se systémem Super Cruise, hands-free asistentem řidiče od GM, který je poprvé k dispozici ve výbavách Elevation a AT4.

Růst GMC

Po celkovém nárůstu o 27 cm měří nyní Acadia od přídě k zádi 500 centimetrů. Díky tomu je tento model střední třídy o 15 cm kratší než plnohodnotný GMC Yukon a oba modely mají nyní shodný rozvor 300 m, poté co byl rozvor Acadie prodloužen o 22 cm. Výsledkem je prostornější interiér, který by měl lépe sloužit všem cestujícím na palubě. Základní výbava Elevation má lavici ve druhé řadě sedadel a vejde se na ni osm cestujících; AT4 a Denali mají kapitánská křesla, která omezují počet míst k sezení na sedm.

2024 gmc acadia
Acadia

Větší rozměry nové Acadie přispívají také k většímu nákladovému prostoru. GMC tvrdí, že za třetí řadou sedadel je nyní téměř o 80 % více místa a po sklopení nejzadnějších sedadel zhruba o 36 % více prostoru. Přesné údaje sice společnost nezveřejnila, ale odhadujeme, že nová generace bude mít za třetí řadou asi 650 l a za druhou řadou asi 1 500 l. Pod podlahou zavazadlového prostoru se nachází velká odkládací schránka a pod nalezneme rezervní kolo.

2,5 litrový čtyřválec má každá Acadia

Dříve nabídka motorů modelu Acadia zahrnovala přeplňovaný čtyřválec 2,0 litru a šestiválec 3,6 litru. Čtyřválec disponoval výkonem 228 koní a točivým momentem 350 N.m, zatímco šestiválec pumpoval 310 koní a 367 N.m. Nyní má každá Acadia přeplňovaný 2,5litrový čtyřválec, který je podstatně výkonnější. Jeho výkon je 328 koní a 443 N.m. GMC zatím nezveřejnilo odhady spotřeby paliva pro novou pohonnou jednotku modelu Acadia.

Osmistupňová automatická převodovka nahradila starou devítistupňovou jednotku, ale Acadia stále nabízí pohon předních nebo všech kol. Obě konfigurace táhnou až 2500 kg, což je o 500 až 850 kg více než dříve. Model AT4 zaměřený na jízdu v terénu má navíc exkluzivní systém pohonu všech kol s dvouspojkovou zadní nápravou.

2024 gmc acadia
GMC

Model AT4 je asi o 2,5 cm vyšší než ostatní Acadie, které jsou již o 9 cm vyšší než jejich předchůdci. Mezi další unikátní výbavu AT4 patří 18 palcová kola obutá do terénních pneumatik Goodyear Wrangler Territory a speciálně vyladěné odpružení. Nejodolnější Acadia se pozná také podle červených předních tažných háků, spodní přední ližiny a plastových blatníků s oranžovými odrazkami v horní části.

Verze Denali

S rozpoznáním verze Acadia Denali nebude mít nikdo problém. Nejenže se může pochlubit lesklými černými spodními lištami karoserie a honosnou mřížkou chladiče (nyní saténovou místo chromové), ale lze ji mít s velkými 22 palcovými koly – 20 palcová kola byla dříve největší volbou. Uvnitř má Acadia Denali kožené čalounění, laserem leptané dřevěné obložení, chromované akcenty a vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla. Standardem je stereo Bose s 12 reproduktory, na přání je k dispozici verze se 16 reproduktory. Totéž platí pro masivní panoramatické střešní okno a vyhřívaná sedadla ve druhé řadě.

GMC zatím neuvedlo, kolik bude Acadia 2024 stát. Nicméně ceny budou oznámeny někdy předtím, než bude k dispozici na začátku příštího roku. Kdybychom si měli tipnout, řekli bychom, že základní verze Elevation bude začínat těsně pod 40 tisíci dolary (900 000 Kč). Vrcholná verze Denali pravděpodobně atakuje hranici 50 tisíc dolarů (1,1 milionu Kč).

Zdroj: caranddriver, TowPoint