Golf Harlequin 1996

V roce 1996 to byla určitě nejbarevnější a nejneobvyklejší speciální edice, jakou kdy většina Američanů viděla. Volkswagen však měl všechny důvody domnívat se, že Golf Harlequin může uspět. Severoamerická odnož evropského Pola Mk 3 Harlekin nabízela stejné pestrobarevné panely karoserie a elegantní interiér jako tento velmi populární vůz. Ale podobně jako Modern Talking nebo Robbie Williams se tento oblíbený evropský počin ve Státech prostě neprosadil. Při pohledu na zdánlivě nesourodé panely Američané věnovali Harlekýnu kolektivní „Vas ist das?“ a ignorovali ho.

Dnes je odvážný, veselý styl Golfu Harlequin mnohem více oceňován. Příznivci značky Volkswagen dokonce vyrábějí pocty Harlekýnu z moderních vozů VW. Tento Harlequin, nabízený v aukci na serveru Bring a Trailer a jeden z pouhých 264 vyrobených kusů, je čistým a dobře vybaveným příkladem vozu, který se od té doby stal jedním z nejžádanějších VW 90. let.

Ačkoli Volkswagen v jedné ze svých slavných reklam Doyle Dane Bernbach z 60. let představil podobně multiply hued Beetle, Golf Harlequin a Polo Harlekin (německý pravopis) byly výsledkem pozdější nešťastné tvůrčí inspirace. V létě 1994 vytvořil Wolfsburg první sérii vícebarevných Polo. A to proto aby demonstroval výrobní postupy a možnosti individualizace tehdy nového modelu Mk 3. Tyto vozy byly určeny pro brožury a předváděcí akce prodejců. Nicméně zákazníci se okamžitě ptali, kde si je mohou koupit.

Golf Harlequin

Speciální kostkované látky v interiéru Golfu Harlequin

V té době byly limitované série speciálních vozů s obtisky, látkami a barvami v Evropě velkým byznysem. Zejména mezi konkurenty modelu Polo v segmentu supermini, jako byl Citroën Saxo a Ford Fiesta. Vzhledem k tomu, že se na společnost aktivně obraceli kupující, rozhodl se Volkswagen postavit 1000 kusů. Vůz pojmenoval „Harlekin“ a dal mu speciální „žolíkové“ kostkované látky do interiéru. Poptávka byla tak silná, že následovala druhá série 2800 vozů.

Tento úspěch inspiroval společnost Volkswagen of America k vytvoření čtyř podobných Golfů, které se koncem roku 1995 testovaly na autosalonech. Reakce byly natolik pozitivní, že ospravedlnily malou sérii modelů z roku 96 v továrně společnosti v mexické Pueble. Stejně jako Polo používal Golf Harlequin látku Joker a čtyři smíšené barvy. Modrá Chagall, žlutá Ginster, červená Tornado a zelená Pistachio, a to ve čtyřech specifických vzorech. Design rozhodně nebyl nahodilý, ale to si kupující nemysleli.

Našlo si své kupce

Američané nevěděli nic o evropských speciálních edicích (mezi něž patřily Golfy s logem Bon Jovi a Pink Floyd) ani o modelu Polo Harlekin. Pro mnoho lidí vypadal vůz tak trochu jako Gremlin vašeho kamaráda ze střední školy z roku 1972, s různobarevnými blatníky a dveřmi, které zachránili na vrakovišti. Pro Američany byl prostě příliš nápadně divný.

Několik kupců si je zamilovalo, ale většina z nich se prodávala dlouho a na podzim se od tohoto modelu v tichosti upustilo. Jeden prodejce, atlantský Jim Ellis Volkswagen, dostal několik nechtěných Harlequinů použitých během olympijských her v roce 1996. Aby je vyložil, několik jich přestavěl na jednobarevné vozy.

Ale zatímco tehdy se kupující Golfu Harlequin vyhýbali, postupem času se jeho žoviální, vysoce módní vzhled začal více oceňovat. Je to kultovní vůz v rámci kultovní značky, takže existují registry a skupiny majitelů, které pečlivě sledují, kde se Golf Harlequin nachází, a jsou podstatně cennější než ostatní Golfy Mk 3, včetně GTI s motorem VR6.

Další Golf Harlequin je nepravděpodobný

Zarytým fanouškům VW se tato myšlenka stále líbí. O tom svědčí i to, jak byli minulý týden na internetu rozčileni, když Volkswagen UK zveřejnil upoutávku na model ID.3 Harlequin. Bohužel se ukázalo, že jde o aprílový žert. Ale i když je nepravděpodobné, že by VW někdy v Americe prodal další Harlequin, natož ID.3, můžete si osedlat tento udržovaný exemplář s necelými 125 000 km na tachometru.

Kromě kosmetických prvků byl Harlequin standardním základním modelem Golfu GL. Všechny poháněly 2,0 litrové čtyřválce o výkonu 115 koní, které poháněly přední kola prostřednictvím pětistupňové manuální nebo volitelné čtyřstupňové automatické převodovky. Protože fanoušci Golfu jsou výkonnou subkulturou, bylo mnoho Harlequinů upraveno motory jako VR6 a spoustou změn v zavěšení a kolech. Pro některé majitele je však vzhledem k vzácnosti tohoto vozu nejdůležitější originalita.

Ať tak či onak, poměr mezi životaschopností a vzácností Golfu Harlequin je velkolepý. Kromě kosmetických drobností jsou náhradní díly a servis hračkou, a i když „2.slow“ není příliš vzrušující, je spolehlivý a má dobrou spotřebu. Navíc je Golf Mk 3 zábavný řidič bez ohledu na motor a tento má několik prvků výbavy, jako je kazetový přehrávač a klimatizace. Čeho si však lidé všimnou, je barevné provedení a majitelé Harlequinu jsou zahrnováni dotazy téměř všude, kam přijedou.

Pokud chcete být středem pozornosti a mít něco opravdu vzácného, máte čas do 9. dubna podat nabídku.