Scania a její nová řada těžkých e-nákladních vozidel

Švédský výrobce užitkových vozidel Scania představil novou řadu bateriových elektrických nákladních vozidel určených pro regionální provoz. Ta se může pochlubit 624 kWh bateriovými sadami s dojezdem až 350 kilometrů a nabíjením až 375 kW.

Tato nová generace bateriových elektrických nákladních vozidel se jeví součástí kompletního řešení, které Scania nabízí pro elektrifikaci silniční přepravy. A bude začínat s tahači 4×2 nebo jako dostavba 6×2*4 s kabinami typu R nebo S.

Užitkové vozidlo Scania

Dojezd se má lišit v závislosti na hmotnosti, konfiguraci a topografii jízdní trasy, ale Scania říká, že tahač 4×2 nebo 6×2*4 pevný s kapacitou baterie 624 kWh zajistí dojezd až 350 km. Nebo konkrétněji, až 320 km při zatížení 40 tun a dojezd 230 km při maximální GTW 64 tun.

Jak již bylo řečeno, s nabíjecím výkonem CCS2 375 kW lze vozíky plně nabít za méně než 90 minut. Mezitím maximální využití 45 minutové doby odpočinku řidiče na nabití nákladního vozidla maximalizuje provozní dojezd vozidla.

Trojitý elektrický pohon stroje, navržený pro regionální provoz na trasách středního dosahu, poskytuje nákladním vozům dostatek elektromechanického PTO (vývodový hřídel). Ten zajišťuje, že vozíky mohou provozovat cokoli od přepravy s řízenou teplotou nebo něčeho tak náročného na energii, jako je hákový zvedák. 

S trvalým výkonem 410 kW neboli 560 k a maximální celkovou hmotností (GTW) přepravní kapacitou 64 tun Scania doufá, že její nové bateriové elektrické nákladní vozy poskytnou prostředky pro rychlejší dekarbonizaci silniční dopravy. A to zejména v regionálních dlouhých vytahovacíc operacích.

Zdroj: Scania, Scania a její nová řada těžkých e-nákladních vozidel
Scania

Specifikace sortimentu

„Nyní rozšiřujeme náš sortiment v každé dimenzi tím, že nabízíme nové příležitosti pro široký výběr zákazníků a celý dopravní ekosystém,“ řekl Christian Levin, generální ředitel společnosti Scania.

„Tato nákladní vozidla se jeví součástí řešení, která obsahují všechny schopnosti, které dopravní průmysl toužící po elektrifikaci požaduje.“

„Jediná věc, která stojí mezi námi a velkým přechodem na bezfosilní dopravní systém založený na elektrifikovaných řešeních, je kompletní dobíjecí infrastruktura. Ale i zde vidíme velký pokrok.“

Nová generace elektrických nákladních vozů Scania naplňuje slib bývalého generálního ředitele společnosti Scania Henrika Henrikssona. Ten koncem roku 2020 oznámil, že po uvedení městských dodávkových vozů v tomto roce má následovat uvedení „nových elektrických vozidel pro celou produktovou řadu každého roku a již nyní směřují naši produkci k tomuto cíli.“

Scania, účtovaná jako kompletní řešení na klíč, má poskytovat řadu možností podpory a služeb, včetně nabíjení, financí, pojištění a údržby. Scania také uzavřela partnerství s globálními partnery, aby mohli nabídnout kompletní řešení nabíjení jako součást nákupu. A zároveň sloužit jako jediné kontaktní místo.

„Přidání těchto řešení do portfolia společnosti Scania je významnou změnou pro zákazníky. Ti chtějí převzít kontrolu,“ dodal Fredrik Allard, senior viceprezident a vedoucí elektrifikace společnosti Scania.

„Našim zákazníkům usnadňujeme přechod tím, že zahrneme důležité zákaznické hodnoty, jako je úzké partnerství a nulové emise.“

Očekává se, že výroba nových elektrických nákladních vozidel Scania se má zahájit ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023. Ale objednávky lze zadat po rozhovoru se zástupci společnosti Scania.

Zdroj: thedriven, Vapol