Ford Mondeo končí v Evropě

Ford Mondeo

Ford Mondeo jako velmi oblíbený model končí. Tento týden opustily výrobní linku španělského závodu Almussae poslední kusy.

O osudu evropského Fordu Mondeo rozhodli již v loňském roce, teprve v tomto týdnu však automobilka vyrobila poslední kusy, jak na svém LinkedIn profilu informoval Federico Ertl, jeden z techniků ve španělské továrně automobilky Ford.

Je velice smutné pomyslet, že tohle jsou poslední dvě vyrobená vozidla,“ citují Ertlova slova kolegové z AutoEvolution, kteří na novinku upozornili. „Držím palce novým projektům v závodu Almussafes,“ dodal Ertl ve svém příspěvku.

Ford Mondeo
Poslední kusy modelu Mondeo

V současnosti se ve španělském závodu vyrábí modely Ford Kuga, Ford Transit Connect a Ford S-Max. Kromě toho by se zde měly vyrábět 2,5litrové hybridní motory z rodiny Duratec a objevily se zmínky také o plánovaném navýšení produkce baterií.

Mondeo pohřbili i zákazníci

Připomeňme, že podle automobilky o konci Mondea v Evropě částečně rozhodli i samotní zákazníci. Nejprodávanějším modelem značky za loňský rok se totiž stal kompaktní crossover Puma, kterého se prodalo 132 455 kusů. Mondea se ovšem za stejnou dobu prodalo jen 12 584 kusů.

Před kdysi vlajkovou lodí evropského zastoupení značky se tak umístil i plug-in hybridní Ford Kuga, který patří mezi nejprodávanější plug-in hybridy na starém kontinentu, a údajně i čistě elektrické Ford Mustang Mach-E.

Nejde však o konec Fordu Mondeo v globální nabídce. Automobilka s modrým oválem ve znaku totiž začátkem roku představila novou generaci Mondea pro čínský trh, která je postavena na platformě C2, sdílené s Fordem Focus.  S jeho dovozem do Evropy se přitom nepočítá.

Historie modelu

Ford Mondeo označujeme jako osobní automobil střední třídy. Vyrábí ho nadnárodní korporace Ford Motor Company od roku 1993 a prodává jej většině světových trhů. Vůz vyvinuli jako nástupce hned několika modelů značky Ford – evropského Fordu Sierra, asijského Fordu Telstar a amerického Fordu Tempo. Označení „Mondeo“ pochází z lat. slova mundus, což znamená „svět“. První generaci Mondea vyvinuli jako „světové auto“ spolu s modely Ford Contour a Mercury Mystique určenými pro Severní Ameriku. Od roku 2013 se v Severní Americe prodává pod označením Ford Fusion. A od roku 2022 ukončili jeho výrobu pro Evropský trh.

Zdroje: Auto, Vapol