Volkswagen Gen.Travel – koncept budoucnosti

Volkswagen Gen.Travel se označuje jako „výhled mobility nadcházejícího desetiletí“, který by jednou mohl poskytnout alternativu k letům

Nový koncept Volkswagen Gen.Travel se označuje jako „výhled mobility nadcházejícího desetiletí“, který by jednoho dne mohl poskytnout alternativu k letům na krátké vzdálenosti.

Volkswagen Gen.Travel

Volkswagen má nový koncept, který se dívá trochu do budoucnosti. Gen.Travel je designová studie, o které německá značka říká, že je umístěná mezi segmenty limuzíny a MPV a není určená k řízení. Místo toho se pohybuje kolem sebe v dosud nerealizované úrovni 5 autonomie vozidla.

Gen.Travel, oproštěný od konvenčních ozdob automobilového designu, může nabídnout flexibilnější prostor až pro čtyři cestující, kteří nastupují dvojicí nahoru otevíraných dveří typu „gullwing“. Volkswagen uvádí několik příkladů využití kabiny. Například pro služební cesty mohou čtyři sedadla směřovat ke stolu uprostřed a vytvořit tak „konferenční prostředí“. Aby se zabránilo kinetóze, používá se „dynamické osvětlení“.

Alternativně lze dvě sedadla sklopit do lůžek s „inovativním zádržným systémem pro cestující“, který udržuje oba cestující v bezpečí při ležení. Speciální osvětlení mezitím údajně dokáže stimulovat produkci melatoninu – hormonu, který řídí spánek.

Konečně, když je celá rodina v závěsu, děti nemusí být posouvané na zadní sedadla. Místo toho mohli sedět vepředu a využívat systém rozšířené reality, který je zabaví. Žádné nesmysly typu „už jsme tam“ se tu neděly.

Desing a využití

K pohodě cestujících přispívá i design karoserie Gen.Travel. Boční okna se uprostřed zužují směrem dolů, zhruba do výšky pasu, takže ti, kdo jsou uvnitř, mají lepší výhled ven. Při ležení jsou pak cestující chránění před vnějším světem pod linií okna.

K dispozici je také systém eABC (electric active body control), který předem vyhodnocuje pohyby zrychlení, brzdění a zatáčení. Dále přizpůsobuje styl jízdy tak, aby vyhovoval, a navíc má funkci „platooning“, díky níž bude Gen.Travel řídit v konvojích jiných autonomních vozidel pro zlepšení dojezdu.

Místo aby se Volkswagen zaměřoval na vyhlídky na vlastnictví, popisuje plně elektrický Gen.Travel jako vozidlo, které by se nabízelo k pronájmu jako služba mobility. Něco takového by podle značky mohlo poskytnout alternativu k cestování letadlem na krátké vzdálenosti.

Dojezd a výroba

Aby se dalo cestovat přes noc bez zastávek na nabití, Gen.Travel by potřeboval dojezd, který není možný při použití současné technologie baterií. Tisková zpráva vozidla neobsahuje žádné technické informace o navrhovaných specifikacích hnacího ústrojí. A ani o tom, jak je samotný koncept – který je spíše prototypem než modelem – poháněný.

Je nepravděpodobné, že se samotný Volkswagen Gen.Travel někdy dostane do výroby. Místo toho slouží jako „výzkumný nástroj“, který má měřit názor zákazníků na koncept. „Na základě výsledků studie mohou být jednotlivé prvky později přenesené do sériových vozidel,“ říká Volkswagen.

Zdroje: autoexpress, TopNosiče