Nedostatek čipů bude minimálně do roku 2023

Krize polovodičů bude mít automobilový svět i v nadcházejícím roce pevně pod kontrolou. Analytici IHS předpokládají, že trh se v roce 2022 jen stěží vzpamatuje.

Špatná zpráva pro výrobce automobilů: nedostatek čipů bude minimálně do roku 2023

Krize polovodičů bude mít automobilový svět i v nadcházejícím roce pevně pod kontrolou. Analytici IHS předpokládají, že trh se v roce 2022 jen stěží vzpamatuje.

výrobní linka společnosti General Motors

Podle propočtů IHS dosáhne celosvětový prodej aut v příštím roce 82,4 milionu vozů. To znamená nárůst o pouhých 3,7 procenta ve srovnání s koncem roku 2021. V roce 2021 dosáhla produkce na 79,4 milionu automobilů. Pomalé oživení poptávky pokračuje ve většině zemí. Ovšem za předpokladu, že účinnost vakcíny proti Covidu 19 bude pokračovat. Zároveň varianta Omicron nebude mít velký dopad na průmysl. Rovněž toto oživení brzdí stále ještě nedostupné čipy.

Corona zatemňuje vyhlídky na rok 2022

Očekává se, že tržby za celý rok 2021 budou pouze 2,9 procenta nad úrovní krizového roku 2020. IHS zůstává opatrná, pokud jde o vyhlídky na zotavení. Počítáme, že nízká výroba vozidel ovlivní na ještě nějakou dobu dodací lhůty. Již nyní hlásí automobilky, velké problémy. Například Škoda auto dodává své Superby s ročním zpoždění. A automobilky, jako je například Mercedes-Benz, nebo Toyota u některých svých modelů, mají dodací lhůty až čtyři roky! A to se nebavíme o luxusních značkách, jejichž modely se vyrábějí na přání zákazníka. Zde se dodací lhůty pohybují na hranici 5 až 7 let. Nedostatek čipů i nadále drtí již tak vyčerpané skladové zásoby a to ne jen u nových vozů, ale také na poli ojetin. Rovněž se zpozdí plnění aktuálních zakázek.

Zdroj: Focus De, Vapol