Pacient s čipem v mozku ukazuje, že hraje šachy naživo

Logo společnosti Neuralink: Start-up od Elona Muska

Společnost Elona Muska Neuralink nedávno implantovala mozkový počítačový čip člověku. Nyní se devětadvacetiletý pacient prezentoval v přímém přenosu.

Start-up Neuralink Elona Muska v lednu poprvé vložil do lidského mozku bezdrátový počítačový čip. Nyní Neuralink představil pacienta v živém přenosu na Muskově sociální mediální platformě X – během online šachové hry. Říká se, že kurzor ovládal výhradně silou svých myšlenek.

Devětadvacetiletý Noland Arbaugh je po nehodě při potápění ochrnutý od ramene dolů. „Operace byla super snadná,“ říká ve videu o implantaci čipu. ,,Byl jsem propuštěn z nemocnice doslova o den později.“

Arbaugh řekl, že je obzvláště vděčný, že mohl znovu hodiny hrát „Civilization VI“. Ale nová technologie stále „není dokonalá“ a vyskytly se „nějaké problémy“.

Kip Ludwig, biomedicínský expert a bývalý programový ředitel americké výzkumné agentury National Institute of Health, se po prezentaci tvářil opatrně. To, co Neuralink ukázal, ,,není jasným průlomem ve srovnání s tím, co dosud ukázali ostatní, ale je to určitě dobrý výchozí bod.“

Pacient prezentovaný na sociální platformě X

Pacient s čipem v mozku ukazuje, že hraje šachy naživo

Společnosti jako BlackRock a Synchron již prokázaly, že paralyzovaní pacienti mohou používat své implantáty k ovládání elektronických zařízení, řekl Ludwig. Skutečnost, že pacient Neuralink nyní může komunikovat s počítačem způsobem, který před implantací neuměl, se stává pozitivní ve vývoj. Jenže implantace nebyla tak dávno a jak firma, tak pacient se mají ještě hodně co učit.

Noland Arbaugh také říká toto: ,,Nechci, aby si lidé mysleli, že toto je konec cesty. Je toho ještě hodně, co je potřeba udělat, ale už to změnilo můj život.“

Implantáty Neuralink jsou velké asi jako pět mincí naskládaných na sebe. V budoucnu pomohou lidem s neurologickými onemocněními, jako je Parkinsonova nebo amyotrofická laterální skleróza (ALS), znovu získat pohyblivost. Lze si ale také představit, že se lidé nakonec k umělé inteligenci tímto způsobem dostanou.

Pro testovací účely Neuralink již vložil implantát do makaka, který hrál videohru „Pong“ bez joysticku, myši nebo klávesnice.

Mezitím inspektoři z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) kritizovali účetnictví a kontroly kvality Neuralinku pro testování na zvířatech. Firma se k těmto obviněním nechce vyjadřovat.