Přístavy blokují dodávky solárních komponent

Americké přístavy od léta blokují dodávky solárních komponent kvůli obavám z nucených prací v čínském regionu Sin-ťiang.

Více než 1 000 zásilek solárních komponent se od června v amerických přístavech zablokovalo podle nového zákona, který zakazuje export z čínské oblasti Sin-ťiang kvůli obavám z nucené práce, uvádí nedávná zpráva agentury Reuters.

Čínský region Sin-ťiang, který je domovem zhruba 50 % celosvětové dodávky polysilikonu, se dostal pod drobnohled kvůli porušování lidských práv a nucené práci Ujgurů a dalších etnických menšin v Číně. Peking obvinění z nucených prací opakovaně odmítl.

Ujgurský zákon o prevenci nucené práce (UFLPA) zavádí „vyvratitelnou domněnku“, že zboží z regionu se vyrábí nucenou prací. A klade důkazní břemeno na kupující, aby prokázali, že dovážené zboží nemá žádnou souvislost s nucenou prací. Aby byly v souladu s UFLPA, musí společnosti poskytnout komplexní mapy dodavatelského řetězce, úplné seznamy všech pracovníků a důkaz, že pracovníci nebyli vystaveni praktikám nucené práce. Korporace jako Coca-Cola a Nike lobovaly proti UFLPA, protože jejich dodavatelské řetězce jsou hluboce vetkány do čínské ekonomiky.

Americké přístavy a jejich blokace

Agentura Reuters uvedla, že americká celní a hraniční ochrana zabavila 1 053 zásilek zařízení pro solární energii mezi 21. červnem a 25. říjnem. Celní úřady uvedly, že žádná ze zásilek se ještě neuvolnila. S odvoláním na zdroje uvedlo, že dodávky zahrnují asi 1 GW solárních panelů a polysilikonových článků. Primárně je vyrobily společnosti Trina Solar, JinkoSolar a Longi. Ty dohromady tvoří asi jednu třetinu dodávek panelů v USA, uvádí Reuters.

Přístavy blokují dodávky solárních komponent
Dodávky v kontejnerech

V srpnu společnost ROTH Capital Partners uvedla, že celní orgány USA zadržely více než 3 GW komponent. Odhaduje se, že do konce roku se může zabránit vstupu 9 GW až 12 GW solárních modulů na americké trhy.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijan na tiskové konferenci řekl, že obvinění z nucené práce jsou „lží století. Tu prý vytvořila malá skupina“ lidí, kteří jsou proti Číně.

Trvalý problém

,,Americká strana by měla okamžitě zastavit nerozumné potlačování čínských fotovoltaických podniků. A taky co nejrychleji uvolnit zabavené součásti solárních panelů,“ řekl Zhao.

Problémy s dodávkami modulů jsou ve Spojených státech trvalým problémem. Ten se zhoršuje odstávkami souvisejícími s pandemií, vyššími přepravními náklady, problémy s dodavatelským řetězcem polovodičů, prosazováním UFLPA a dalšími obchodními a pracovními zákony.

Americký úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že solární vývojáři po celých Spojených státech plánují letos nainstalovat kapacitu 17,8 GW. Během šesti měsíců se však online uvedlo pouze 4,2 GW. Od ledna do června 2022 se podle EIA zpozdilo asi 20 % plánované fotovoltaické kapacity. Zprávy ukazují, že solární instalace se zpozdily v průměru o 4,4 GW každý měsíc. A to ve srovnání s průměrným měsíčním zpožděním 2,6 GW. A to ve stejném období loňského roku.

Na konferenci RE+ v Anaheimu v září mluvčí Trina Solar řekli, že jsou přesvědčeni o vysokém stupni sledovatelnosti produktů společnosti. Ale i podpoře dodávek dodavatelských řetězců.

„Uvědomili jsme si, že dodavatelský řetězec nelze centralizovat na jednom místě a zákazníci chtějí také nezávislost. Naší střednědobou strategií je mít jasnou fragmentaci produktů a trhů. A také geograficky diverzifikovat náš dodavatelský řetězec,“ řekla Helena Li, prezidentka globálního obchodu s články a moduly ve společnosti Trina Solar. ,,Různé trhy vyžadují různé dodavatelské řetězce.“

Společnost JinkoSolar v e-mailu uvedla, že spolupracuje s celní pohraniční hlídkou na dokumentaci dokazující, že její dodávky nemají spojení s nucenou prací, a zdá se jistý, že „zásilky se stanou přijaty“.

Americký ministr práce Marty Walsh řekl, že „svět a americký lid nemohou snést přítomnost zboží vyrobeného za vykořisťovatelských podmínek. Ty zažívají Ujgurové a další etnické menšiny ve svých globálních dodavatelských řetězcích“.

Zdroj: pv-magazine, Vapol