Al Dhafra: jedna z největších elektráren na světě

Očekává se, že fotovoltaický systém v Al Dhafra, který byl nyní uveden do provozu poblíž Abu Dhabi, ušetří více než dva miliony tun CO₂ ročně. Načasování je symbolické.

Načasování možná nebylo zvoleno náhodou: dva týdny předtím, než Spojené arabské emiráty hostí Světovou klimatickou konferenci v Dubaji, slavnostně otevřely jednu z největších solárních elektráren na světě.

Továrna Al Dhafra ušetří emise CO₂ ve výši „více než dva miliony tun ročně,“ řekl Charles Bai, prezident společnosti Jinko. Ta se na projektu podílí. To zhruba odpovídá „stažení 800 000 aut ze silnice“.

Zařízení v Al Dhafra, asi 30 kilometrů jižně od hlavního města Abu Dhabi, se rozkládá na 21 kilometrech čtverečních pouště. Jejich fotovoltaické panely rotují spolu se sluncem a udržují se bez písku a prachu pomocí roboticky ovládaných čisticích modulů. Podle svých webových stránek má továrna výrobní kapacitu dva gigawatty a má napájet 160 000 domácností.

Státy Perského zálivu chtějí v příštích sedmi letech ztrojnásobit své obnovitelné zdroje energie. Cílem je dosáhnout nulových čistých emisí uhlíku do roku 2050.

Nadcházející světová konference o klimatu je kontroverzní

Solární elektrárna poblíž Abu Dhabi; Al Dhafra: jedna z největších elektráren na světě
Solární elektrárna poblíž Abu Dhabi

Na Světové klimatické konferenci (COP), která začíná 30. listopadu v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, bude hrát hlavní roli budoucí využití fosilních energií, jako je ropa, plyn a uhlí. Prezident letošního COP je kontroverzní: Sultan Ahmed Al Jaber je ministrem průmyslu i šéfem státní ropné společnosti Adnoc.

Al Jaber je také zakladatelem státní společnosti na výrobu obnovitelných zdrojů energie Masdar. Ta spolu s další veřejnou společností TAQA vlastní 60 % projektu Al Dhafra.

Pařížská klimatická dohoda uzavřená v roce 2015 si klade za cíl omezit globální oteplování. A to výrazně pod 2 stupně ve srovnání s předindustriální érou, ale pokud možno na 1,5 stupně. Podle OSN však současnou politikou směřuje ke konci století k plus 2,8 stupně. Podle OSN se jeví postupné vyřazování všech fosilních paliv, jejichž emise nelze zachytit nebo kompenzovat, nezbytné k dosažení čistého nulového cíle do roku 2050.

Zdroj: spiegel, Vapol