První babička s bionickým čipem

Velká Británie má první seniorku, která používá revoluční čip, který by ji mohl znovu pomoci vidět. Osmdesátnice z Dagenhamu doufá, že jí implantát umožní znovu dělat věci, které měla ráda – malování a zahradničení.

88 letá babička, která ztratila zrak na levém oku se stala první osobou ve Velké Británii, která používá nový bionický čip. Mezi prvními dokáže detekovat signály právě díky tomuto novému čipu.

Žena trpí atrofií – jedna z nejčastější forem onemocnění oka, která postihuje lidi v pozdějším věku a je podmíněná makulární degenerací. Makulární degenerace postihuje sítnice, respektive jejich centrální části, které jsou odpovědné za místa nejostřejšího vidění. Tímto vznikají slepé místa přímo uprostřed oka.

Odhaduje se, že toto onemocnění postihuje více než 5 milionů lidí na celém světě. Osmdesátnice obdržela implantát v Moorfieldské oční klinice v rámci celoevropské klinické studie.

První pokusy s brýlemi

V prohlášení uvedla, že doufá v to, že jí implantát umožní znovu dělat věci, které milovala. A že je z něj velmi nadšená. Radost jí udělalo i to, že je první osobou, která čip testuje. Protože z toho nebude těžit jen ona, ale i mnoho dalších lidí. Doufá tedy v to, že se experiment povede a bionický čip bude snáze dostupný pro více lidí.

Jak vlastně čip funguje?

Revoluční čip zabudovaný v brýlích

Implantát funguje tak, že se chirurgicky vloží 2 mm široký čip pod střed pacientovy sítnice. Pacient pak nosí speciální brýle, které obsahují videokameru a ta je propojena s malým počítačem. Tento počítač má pacient připojený k pasu.

Čip zachycuje video, které snímají brýle a následně ho přenáší do počítače, který pomocí algoritmů umělé inteligence tyto informace zpracovává a řídí zaostřování brýlí. Nakonec brýle promítnou tento obraz jako infračervený paprsek zpět přes oko do čipu. Ten přemění tento paprsek na elektrický signál, který se vrací přes buňky sítnice do mozku. Mozek pak tento signál interpretuje jako by šlo o přirozené vidění.

Zdroj: SkyNew, Vapol