Nabíječky e-aut montující se na elektrické vedení

ARENA financuje zkušební provoz nabíječek 50 EV namontovaných na sloupech elektrického vedení. Až všichni přejdou na elektřinu, mohla by být poptávka po 190 000 takových nabíječkách pro elektromobily. Ty pomohou lidem žijícím v bytech a jednotkách bez parkování mimo ulici.

Podle vedoucího projektu Intellihub existuje v Austrálii potenciál pro 190 000 pouličních nabíječek, vzhledem k tomu, že jedna ze čtyř domácností v zemi nemá parkování mimo ulici. Tato zkouška otestuje regulační problémy a dopady na rozvodnou síť v podobě až 1 4500 MW regulovatelné zátěže.

ARENA vyčlenila 21 000 000 Kč na projekt společnosti Intellihub ve výši 49 100 000 Kč. Ten poskytne možnosti zpoplatnění z ulice v devíti oblastech místní správy v Novém Jižním Walesu. Každá nabíječka – dimenzovaná na 7,4 kW – údajně stačí k pokrytí potřeb 10 domácností bez domácího nabíjecího zařízení.

Intellihub bude při zavádění podporován společností Schneider Electric, která poskytne infrastrukturu pro nabíjení elektromobilů. Ta umožní dobíjení i nabíjení přes noc – a společnost EVSE, která má službu nabíjení řídit.

Podpora projektu nabíječek

Projekt také podporuje australská společnost Origin Energy. Ta má dodávat 100 % obnovitelné energie pro nabíječky elektromobilů prostřednictvím odpovídajících certifikátů obnovitelné energie.

Mezi devět rad NSW, které se účastní projektu, patří Waverley, Woollahra, Randwick, Lake Macquarie. Dále pak Ryde, Singleton, Parramatta, Northern Beaches a Inner West.

Nabíječky e-aut montující se na elektrické vedení

„Ne všichni majitelé elektrických vozidel mají možnost nabíjet své vozidlo doma, a proto jsme rádi, že můžeme spolupracovat se společností Intellihub na této zkoušce, která využívá sloupy elektrického vedení na ulici a poskytuje skvělou příležitost spárovat s nabíjením elektromobilů,“ řekl generální ředitel ARENA.

,,Těšíme se na výsledky pokusu od Intellihubu a doufáme, že se rozjede po celé Austrálii.“

Generální ředitel společnosti Intellihub Wes Ballantine řekl, že na většině veřejných ulic jsou sloupy elektrického vedení. Což představuje příležitost pro trh nabíjení elektromobilů. „Jsou dostupnou, bezpečnou a praktickou možností pro nabíjení elektromobilů,“ řekl.

ARENA a řešení problémů

Řešení problému dostupného dobíjení elektromobilů pro městské a rezidenční obydlí bez příjezdových cest – nemluvě o prostém přidělení dostatečného prostoru ve městech pro dobíjení – probíhá již nějakou dobu. A pohrává si s řadou inovativních možností.

Možná nejznámějším řešením, kterým jsme se zabývali, je integrace nabíjecích stanic pro elektromobily do sloupů veřejného osvětlení ve Spojeném království. Což je dlouhodobý vývoj, který zaznamenal pokračující financování a zavádění v letech 2019 i 2020.

V roce 2021 získala britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell společnost Ubitricity, předního evropského poskytovatele dobíjení na ulicích (nabíječky) a největší síť dobíjecích stanic ve Spojeném království. Což se zdá jen jako další důkaz důležitosti dobíjení na ulicích.

Společnost Ubitricity si udělala jméno zejména díky spolupráci s místními úřady na integraci veřejných nabíjecích stanic pro elektromobily do stávající pouliční infrastruktury. Jako jsou sloupy veřejného osvětlení a patníky.

Mezitím hledání řešení inovativnějšího nabíjení na ulici vedlo k vývoji technologií nabíjení elektromobilů, jako je pop-up nabíjení navržené společností Urban Electric Networks se sídlem ve Velké Británii a bájné indukční nabíjení elektromobilů, které vyžaduje pouze přistavení auta na konkrétní kus chodníku.

Další britský průkopník domácího nabíjení elektromobilů, Char.gy, zahájil na konci roku 2021 „první světovou“ veřejnou zkoušku indukčního nabíjení elektromobilů, která doplní nabíjecí stanice pro elektromobily s vestavěnými lampami.

Zdroj: thedriven, Vapol