Likér Chartreuse

Chartreuse je vyrobena z kombinace 130 bylin, specifikovaných ve starověkém rukopisu zanechaném klášteru Grande Chartreuse před více než 400 lety

Pravděpodobně nejzáhadnější likér Chartreuse se vyrábí podle tajného starověkého receptu tichým řádem kartuziánských mnichů. A co víc, nikdy po něm nebyla větší poptávka. 

Legendární starověký recept

Odpověď: Chartreuse – legendární likér, který od 18. století vyrábějí kartuziánští mniši hluboko ve francouzských Alpách. Recept se zakládá na starověkém rukopisu s názvem Elixír dlouhého života, který mnichům daroval maršál krále Jindřicha IV., François Annibal d’Estrées. Přesný původ rukopisu – alchymického labyrintu tajných symbolů a záhadných kódů – zůstává neznámý a klášteru Grande Chartreuse trvalo více než století, než jej rozluštil a začal destilovat záhadný elixír. Recept stále obklopuje tajemství, pouze tři mniši mohou dohlížet na výrobu žlutavě zeleného likéru – přičemž každý z nich se stává zasvěcených pouze do dvou třetin receptury a váže se tak slibem mlčení.

Sklenice chartreuse; Likér Chartreuse
Mnichům trvalo 150 let, než rozluštili recept, který jim zanechal Francois Annibal d’Estrees

Celý recept tohoto likéru

Ví se, že 130 neznámých bylin a koření se maceruje osm hodin. Likér zraje v dubových sudech, z nichž některé jsou staré více než století, v největším likérovém sklepě na světě. Klasický Green Chartreuse, stále vyráběný výhradně kartuziánskými mnichy, otevírá intenzivní lékárničku chutí – zpočátku je to trochu bylinného tepla, trochu mentolu, otevírající patro zemitými, dřevitými, květinovými a ovocnými tóny. Zatímco žlutá je o něco sladší a méně účinná, říká se, že obě odrůdy se v láhvi s věkem zlepšují a vintage verze, zejména ty, které byly vyrobeny před 48 letým vyhnáním mnichů během francouzské revoluce, jsou ceněny slušně. Ještě více stojí za to vzácné varianty VEP (Vieillissement Exceptionnelle Prolonge), které zrají déle (přes 10 let), se složitějším, silnějším dřevitým charakterem.

Ceny dále vzrostly na začátku roku 2023, kdy mniši oznámili, že utlumují výrobu, aby zůstali věrní svým modlitbám a samotě a udrželi si tak určitou rovnováhu života v klášteře Grande Chartreuse. Uvedli také potřebu omezit dopad výroby bylinného likéru na životní prostředí. Green Chartreuse historicky pomáhala snižovat emise metanu – francouzští farmáři jím krmili své krávy, aby jim ulevil.

Typický zelený odstín

Klasický koktejl byl oblíbený u Huntera S Thompsona a Toma Waitse i u ZZ Top, kteří o tom napsali písně. Neuslyšíte to však zpívat mnichy.

bar chartreuse
Le Bar à Cocktails ve Voironu ve Francii předvádí všestrannost Chartreuse a bylinné kvality v řadě nápojů

Tři na vyzkoušení

1. Zelená Chartreuse
Vlajková loď Chartreuse, vytvořená v roce 1840, se vyrábí ze 130 rostlin a zraje v dubu. Bylinný, léčivý, komplexního charakteru — je silnější a méně sladký než žlutý.

2. Vegetal Elixir z Grande Chartreuse
Tento silný (69 % ABV), povzbuzující elixír a tonikum po večeři, který se datuje do roku 1764, byl prvním nápojem vyrobeným kartuziánskými mnichy.

3. VEP Chartreuse
VEP Chartreuse, který je k dispozici v zelené a žluté barvě, je vytvořen pomocí stejných postupů a stejného tajného vzorce jako tradiční likér, ale jeho „výjimečně prodloužené stárnutí“ (VEP) v dubových sudech jej pozvedá do nových výšin. Neexistuje žádné přísné pravidlo, jak dlouho by mělo stárnutí trvat, a trvání je ponecháno na uvážení mnichů.

Kde pít tento povzbuzující elixír Chartreuse?

1. Arcane, Manchester
Tento kvalitní koktejlový bar, který je dlouholetým šampionem elixíru ve všech jeho podobách, se nachází v suterénu viktoriánské budovy nedaleko Deansgate a každý rok ve velkém stylu slaví Den Chartreuse (16. května).

2. Core od Clare Smyth, Londýn
Několik velmi vyhledávaných ročníků Chartreuse patří k působivým digestivům podávaným v této moderní luxusní restauraci s kořeny ve francouzské kuchyni.  

3. Zig Zag Café, Seattle
Odpovědný za vdechnutí života zpět koktejlu Last Word z Chartreuse v roce 2003, po desetiletích neznáma, tento klasický koktejlový bar pomohl Chartreuse získat kultovní status v Seattlu a Portlandu.

4. Le Bar à Cocktails, Voiron
Tento moderní bar, který se otevřel v roce 2022 jako součást návštěvnického zážitku Chartreuse, nabízí koktejly vyrobené z likéru. Nadšenci budou vrnět nad výběrem starých ročníků a dostupných variací.