Marco Marquez – nejkrásnější návraty

Po posledním velkém závodě Marca Marqueze v Austinu je třeba nastínit některé z nejpamátnějších návratů od závodů jezdce Hondy v mistrovství světa.

Marc Marquez se připisuje mnoha zásluhám a jednou z nich se stává jeho schopnost zotavit se v nejkritičtějších závodech. Zde je sbírka jeho nejlepších návratů od závodů na mistrovství světa. Začíná rokem 2010. Rokem, ve kterém byl v tehdejší 125ccm, a dospěl až k MotoGP, kdy minulý týden v Austinu předvedl skvělý závod.

Portugalsko 2010 (125ccm) – Ze 17. na 1. místo

V předposledním závodě sezony v Estorilu o mistru světa tehdejších 125ccm se ještě nerozhodlo. Závod se zastavil kvůli dešti již po sedmi kolech, protože metoda flag-to-flag se dá použít pouze v MotoGP.

Po restartu Marquez donutil jít na rošt víc, než bylo nutné, a havaroval. Navzdory svým 17 letům vzal motorku do garáže, protože věděl, že ji nemohou opravit na roštu.

Skupina mechaniků pracovala proti času a Marquezovi se podařilo znovu vystoupit a seřadit se na poslední pozici. V několika zatáčkách si jí přijel vzít Nico Terol (který vedl závod) a dali život velkému souboji o vítězství, který vyhrál.

Austrálie 2011 (Moto2) – z 38. na 3. místo

Při té příležitosti to byla penalta, která odsunula Marqueze na poslední pozici na startovním roštu v roce, který začal s mnoha nulami. Ale který mu umožnil bojovat o mistrovství světa až do konce sezóny.

V prvním kole se dokázal dostat do bodovaného prostoru na 16. místo, zatímco jeho tým nevěřícně sledoval jeho postup. Zdálo se, že klid, který požadovali od zdi, povzbudil Marca, který nikdy nepřestal předjíždět své soupeře. To proto, aby mu umožnil dosáhnout stupně vítězů a protnout cílovou čáru na třetí pozici. Překvapení bylo takové, že sám světový lídr Stefan Bradl, nyní testovací jezdec Hondy, byl překvapen dovednostmi svého soupeře.

Marc Marquez, tým Repsol Honda, Nejkrásnější návraty Marca Marqueze

Japonsko 2012 (Moto2) – z 29. na 1. místo

Marquezovi není cizí motorka, která na startu nereaguje. A v tomto případě se druhé místo stalo 29., protože ho zradil v nejhorší chvíli.

Jezdec Cervera, věrný svému stylu, se nevzdal a zahájil comeback, jakmile mu to motorka umožnila. Na trati Motegi s lehkostí předjel své soupeře. A na stupních vítězů podepsal španělský hattrick, na který vystoupal na nejvyšší stupínek v doprovodu Pol Espargara a Tita Rabata.  

Valencie 2012 (Moto2) z 33. na 1. místo

Opět to byla sankce, která přinutila Marqueze startovat z konce startovního roštu, ale ani to, ani déšť nezabránily jezdci Cervery dostat se na stupně vítězů. Ve svém modu operandi se mu v prvních kolech podařilo předjet většinu jezdců.

V závodě bez tlaku to byla jedna z prvních velkých ukázek dovednosti jezdce na vodě. Dvě kola do konce se mu podařilo předjet Juliana Simona, který ten den prohlásil, že Marquez dokázal, proč byl mistrem světa Moto2.

Marc Marquez, tým Repsol Honda, Nejkrásnější návraty Marca Marqueze

Francie 2014 (MotoGP) – z 10. na 1. místo

Ve svém druhém roce v MotoGP Marquez znovu prokázal svou schopnost umisťovat pozice v závodě. Sezóna začala skvěle, se čtyřmi vítězstvími v řadě. Ale jeho špatný začátek způsobil, že se zdálo, že své páté vítězství v této sezóně nezíská.

Jezdec, kterému se podařilo stát se mistrem světa hned v prvním roce v premiéře, však chtěl i nadále dokazovat, že vyhrál mistrovství světa právem a neměl problém dohnat ztracené pozice. Dokud nepřišlo na Valentina Rossiho, který se pokusil o únik, ale nedokázal se vyhnout předjetí jezdce Hondy.

Holandsko 2021 (MotoGP) od 20. do 7 pozice

Ne všechny comebacky mohou skončit pódiem nebo vítězstvím, ale nedá se o nich říct, že by byly o něco méně velkolepé. Marquez vyhrál na Sachsenringu, okruhu, kde vyhrává nepřetržitě od roku 2010, ale zdálo se, že kvalifikační incident v Assenu ho vyřadil ze hry o závod.

Jezdec Hondy se však nevzdal. A přestože startoval z 20. pozice, což byla jeho nejhorší pozice v kvalifikaci v MotoGP, podařilo se mu projet pod šachovnicovou vlajkou na sedmé pozici. A to poté, co předjel dobrý počet pilotů na první klín.

Americas 2022 (MotoGP) od 24. do 6 pozice

Marc Marquez se minulý víkend vrátil k závodění v jednom ze svých talismanových okruhů COTA, ale v kvalifikaci skončil devátý. Tato pozice na startovním roštu nebyla pro jezdce, který si zvykal startovat zezadu a vyhrávat závody, příliš špatná, ale problém na startu ho odsunul na poslední pozici.

Cílovou páskou projel na šesté pozici, což byl jeho druhý závod po Velké ceně Kataru, protože nezávodil ani v Mandalice, ani v Argentině. Jezdec Cervery měl tempo bojovat o vítězství, jak ukazují časy závodu. Nikdy se ale nedozvíme, zda dokázal porazit Eneu Bastianiniho, vítěze a lídra světového šampionátu.

Zdroj: motosport, Vapol