Provoz lodí na zelený vodík přidává „jen centy“ k nákladům

Provoz nákladních lodí výhradně na zelená paliva na bázi vodíku by podle nové studie přidal méně než 15 centů (37,5 Kč) k novému páru Nike nebo až 12 dolarů (282 Kč) za novou ledničku.

Novou studii zveřejnila Transport & Environment (T&E), přední evropská skupina pro kampaň za čistou dopravu. A analyzovala pravděpodobný nárůst nákladů v námořní dopravě, pokud by se sektor plně dekarbonizoval.

Konkrétně analýza T&E následovala v souladu s navrhovaným zvýšením systému FuelEU Maritime (FEUM) a systému obchodování s emisemi v námořní dopravě (ETS) a zjistila, že provoz lodí na obnovitelný vodík by neměl téměř žádný dopad na cenu spotřebního zboží.

T&E konkrétně tvrdí, že jejich analýza „odhaluje tvrzení lodního průmyslu“, že úplná dekarbonizace tohoto odvětví by byla neúměrně nákladná. A vedla k přemrštěnému nárůstu cen pro spotřebitele.

Analýza lodního průmyslu

Provoz lodí na zelený vodík přidává „jen centy“ k nákladům

,,Zelená přeprava by přidala méně než 10 centů (EUR) tj. 25 Kč k páru Nike,“ řekl Faig Abbasov, ředitel přepravy v T&E.

„Toto je malá cena za vyčištění jednoho z nejšpinavějších průmyslových odvětví na světě. V roce, kdy přepravní společnosti dosahují větších zisků než Facebook, Google, Amazon a Netflix dohromady, je správné pochybovat, zda přepravní společnosti dělají dost.“

Studie ukázala, že ekologická opatření k dekarbonizaci odvětví lodní dopravy by celkově neměla nepříznivý vliv na cenu zasílaného zboží.

Konkrétně jde o dodatečné náklady na dosažení ambiciózního balíčku Fit for 55 (FF55) ​​navrženého Evropskou komisí. Ten zahrnuje sadu regulačních opatření, která zajistí, že ekonomika EU splní nově stanovený celoekonomický cíl dosáhnout 55% snížení emisí do 2030 – má mít malý dopad na spotřebitelské ceny.

Například podle T&E by pár Nike stál jen o 0,003 EUR více. Televize o 0,03 EUR a lednička až o 0,27 EUR více.

Ale i v nejhorším případě – což je úplná dekarbonizace přechodem na zelená paliva na bázi vodíku – představuje nárůst nákladů přibližně 1,11 % až 1,70 % nárůst nákladů na námořní dopravu oproti průměrným historickým úrovním.

Podobně by tedy cena páru Nike stála jen o 1,98 Kč více, televize o 23,30 Kč a lednice až o 186 Kč více.

„Před deseti lety mělo jedinou nadějí na dekarbonizaci lodní dopravy zastavení samotného globálního obchodu,“ řekl Faig Abbasov.

„Nyní máme technologii, ale co chybí, je tržní signál pro výrobce zeleného vodíku. Jako světová jednička v lodní dopravě by EU měla stanovit ambiciózní ekologický mandát pro elektronická paliva. Ten dodavatelům vodíkového paliva zaručí trh. Zelená doprava je možná. Je to otázka politické vůle.“

Zdroj: thedriven, Vapol