Síť bude zálohovat Tesla

Tesla a kalifornská elektrotechnická společnost Pacific Gas & Electric (PG&E) spouští pilotní program. Ten bude využívat domácí akumulátorové baterie Tesla Powerwall jako „virtuální elektrárnu“ k zálohování sítě.

Podle PG&E pozvala Tesla 22. června přibližně 25 000 majitelů Powerwallu, kteří jsou zákazníky PG&E, aby se programu zúčastnili. Během dvou týdnů po oznámení projevilo zájem o účast více než 3 000 zákazníků a více než 1 500 se oficiálně přihlásilo do pilotního programu.

„Umožnění zákazníkům Powerwallu podporovat síť a jejich komunitu je nezbytnou a důležitou součástí. Součástí urychlení přechodu k udržitelné energii.“ To uvedl v prohlášení Drew Baglino, senior viceprezident společnosti Tesla pro pohon a energetické inženýrství. „Snažíme se spolupracovat s energetickými společnostmi a regulačními orgány na celém světě, abychom odemkli plný potenciál úložiště. A přinesli více obnovitelné, odolnější a méně nákladné elektřiny pro každého.“

Síť bude zálohovat Tesla

„Distribuovanou“ baterii vytvoří powerwally zúčastněných zákazníků společně. Ta může absorbovat přebytečnou energii během období nízké poptávky po elektřině. A vybíjet ji zpět do sítě během období vysoké poptávky, uvádí PG&E. Důležitý aspekt programu je právě tohle. Program nese jméno Nouzové snižování zátěže společnosti. Pětiletý pilotní program zahájili v roce 2021, který se snaží podnítit snížení spotřeby elektřiny v obdobích. Tehdy se síť extrémně namáhá.

Síť je i od společnosti PG&E

Společností PG&E v tomto případě nařídí baterie s powerwally. Cíl je, aby se vybily během hodin s vysokou poptávkou od 16:00 do 21:00 hodin. Zákazníci dostanou 50 Kč za každou přírůstkovou kwh elektřiny vybité během těchto časů. Potenciálně významný generátor příjmů pro tyto zákazníky, protože základní sazba pro domácnosti PG&E je 8 Kč za kwh. Stále mohou používat aplikaci Tesla k rezervaci dostatečného výkonu pro osobní použití. A také se mohou odhlásit z programu, poznamenal PG&E.

Síť bude zálohovat Tesla

Použití baterií tímto způsobem může pomoci vyvážit síť tím, že zabrání náhlým výkyvům poptávky. Vyváženější síť znamená, že výpadky jsou méně pravděpodobné a také by nabíjení elektromobilů bylo spolehlivější.

Kalifornie si klade za cíl ukončit prodej většiny nových neelektrifikovaných vozidel do roku 2035. Jenže zpráva z roku 2020 naznačila, že státní síť potřebuje rozsáhlé aktualizace. Aby začala podporovat všechna elektrická vozidla, kolem kterých vytváří svou politiku. A vlny veder v roce 2021 vyvolaly v Kalifornii upozornění veřejnosti na nabíjení elektromobilů.

Zvyšování dodávek energie, aby se vyhovělo letním vlnám veder, bude letos dražší a uhlíkově náročnější, kvůli přetrvávajícímu suchu. Sucho omezuje kapacitu výroby elektřiny z vodních elektráren a nutí Kalifornii, aby se více spoléhala na uhlíkově náročné zdroje energie, uvedl minulý měsíc federální úřad pro energetické informace (EIA). To také účinně zvyšuje uhlíkovou stopu elektromobilů nabíjených z kalifornské sítě.

Zkušební verze PG&E a Tesly je jen jedním z několika pilotních programů. Ty se zabývají způsoby, jak vyhladit síť pomocí obousměrného nabíjení. Některé využívají samotná vozidla jako obousměrné záložní energetické banky. To je něco, co jsme dosud ve vozech značky Tesla ještě neviděli.

Zdroje: greencarreports, Vapol