Plug-in hybridy Toyota se objeví v dalších letech

Toyota rozjíždí své plány na elektrifikaci. Do roku 2026 chce firma uvést na trh kolem 10 modelů EV a také novou generací plug-in hybridů

Toyota rozjíždí své plány na elektrifikaci, protože nedávno oznámená nová politika vedení se výrazně zaměřuje na elektromobily. Do roku 2026 chce japonská automobilka uvést na trh nejméně 10 modelů bez spalovacího motoru. A to včetně třířadého SUV pro Spojené státy, jehož příchod se plánuje na rok 2025. Asie a rozvíjející se trhy mezitím dostanou elektrický pickup a kompaktní model do konce roku 2023. Objevit se mají také nové plug-in hybridy v nové generaci.

Toyota plug-in hybridy s dojezdem až 200 km

Výkonný viceprezident Hiroki Nakajima oznámil, že konstruktéři pracují na nové generaci plug-in hybridů s čistě elektrickým dojezdem více než 200 km. Vysoce postavený představitel Toyoty se nezmínil o testovacím cyklu. Ale bez ohledu na to, zda se jedná o WLTP nebo EPA, nové vozy PHEV společnosti získají výrazný nárůst čistě elektrického dojezdu.

Pro srovnání, model Prius Prime na obrázku má díky lithium-iontovému akumulátoru s kapacitou 13,6 kWh dojezd na elektřinu odhadovaný výrobcem na téměř 71 km
Na elektřinu ujede Toyota Prius Prime téměř 71 km

Pro srovnání, model Prius Prime na obrázku má díky lithium-iontovému akumulátoru s kapacitou 13,6 kWh dojezd na elektřinu odhadovaný výrobcem na téměř 71 km. Dojezd s nulovými emisemi se oproti předchozí generaci modelu zvýšil až o 76 %. Jiné vozy typu plug-in hybrid to však zvládají ještě lépe. Agentura EPA ohodnotila Range Rover a Range Rover Sport na 82 kilometrů bez čerpání benzínu.

Novodobá generace PHEV

Toyota tvrdí, že její novodobý plug-in hybrid se má nově prezentovat jako „praktický BEV“, zatímco běžné hybridy mají být vylepšené „s důrazem na vysokou kvalitu a přijatelnou cenu“. Zároveň se pracuje na nové generaci elektromobilů s bateriovým pohonem. Ty se mají objevit na trhu někdy kolem roku 2026 a které oproti stávajícím modelům zdvojnásobí dojezd.

Toyota tvrdí, že její novodobý plug-in hybrid se má nově prezentovat jako "praktický BEV", zatímco běžné hybridy mají být vylepšené "s důrazem na vysokou kvalitu a přijatelnou cenu"
Běžné hybridy mají klást důraz na kvalitu a přijatelnou cenu

Pokud jde o technologii palivových článků, Toyota chce zahájit sériovou výrobu komerčních vozidel FCEV. V dlouhodobém horizontu je cílem snížit celosvětové průměrné emise CO2 o 33 % do konce desetiletí a o více než 50 % do roku 2035 ve srovnání s úrovní v roce 2019. V konečném důsledku je cílem dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.

Zdroje: motor1, TowPoint