Volvo představilo nákladní automobil na vodíkový pohon

Švédský výrobce nákladních vozidel Volvo Trucks představil vůz na vodíkové palivové články, o kterém společnost tvrdí, že bude mít dojezd až 1 000 kilometrů. A dobu doplňování paliva méně než 15 minut.

Vůz na vodíkové palivové články se připojí k dalším již nabízeným variantám nákladních vozidel s nulovými emisemi, kamionům s elektrickým pohonem na baterie a nákladním automobilům. Ty využívají obnovitelná paliva, jako je bioplyn.

„Tuto technologii vyvíjíme již několik let. A je skvělý pocit, vidět první nákladní vozy úspěšně běžící na testovací dráze,“ řekl Roger Alm, prezident společnosti Volvo Trucks.

Volvo představilo eliminaci CO2

„Kombinace elektrického akumulátoru a elektrického pohonu s palivovými články umožní našim zákazníkům zcela eliminovat emise CO2 z jejich nákladních vozidel, bez ohledu na dopravní úkoly.“

nákladní vozy volvo-ev-fcev, Volvo představilo nákladní automobil na vodíkový pohon
Nákladní vozy Volvo

Elektrický nákladní automobil na vodíkové palivové články od společnosti Volvo Trucks má mít provozní dojezd srovnatelný s většinou nákladních vozidel s naftovým motorem. To až 1 000 kilometrů a dobu doplňování paliva méně než 15 minut.

Celková hmotnost kamionu bude kolem 65 tun nebo ještě vyšší. A dva palivové články mají generovat 300 kW elektřiny na palubě.

Specifikace nákladního vozu

Zákaznické pilotní projekty začnou probíhat za několik let, komercializace se očekává v druhé polovině dekády – poněkud za svými konkurenty.

„Elektrická nákladní vozidla s palivovými články poháněná vodíkem budou zvláště vhodná pro dlouhé vzdálenosti a těžké, energeticky náročné úkoly,“ řekl Alm. ,,Mohly by být také možností v zemích, kde jsou možnosti nabíjení baterií omezené.“

Volvo Trucks přichází na párty s vodíkovými palivovými články o něco později než někteří jeho konkurenti. Nikola Corp dodala první ze svých pilotních nákladních vozidel Nikola Tre bateriových elektrických vozidel (BEV) jedné z předních jihokalifornských přepravních společností koncem minulého roku. Zatímco společnost Hyzon Motors se sídlem v New Yorku dodala zákazníkům po celém světě řadu vodíkových nákladních vozidel.

A i když existují lidé, kteří jsou skeptičtí ohledně pokračujícího vývoje vozidel. I nákladních vozidel s vodíkovými palivovými články. Robert Alm ze společnosti Volvo Trucks očekává, že tato paralelní elektrická technologie má nadále hrát důležitou roli.

„Očekáváme, že dodávky zeleného vodíku během několika příštích let výrazně vzrostou, protože na snížení CO2 bude záviset mnoho průmyslových odvětví ,“ řekl Alm.

„Nemůžeme se však dočkat dekarbonizace dopravy, už teď máme zpoždění. Mým jasným vzkazem všem dopravním společnostem je tedy začít cestu ještě dnes s bateriovou elektřinou, bioplynem a dalšími dostupnými možnostmi. Vozíky s palivovými články se pak mají za několik let stát důležitým doplňkem pro delší a těžší přepravy.“

Zdroj: thedriven, Vapol