Vlakem po Evropě v roce 2022 tak, ať se cestou vyspíte!

Vlakem po Evropě

Před několika lety byla z úpadku lůžkových vlaků, které stále více připomínaly přežitek, obviňována konkurence nízkonákladových leteckých společností a vysokorychlostních železnic.

Ale pandemie COVID-19, obavy z dopadu létání na životní prostředí (částečně podpořené švédským hnutím flygskam neboli „stud za let“) a zvýšený zájem o pomalé cestování zvýšily poptávku po lůžkových vlacích. Pozoruhodným obratem osudu se někteří provozovatelé nyní snaží o jejich návrat.

Noční vlaky přinášejí více než jen úsporu za nocleh. Jsou dobrodružstvím samy o sobě, obnovují romantiku dávných dob a přepravují cestující, rodiny a obchodníky napříč kontinentem za tmy. Většina spojů nabízí kombinaci lůžkových oddílů s místem pro dva nebo čtyři cestující, šestimístných lehátek ve stylu ložnic a sedadel.

Lůžkovým vlakem po Evropě
Lůžkovým vlakem po Evropě

Lůžka se prodávají 30 až 120 dní předem, v závislosti na místě, kam cestujete, a proto je nejlepší rezervovat si je co nejdříve. Procesem rezervace vás provedou společnosti Seat61, Rail Europe a národní vlakoví dopravci. Ačkoli pandemie znamená, že se cestovní omezení a služby mohou rychle měnit, zde je několik evropských nočních cest vlakem, které vás mohou v roce 2022 inspirovat.

Vlakem Praha-Krakow

Frekvence: denně
Přibližná doba trvání: 8 hodin

Tato klasická evropská cesta se objevuje na většině tras interrail a spojuje dvě základní středoevropské destinace. Osmihodinová cesta, která vede přes rozsáhlé oblasti krásné české krajiny, poskytuje dostatek příležitostí vyspat se z lahodného českého piva. Využít můžete soukromých nebo sdílených kupé a poté dorazit do Krakova čerství. Připraveni na polský pohled na královské hrady, impozantní náměstí a atmosférické sklepní bary.

Trasa Paříž – Benátky

Frekvence: denně
Přibližná doba trvání: 14,5 hodiny

Těžko si představit dvě romantičtější města, ve kterých byste mohli usínat a probouzet se, než jsou Paříž a Benátky. Přesto se dá říct, že na této lince vlakem je dobré zůstat vzhůru. Protože nespavci si mohou vychutnat alpské scenérie osvětlené měsícem a brzy ráno spatřit třpytící se italská jezera.

Na rozdíl od Paříže a Benátek postrádá lůžkový vlak sám o sobě velkolepost, protože se nabízí jako alternativa k levným leteckým společnostem. Výsledkem je služba, která je při rezervaci předem překvapivě cenově dostupná, ale zdaleka nedosahuje luxusu známějšího vlaku, který jezdí po podobné trase: benátského Simplon-Orient-Expressu.

Vlakem po Evropě
Vlakem můžete obdivovat krajinu bez okolních aut

Vídeň – Berlín

Frekvence: denně
Přibližná doba trvání: 11,5 hodiny

Zatímco v celé Evropě se od nočních vlaků upouštělo, rakouská železniční společnost ÖBB se tomuto trendu postavila čelem a koupila nepotřebné lůžkové vozy a uvedla je do provozu. Díky své poloze v srdci Evropy se země stala novým centrem pro noční cestování vlakem a lůžkové spoje jezdí mimo jiné z Vídně do Hamburku, Říma a Varšavy. Plánují se další trasy, včetně možných spojů do Paříže a Amsterdamu.

Historická lůžková linka z Vídně do Berlína je jednou z vlajkových lodí ÖBB. Vlaky na této trase byly nedávno modernizovány a nyní jezdí přes Vratislav a další polská města. Z Vídně vyjíždí těsně před spaním a do německého hlavního města přijíždí právě včas na snídani. Provoz na trase údajně stoupá, což je omluvou za to, že jsme se jí nevzdali.

Vlakem na trase Londýn – Fort William

Frekvence: Po-Pá, Ne
Přibližná doba trvání: 13,5 hodiny

Velká Británie má pouze dva lůžkové vlaky a oba nedávno prošly zásadní modernizací, což mnozí považují za vyjádření důvěry v noční dopravu v zemi. Noční Riviéra vyjíždí z londýnského nádraží Paddington na jihozápad a pokračuje v jízdě, dokud nevyčerpá své možnosti v Penzance v Cornwallu. Největší nadšení Britů však vyvolává Caledonian Sleeper. Tento legendární vlak vyjíždí každou noc z nádraží Euston a prostřednictvím řady vagónů, které nepozorovaně přesouvají podřimující cestující, dojíždí do Glasgow, Edinburghu, Inverness, Aberdeenu, Fort William a do míst mezi nimi. Nejpozoruhodnější je spoj do Fort William, který nabízí noc na kolejích a dopolední přejezd nádherné scenérie Highlandu, než vyloží čerstvě vyfintěné cestující ze dvou vagónů na úpatí stezky na Ben Nevis, nejvyšší vrchol země.

Vlakem Vás čekají nečekaná dobrodružství
Vlakem na vás čekají nečekaná dobrodružství

Pro fanoušky severské zimy trasa Moskva – Petrohrad

Frekvence: denně
Přibližná doba trvání: 8,5 hodiny

Červený šíp, jeden z luxusních vlaků, které jezdí na této trase. Nabízí téměř stoletou historii. Pohodlné postele a vlastní znělku. To jsou jen některé z důvodů, proč je to nejlepší způsob, jak cestovat mezi ruskými velmocemi. Vlak si vybírají politici, hodnostáři i skromní cestující, kteří si chtějí dopřát něco výjimečného. Když každý večer těsně před půlnocí vyjíždí z Petrohradu, zní z něj strhující Hymna velkého města od Reinholda Glièra. Lidé na palubě se usadí k mírné noční jízdě a podřimují ve velkém stylu, na který jsou Rusové po generace právem hrdí. Tuto cestu můžete absolvovat za čtyři a půl hodiny během dne. Pamatujte však, že za dne nedostanete žádnou pohodlnou postel, žádný noční drink s vodkou ani žádnou znělku.

Vlakem z Budapeště do Chorvatského Splitu

Frekvence: denně během letní sezóny (červen-září)
Přibližná doba trvání: 14 hodin

Pozoruhodné budapešťské nádraží Keleti je skvělým místem pro začátek skvělé cesty. Split, vstupní brána na centrální pobřeží a ostrovy Chorvatska, je skvělým městem pro příjezd. Nádraží se nachází přes silnici od přístavu. Během několika minut po příjezdu se můžete vydat na cestu na Brač, Hvar nebo desítky dalších slunných jadranských skal. Mezi nimi se cestující na palubě lodi Adria proplétají kolem maďarského Balatonu a zastaví se v Záhřebu, podceňovaném hlavním městě Chorvatska.

Ze Sofie do Istanbulu

Frekvence: Denně
Přibližná doba trvání: 12 hodin (včetně autobusového transferu)

Zatímco oblíbenou večerní linku spojující Řecko s Tureckem zrušili. Do Istanbulu se stále můžete dostat vlakem ze Sofie, méně navštěvovaného hlavního města Bulharska, kde ve stínu starobylých kostelů s cibulovou bání stojí elegantní bary a restaurace. Kupé vlaku jsou pohodlná a čistá a světla Sofie oslňují, když se řítíte do bulharské krajiny.

Jedinou nevýhodou této cesty je, že musíte velmi brzy ráno vystoupit na tureckých hranicích, abyste si vyřídili vízum, a také nutnost absolvovat posledních 25 km trasy do Istanbulu autobusem nebo taxíkem, protože vlak končí na mimoměstské konečné stanici Halkali. I přes tyto nepříjemnosti je tato trasa skvělým způsobem, jak se dostat do jednoho z nejznámějších měst světa.

Jídelní část

Zdroje: Lonely Planet, Vapol