Daimler představí sériově vyráběný e-autobus

Daimler Buses představí na nadcházejícím globálním summitu o veřejné dopravě v Barceloně nový palivový článek Mercedes-Benz eCitaro, první sériově vyráběný elektrický autobus s palivovým článkem jako prodlužovačem dojezdu.

Kloubový palivový článek Mercedes-Benz eCitaro se tak může pochlubit dojezdem 350 kilometrů s vysokou kapacitou cestujících; a to až 128 cestujících. Pro srovnání, podobný kloubový autobus v provozu v Sydney má kapacitu kolem 110 cestujících.

Nový palivový článek eCitaro tak slouží jak jako ukázka toho, jak mohou elektrobusy okamžitě nahradit městské autobusy se spalovacími motory, a nebo může pomoci dopravcům, kteří již provozují stávající bateriové elektrobusy, provozovat jejich delší trasy. Aniž by museli dobíjet nebo nasazovat další autobusy.

Mercedes-Benz eCitaro, založený na bateriově-elektrickém pohonném systému s vysoce výkonnými bateriemi NMC 3, tak využívá palivový článek o výkonu 60 kW. A to k prodloužení dojezdu pouze na baterie. S kapacitou baterie dosahující maximálně 392 kWh je palivový článek eCitaro také snadno schopen zvládnout trasy. A to především na delší vzdálenosti ale také trasy v horském terénu.

Daimler Buses představí elektrický autobus

Daimler představí sériově vyráběný e-autobus
Daimler Buses

Autobus s palivovými články Mercedes-Benz eCitaro již prošel řadou vytrvalostních, ale i funkčních testů. A to se zaměřením zejména na nový systém palivových článků a vodíku.

Vodíkové nádrže se tak testovaly na odolnost proti ohni, nárazu ale i teplotě. A to v souladu s novou normou UN ECE R 134 (Nařízení č. 134 Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů).

Nové součásti palivového článku eCitaro – včetně upevňovacího systému na střeše ale i nového systému řízení teploty – všechny testy prošly.

UITP Global Public Transport Summit, který se koná od 4. do 7. června, je tak největší světovou událostí věnovanou udržitelné mobilitě. Tam se setkávají všechny druhy dopravy, průmyslové úřady, ale taky provozovatelé a především vystavovatelé.

Kromě palivového článku eCitaro bude Daimler Buses vystavovat také své širší portfolio služeb pro provoz elektrobusů.

Zdroj: thedriven, Vapol