První šampionát na e-koloběžkách

Jezdec Formule E Lucas Di Grassi se připravuje na propagaci nového šampionátu elektrických skútrů, ve kterém se podle něj může každý dostat od „nuly k hrdinovi“, ale který přilákal obrovskou řadu sportovců, kteří se prosadili v jiných sportech.

Šampionát eSkootr Championship

Závodní legenda je spoluzakladatelkou šampionátu eSkootr Championship, který už oficiálně odstartoval, a kdy se v polovině května v Printworks London uskuteční úvodní kolo vůbec první závodní série mikromobility na světě s 30 jezdci a jezdkyněmi. Ve 100 km/h na speciálně navrženém S1-X eSkootr.

Šampionát eSkootr Championship (eSC), označený jako závodní událost „s cílem a skutečným světem ve svém srdci“, potvrdil místo svého úvodního kola na akci konané v londýnské dominantě The Shard.

Di Grassi označil nadcházející událost na LinkedIn slovy: „ESC je vše, co od moderního motoristického sportu chceme: zábavné, udržitelné, demokratické a participativní. Kdokoli se může dostat z nuly na hrdinu odkudkoli na světě.“

První šampionát na e-koloběžkách
E-Scootr

Šampionát eScootr Championship již dříve v únoru oznámil, že kalendář úvodní sezóny má mít premiéru v Londýně. Ale o tratích nebo hostitelských městech jsme se dozvěděli jen něco málo dalšího. Přičemž jmenovaných bylo pouze šest hostitelských zemí – Spojené království, Švýcarsko, Francie, Itálie, Španělsko a Spojené státy.

Konání prvního závodu

Více podrobností však má poskytnout spolu s oznámením, že první závod se bude konat v Printworks London, nočním klubu a dějišti akcí v Rotherhithe v jižním Londýně.

Startovní závod, který se má konat 13. a 14. května, a má hostit 30 jezdců a jezdkyň pocházejících z různých sportovních oblastí, jako je rychlobruslení, monster trucky, snowboarding a BMX.

eSkooter, První šampionát na e-koloběžkách

Mezi jezdci, kteří mají soutěžit, se má objevit mnohonásobný mistr světa a bývalý rychlobruslař týmu GB Elise Christie. Bronzový medailista z mistrovství světa v BMX, Tre Whyte, a bronzový medailista z olympijských her na snowboardu Billy Morgan.

eSkooter,, První šampionát na e-koloběžkách

Speciálně navržená dráha dlouhá 600 metrů se má proplétat dovnitř a ven z Printworks London. A umožní speciálně navrženému S1-X eSkootr dosáhnout závodní rychlosti přes 100 km/h.

Pokrytí závodní série bude k dispozici ke sledování prostřednictvím sítě vysílacích partnerů eSC ve více než 100 oblastech po celém světě s předpokládaným dosahem více než 350 milionů domácností a také zdarma na fan centru eSC.

Zdroj: Di Grassi/LinkedIn

„Naše závodění využijeme k tomu, abychom pomohli posouvat technologii, bezpečnost a předpisy každodenních elektronických skútrů. A vyvolali debatu o mikromobilitě a jejích výhodách pro udržitelnější a dostupnější městskou dopravu,“ řekl Lucas di Grassi. Spoluzakladatel ESC a jeho ambasador pro udržitelnost, který pravděpodobně vynechá úvodní závod eSC. A to proto, protože má pilotovat svůj vůz ROKiT Venturi Racing Formula E na Berlínské E-Prix.

eSkooter

„Jezdci mají využívat speciálně vyrobený S1-X eSkootr. Ten má schopnost dosáhnout rychlosti 120 km/h díky dvěma 6kW motorům a kapacitě baterie 1,33 kWh a váží pouhých 35 kg.“

Program eSC Rider

Zájem o eSC byl velký. Za 12 měsíců od jeho spuštění se do programu eSC Rider přihlásilo více než 500 sportovců z celého světa. Po intenzivním období testování a tréninku se vybralo posledních 30 jezdců, kteří mají soutěžit. A nyní je vybere 10 týmů přihlášených do šampionátu prostřednictvím draftu jezdců.

„Je to úžasný pocit říct, že jsem profesionální jezdec na eSkootru,“ řekla Elise Christie, bývalá britská rychlobruslařka na krátké dráze. Ta odešla do důchodu jako desetinásobná držitelka zlaté medaile Evropy a několikanásobná vítězka mistrovství světa.

Pokud jde o testování, bude závodění dechberoucí. Ale je to také vize šampionátu pro využití sportu jako platformy pro udržitelnější mobilitu ve městech. A jsem hrdý na to, že mohu být součástí.

„Ze závodění na bruslích mě baví závodit v těsné blízkosti ostatních závodníků. A myslím si, že fanoušci budou překvapeni, jak blízko se k sobě na trati v eSC dostaneme. To v kombinaci s rychlostí a úhlem náklonu 55° zajistí neuvěřitelné sledování. A já se nemůžu dočkat, až za pár týdnů vypadnu a začnu soutěžit v Printworks.“

Zdroj: thedriven, Vapol