Největší sladkovodní ryba na světě nalezena v řece Mekong

Na řece Mekong v Kambodži chytili doposud největší sladkovodní rybu na světě. Jedná se o 300 kilogramového rejnoka

300 kilogramů vážící rejnok, kterého ulovili v řece Mekong v Kambodži je největší sladkovodní ryba v historii. Doposud vědci nezdokumentovali větší sladkovodní rybu.

Rejnok sesadil předchozího rekordmana, 293 kg obřího sumce. Toho ulovili také v řece Mekong ve vedlejším Thajsku v roce 2005.

Neexistuje však žádná oficiální evidence nebo databáze největších sladkovodních ryb světa.

Mekong je bohatý na biologickou rozmanitost, ale nadměrný rybolov, přehrady a znečištění ohrožují jeho křehký ekosystém.

Protéká z Tibetské náhorní plošiny přes Čínu, Myanmar, Thajsko, Laos, Kambodžu a Vietnam.

Největší sladkovodní ryba na světě

„Za 20 let výzkumu obřích ryb v řekách a jezerech na šesti kontinentech je to největší sladkovodní ryba, se kterou jsme se setkali. Nebo kterou kdy kdo zdokumentoval kdekoli na světě,“ řekl Zeb Hogan, biolog, který vede Wonders of the Mekong, USAID. Jedná se o financovaný konzervační projekt.

„Nalezení a zdokumentování této ryby je pozoruhodné a vzácné pozitivní znamení naděje. O to více, že k ní došlo v Mekongu. V řece, která v současnosti čelí mnoha výzvám,“ dodal Dr Hogan, který je také profesorem na University of Nevada v Renu.

Projekt na ochranu přírody spolupracuje s Kambodžskou správou rybolovu na vytvoření sítě rybářů. Ti mají za úkol vědce upozornit, pokud uloví obří nebo ohrožené ryby.

V noci 13. června zavolal místní rybář na ostrově Koh Preah, aby řekl výzkumníkům, že chytil „velmi velkého“ rejnoka. Ukázalo se, že je 3,98 m dlouhý a 2,2 m široký.

Poté, co rejnoka opatřili akustickým štítkem pro sledování jeho budoucího pohybu, vypustili jej zpět do řeky.

Rejnok byl dlouhý 3,98 metrů a široký 2,2 metrů
Rejnok

Zmizel v bahnitých vodách Mekongu za soumraku, řekl doktor Hogan.

V místním jazyce Khmer se ryba nazývá „Boramy“, což znamená úplněk.

Důkazy o rovnováze v přírodě

„Nález rejnoka je důkazem toho, že přírodní svět může stále přinášet nové a mimořádné objevy. A že mnoho z největších vodních tvorů zůstává žalostně nedostatečně prostudovaných,“ řekl doktor Hogan.

Obří sladkovodní rejnok patří k ohroženým druhům. Jde o druhého obřího rejnoka, který tým zkoumal od května tohoto roku. Ten dřívější vážil 181 kg.

„Když se najdou rekordní ryby, znamená to, že vodní prostředí je stále relativně zdravé. To je v kontrastu s tím, co jsme viděli na místech, jako je řeka Jang-c‘-ťiang. Tam vědci hlásili vyhynutí čínských pádlů,“ řekl doktor Hogan.

„Hluboké tůně Mekongu udržují život daleko za hranicemi těchto impozantních obrů. Tření v tomto kritickém prostředí produkuje miliardy ryb ročně, které zajišťují potravinovou bezpečnost a živobytí pro miliony lidí v Kambodži a Vietnamu.“

Zdroje: bbc, Top Vozíky