Mazda MX-30 s rotačním motorem se objeví za rok

Mazda model MX-30 R-EV s Wankelovým motorem (jako prodlužovačem dojezdu) má mít premiéru 13. ledna 2023 na autosalonu v Bruselu.

Po letech čekání a zvěstí Mazda konečně oživuje rotační motory. Mazda model MX-30 R-EV s Wankelovým motorem (prodlužuje dojezd) má mít premiéru 13. ledna 2023 na autosalonu v Bruselu.

Mazda MX-30

Nepleťte si to však s oživenou RX-7. Rotační motor pracuje při konstantních otáčkách a slouží jako pro prodloužení dojezdu pro dobíjení baterie. Mazda toto řešení prezentuje jako řešení s výhodami elektrického pohonu, ale s dojezdem spalovacího agregátu.

Slabinou stávajícího modelu MX-30 EV je dojezd. Jeho baterie s kapacitou 35,5 kWh nabízí podle odhadů EPA dojezd 161 km
Mazda MX-30

Slabinou stávajícího modelu MX-30 EV je dojezd. Jeho baterie s kapacitou 35,5 kWh nabízí podle odhadů EPA dojezd 161 km.

MX-30 využívá jediný elektromotor o výkonu 144 koní (107 kW) a síle 271 Nm. Zrychlení z 0-100 km/h zvládne za 9,6 sekundy.

Zdvihový objem rotačního motoru v modelu MX-30 R-EV zatím není k dispozici. Není také jasné, zda Mazda zvýší výkon elektromotoru, aby kompenzovala hmotnost dodatečného motoru.

Plány s rotačním motorem

V roce 2020 Mazda uvedla, že se uvažuje o modelu MX-30 s rotačním prodlouženým dojezdem. Společnost tento plán později v témže roce oficiálně zveřejnila. Od roku 2021 hodlala automobilka tuto variantu elektromobilu nabízet v USA.

Mazda a Wankelův motor mají k sobě blízko. Společnost si původně licencovala technologii od NSU a inženýři japonské firmy pracovali na zdokonalení pohonné jednotky. Cosmo debutovalo na tokijském autosalonu 1964 jako premiéra Mazdy s rotačním motorem. Plná výroba se zahájila až v roce 1967. Modely jako RX-3 a RX-7 učinily rotační pohon dostupnějším.

V roce 2012 přestal vyrábět model RX-8. Tedy poslední vůz s Wankelovým motorem, který měli dosud zákazníci Mazdy k dispozici
Mazda RX-8

Spotřeba paliva a emise výfukových plynů rotačního motoru však zůstaly po celou dobu jeho životnosti spornými body. Tyto faktory se staly jedním z důvodů, proč se v roce 2012 přestal vyrábět model RX-8. Tedy poslední vůz s Wankelovým motorem, který měli dosud zákazníci Mazdy k dispozici.

Inženýři Mazdy se však rotačního motoru nikdy nevzdali. V průběhu let jsme viděli řadu patentů a slyšeli zvěsti o dalším vývoji motoru Wankel.

Zdroje: motor1, Top-Vozíky