Mercedes-AMG One, hypercar zrozený z F1

Po letech čekání je tu finální verze: 1 063 HP, motor V6, 4 elektrické a 0-100 v 2,9″. Na chvíli riskoval, že se stane Godotem automobilového světa, několikrát oznámený, ale nikdy neviděný. Místo toho je zde definitivní verze Mercedes-AMG One, německý hypercar nechal poprvé o sobě slyšet na začátku roku 2017 a prošel přinejmenším problematickým vývojem.

Více než 5 let strávených vytvářením vozu se srdcem Formule 1: pod klikatými a špatnými tvary AM-One bije hybridní srdce – W07 Hybrid, jednomístného vozu. Ten řídil Lewis Hamilton v mistrovství světa 2016. 1,6 litrový V6 se 4 elektromotory (jeden pro převodovku, 2 pro zadní nápravu a jeden pro turbo) o celkovém výkonu 1 063 koní.

Hypercar s omezovačem

Ve skutečnosti se jedná o závodní auto v přestrojení, s karoserií, která se během let a vývoje prakticky nezměnila. Co se změnilo, byla pohonná jednotka, výsledek četných bolestí hlavy techniků z Affalterbachu.

Mercedes-AMG One (2022), Mercedes-AMG One, hypercar zrozený z F 1
Mercedes-AMG One (2022)

Složitost, která si také vyžádala snížení otáček motoru, z přibližně 18 000, se dotkla u monopostu F1 na 11 000 u definitivního Mercedes-AMG One. Proto aby se prodloužila jeho životnost a zároveň to umožnilo použití normálního benzínu.

Mercedes-AMG One

Proč je ale německý motor hypercar tak složitý? Příklad: přijetí systému MGU-H (Motor Generator Unit Heat). Jedná se o motorgenerátor umístěný mezi turbínou a kompresorem. Ten se jeví schopen rekuperovat kinetickou energii turbíny a „přeměnit“ ji na elektrickou energii, ukládat ji do akumulátoru, který ji pak vrací. A to při akceleraci – pro provoz turbíny, čímž se eliminuje jakýkoli typ turbo-lag. Jedná se o prvek s velmi vysokými otáčkami (asi 100 000 otáček za minutu) pro práci v prostředí s obzvláště vysokými teplotami.

Mercedes-AMG One (2022)

To vše se promítá do skvělého výkonu : 0-100 za 2,9″, 0-200 za 7 čistých a 0-300 za 15,6, s deklarovanou maximální rychlostí 352 km/h. Hluboko pod 10 nejrychlejšími auty na světě, ale to není zaměření na Mercedes-AMG One, protože chce být na trati nesmírně efektivní.

Nemělo by se zapomínat, že jako plug-in hybridní vůz One dokáže ujet několik kilometrů. Řekněme z Affalterbachu – 18 – v režimu nulových emisí. A to díky lithium-iontové baterii s kapacitou 8,4 kWh.

Posouvat limity

Zapalování Mercedes-AMG One probíhá v tichosti, přičemž jsou zpochybněny 2 elektromotory spojené s předními koly. Zatímco katalyzátory se předehřívají a teprve po dosažení ideální teploty se rozběhne V6 na správnou teplotu katalyzátoru. Od té chvíle se můžete začít bavit díky 6 různým jízdním nastavením:

  • Race Safe: „základní“ nastavení, kde jsou elektromotory hlavními a V6 se aktivuje pouze v případě potřeby většího výkonu
  • Závod: Hybridní jízdní režim se speciální strategií nabíjení; spalovací motor stále běží a může více nabíjet vysokonapěťovou baterii, takže je vždy k dispozici plný elektrický výkon
  • EV: Plně elektrický pohon
  • Race Plus (pouze dráha): do hry vstupuje aktivní aerodynamika, odpružení je sníženo o 37 mm vpředu a o 30 mm vzadu, odpružení je tužší
  • Strat 2 (pouze trať): stále aktivní aerodynamika, nastavení odpružení je ještě tužší, nastavení je sníženo a všechny motory jsou připraveny vydat ze sebe maximum
  • Individuální: „přišít“ chování hypercaru
Mercedes-AMG One (2022)

Aby vše, co Mercedes-AMG umí, zůstalo na uzdě, slouží karbon-keramický brzdový systém s 6 pístkovými pevnými třmeny vpředu. A také 398×38 mm ventilovanými a děrovanými brzdovými kotouči. Zatímco vzadu se namontují čtyřpístkové pevné třmeny a 380 x 34 mm perforované ventilované brzdové kotouče. Ultra-vysokovýkonný systém krytý 19″ jednomaticovými ráfky s pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup 2 M01 285/35 ZR 19 vpředu a 20″ s pneumatikami 335/30 ZR 20 vzadu.

Fenomén aerodynamiky

Mercedes-AMG One, založený na karbonovém monokokovém podvozku, se stává fenomenální nejen zespodu, ale je také fenomenální ve svých formách. Schopný generovat přítlak již od 50 km/h. Přední část se vyznačuje působivým spodním splitterem a různými otvory pro přívod vzduchu. Ty se rozprostírají po celé šířce vozu, orámované deflektory ve tvaru U, každý se dvěma černými příčnými lamelami.

Mercedes-AMG One (2022)

Černé výdechy vzduchu na kapotě odklánějí proud horkého vzduchu do stran prostoru pro cestující. Tak aby umožnily studenému vzduchu „cestovat“ k otvoru pro sání vzduchu na střeše. Čímž se ruší případné příčné proudění a zlepšuje se stabilita v zatáčkách. Pak je tu aktivní zadní spoiler složený ze dvou částí, stejně jako aktivní je velká část aerodynamiky. Tu lze nastavit ve 3 různých režimech: Highway, Pista (jehož použití má povolení pouze na trati) a Race DRS (Drag Reduction System), aktivuje se tlačítkem.

Formule 1 ve dvojicích

Uvnitř má hypercar Mercedes-AMG vše, co potřebujete jak pro ty, kteří chtějí dýchat atmosféru skutečného závodního vozu. Tak pro ty, kteří auto (zvláště pokud stojí téměř 74 000 000 Kč) chtějí také pohodlí. Ultra-přiléhavá sedadla, volant (jasně inspirovaný závoděním) a nastavitelné pedály, digitální přístrojové vybavení. Stejně jako centrální monitor infotainmentu, klimatizace a elektrická okna jsou standardem.

Nyní, když jsme to stále viděli, chybí dynamický křest, očekávaný na Goodwood Festival of Speed, kde se očekává debut Mercedes-AMG One a poté zahájení dodávek plánovaných 275 kusů a všech již prodaných.

Zdroj: it.motor1, Vapol