Jaguar C-X75 získal nový život díky přestavbě pro silniční provoz

Koncept Jaguar C-X75 měl původně premiéru na pařížském autosalonu v roce 2010. Jeden z těchto modelů se nyní přestavěl pro běžný provoz

Koncept Jaguar C-X75 měl původně premiéru na pařížském autosalonu v roce 2010. Zdálo se, že společnost je blízko uvedení vozu do výroby, ale Jaguar nakonec projekt zrušil poté, co postavil několik prototypů. Nyní se vlády ujala společnost Callum známého designéra Iana Calluma, která jeden z těchto modelů přestavěla na zakázku na stroj do běžného provozu.

„Kaskadérský vůz“ Jaguar C-X75

Jaguar C-X75, který Callum připravil pro silniční provoz, patřil k jednomu ze čtyř přeživších kaskadérských vozů z natáčení filmu Spectre z roku 2015. Postava pana Hinxe v podání Davea Bautisty s ním jela ve scéně honičky s Jamesem Bondem Daniela Craiga v Astonu Martin DB10.

Jaguar C-X75, který Callum připravil pro silniční provoz, patřil k jednomu ze čtyř přeživších kaskadérských vozů z natáčení filmu Spectre z roku 2015
Takto koncept C-X75 vypadal ve filmu Spectre

Ian Callum vedl tým designérů původního konceptu C-X75, zatímco Williams Advanced Engineering postavil kaskadérské vozy pro film. Namísto plánovaného použití hybridních pohonných jednotek pro původní sériovou verzi C-X75 dostaly tyto vozy motory Jaguar V8 s objemem 5,0 litru a přeplňováním.

Úprava vozu pro běžný provoz

Callum musel provést stovky změn, aby jejich klient mohl vůz používat ve Velké Británii. Má například tišší výfuk, katalyzátory a upravenou kalibraci motoru. Karoserie nese čerstvý nátěr a mezery mezi panely byly dotažené. Na místě pěnových kusů na kaskadérském voze jsou také nová boční zrcátka s integrovanými směrovkami.

Pod kapotou

C-X75 měl původně používat netradiční pohonnou jednotku. Měl mít čtyři elektromotory, každý o výkonu 195 koní. Dvě turbíny navíc měly být schopné pohánět stlačený zemní plyn, naftu, biopalivo nebo LPG pro dobíjení akumulátorů.

Silniční Jaguar C-X75 se poprvé veřejně představí 21. dubna na Bicester Heritage Scramble
Jaguar C-X75

Jaguar tvrdil, že vůz by dokázal zrychlit z 0-100 km/h za 3,4 sekundy a dosáhnout maximální rychlosti 300 km/h. Hybridní uspořádání by podle společnosti umožnilo dojezd 901 km.

Jaguar pokračoval ve vývoji modelu C-X75, ale upustil od plánu použít turbíny jako prodloužení dojezdu. Společnost přešla ke spolupráci se společností Cosworth na přípravě přeplňovaného a turbodmychadlem přeplňovaného čtyřválcového motoru o objemu 1,6 litru s červenou hranicí 10 000 otáček za minutu.

Navíc měly být k dispozici dva elektromotory – jeden pohánějící každou nápravu. Celkový výkon měl činit přibližně 850 koní.

Silniční Jaguar C-X75 se poprvé veřejně představí 21. dubna na Bicester Heritage Scramble.

Zdroje: motor1, Vapol