Stávka United Auto Workers

Téměř na den uplynuly čtyři roky od poslední stávky United Auto Workers. Tehdy téměř 50 000 zaměstnanců General Motors odešlo na dobu šesti týdnů. Dnes se rýsuje další slepá ulička, která vypadá na širší rozsah a delší trvání.

Stávající smlouva UAW s Ford, General Motors a Stellantis vyprší 14. září. UAW požadovala řadu změn. Požadovali zvýšení mezd o 40 a více procent během příštích čtyř let a zkráceného 32hodinového pracovního týdne. Ford, GM a Stellantis učinili protinabídky, ale v online vysílání prezident UAW Shawn Fain všechny tři charakterizoval jako doslovný odpad.

„Je téměř jisté, že v tuto chvíli dojde ke stávce,“ řekl Ambrose Conroy. Je odborníkem na automobilový dodavatelský řetězec a zakladatelem společnosti Seraph Consulting. „Velkou otázkou je, které OEM budou ovlivněny, a bude to omezený taktický úder na rozšíření stávkového fondu UAW.“

Proč ke stávce dojde a jak dlouho potrvá?

Conroy říká, že stávkový fond UAW ve výši 825 milionů dolarů (19 miliard Kč) by mohl trvat přibližně 90 dní. Pokud však UAW zvolí „taktický“ přístup a zavře pouze klíčové továrny, jako jsou ty, které vyrábějí motory a převodovky, stávka by se mohla protáhnout mnohem déle.

Tato potenciální akce přichází v době, kdy výrobci teprve začínají nabírat na síle kolem zásob a výroby. I když některé problémy s dodavatelským řetězcem přetrvávají, ceny ojetých vozů se vracejí k normálu. Znovu se začaly objevovat pobídky pro nové vozy.

„Se zvýšenými zásobami jsme svědky nárůstu pobídek. 5,2 procenta doporučené ceny v srpnu,“ říká Alex Yurchenko, senior viceprezident a ředitel datové vědy v průmyslovém analytikovi Black Book, který svůj výzkum výrazně zaměřuje na ceny ojetých vozů. „Stále je daleko pod úrovní před pandemií (asi 10,5 procenta doporučené dávky), ale mnohem vyšší než v loňském roce (asi 2,5 procenta doporučené spotřeby.“

gm reclaims spot as top automaker in us, as it overtakes toyota
Stávka: United Auto Workers

Podle nejnovějších zjištění inventury nových vozidel společnosti Cox Automotive je průměrná nabídka nových, neprodaných vozidel v inventáři dealerů v současné době 58 dní. To je o 46 procent více než před rokem.

Jak se připravují automobilky na stávku?

Stellantis a Ford odmítli poskytnout jakýkoli kontext ohledně zásob dealerů a toho, zda se aktivně zásobují, aby odvrátili riziko stávky. Ředitel finanční a prodejní komunikace GM David Caldwell však označil zásoby General Motors v USA za „konzistentní“, pouze o zhruba 4 procenta více než v prvním čtvrtletí.

Co se týče Coxových dat. Caldwell řekl: „Toto srovnání v celém odvětví je mimo historicky nízkou úroveň, na základě přerušení dodavatelského řetězce v posledních letech. Letos se tyto podmínky zlepšily, což znamená vyšší produkci a lepší dostupnost pro zákazníky ve srovnání za posledních pár let.“

Zatímco současná úroveň zásob může zmírnit dopad stávky na prodej nových vozidel, nedostatek dílů by mohl být naléhavější. Srpnová zpráva Detroit Free Press naznačuje, že Ford doufá, že obsadí své sklady náhradních dílů placenými dělníky. Plány uvedli do pohybu již v červenci.

Snahy jako toto by mohly pomoci udržet na silnicích více současných vozů, ale zejména tento krok nebyl UAW dobře přijat.

„Viděl jsem zprávy o tom, že si Ford bral velké půjčky a připravoval strupy do práce, kdybychom vstoupili do stávky,“ řekl v pátek Shawn Fain z UAW. „Oni se připravují. Takže my se připravujeme.“

Co se stane s nabídkami?

UAW odmítlo komentovat pravděpodobnost stávky nebo skutečně to, zda by byla široká nebo cílená. Bez ohledu na to se Ambrose Conroy ze společnosti Seraph domnívá, že dopady na kupující by mohly být téměř okamžité.

„Pobídky zmizí velmi brzy po vyhlášení stávky, takže spotřebitelé, kteří hledají dohodu, by měli koupit hned. Možnosti budou omezené, protože výrobci automobilů opět zaměří výrobu na vozidla s nejvyšším ziskem, která mohou vyrobit, a skladové zásoby budou chtít pravděpodobně rychle prodat,“ řekl.

Až zásoby dojdou, nedostatek opět ovlivní zbytek trhu. „Stávka, která trvá déle než 30 dní, pravděpodobně zvýší ceny ojetých vozů,“ řekl Conroy. Jinými slovy: Pokud stávka trvá dlouho, připravte se na šílenství z druhé ruky znovu.

Zdroj: caranddriver, Vapol