Software Spade pro agrivoltaiku od Sandbox Solar

Sandbox Solar, vývojář solárních systémů, vydal beta verzi svého softwarového nástroje Spade pro modelování agrivoltaických elektráren

Společnost Sandbox Solar, vývojář solárních systémů a příjemce federálních grantů z USA, vydala software Spade pro modelování agrivoltaických elektráren. Podporuje návrh a optimalizaci solárních panelů i plodin pod nimi.

Agrivoltaika, tedy integrace výroby potravin a solární energie, je novou technologií, která umožňuje lépe využívat omezené zdroje půdy. Vzhledem k tomu, že se jedná o mladý obor, neexistuje zatím žádná svižná webová aplikace, jako je Aurora nebo Helioscope, která by vývojářům solárních systémů pomohla rychle rozvrhnout projekty s ohledem na plodiny pod nimi.

Aplikace Spade od Sandbox Solar

Společnost Sandbox Solar, dodavatel solárních systémů, takový nástroj vyvíjí. Dostal název Spade. Cílem softwaru Spade je pomoci solárním developerům určit nejlepší typy plodin a rozvržení solárních panelů pro jejich projekty. Tento nástroj se dostal do pátého a posledního kola programu ministerstva energetiky „American Made“ pro solární inovace. První beta verze softwaru Spade je již k dispozici a již se použila při vývoji projektů solární energie spojených s bramborami, konopím, chmelem a dalšími plodinami.

Informace v softwaru se zobrazují jak vizuálně prostřednictvím grafů, tak číselně, jako watty na metr čtvereční a hodnoty PAR/PPFD
Software zobrazuje informace ve formě grafů nebo číselně (W/m2)

Software Spade generuje několik klíčových číselných výstupů. Patří mezi ně ozáření a také fotosynteticky aktivní záření (PAR) s průměrnou hustotou fotonového toku (PPFD), což jsou dva typy měření světla, které jsou v solárním oboru méně známé.

Účinné vlnové délky světla

PAR označuje rozsah vlnových délek, které jsou užitečné pro fotosyntézu. PPFD zase měří hustotu fotonů v tomto rozsahu, které dosáhnou určité plochy. Ne všechny vlnové délky světla jsou pro fotosyntézu stejně účinné. Rostliny obecně využívají modré (400-500 nm) a červené (600-700 nm) světlo účinněji než zelené (500-600 nm). PAR i PPFD jsou klíčové pro pochopení a optimalizaci světelných podmínek pro růst a fotosyntézu rostlin.

Informace ve formě grafů a čísel

Informace v softwaru Spade se zobrazují jak vizuálně prostřednictvím grafů, tak číselně, jako watty na metr čtvereční a hodnoty PAR/PPFD. PAR je množství užitečného světla, které dopadá na rostliny rostoucí mezi solárními panely. Většina plodin kompatibilních s agrivoltaikou skutečně těží ze sníženého ozáření, které nabízí stín solárních panelů.

Spadeův tým nám řekl, že základní přístup k optimalizaci agrivoltaických projektů zahrnuje řešení tří aspektů: konfigurace, klima a plodiny. Pečlivým zvážením těchto faktorů může developer zdokonalit své strategie rozmístěním a vyvýšením solárních panelů tak, aby maximalizoval využití půdy a zajistil nejlepší možnou rovnováhu mezi výrobou energie a zemědělstvím.

„Spade znamenal revoluci v tom, co jsem byl schopen dělat ve firmě,“ řekl projektant Tom Hickey.

Vylepšování softwaru Spade

Ian Skor, zakladatel společnosti Sandbox Solar, uvedl, že se domnívá, že současná iterace nástroje je dostatečně robustní, aby splňovala okamžité potřeby společnosti i jejích klientů poskytujících poradenství. Uznává však, že existuje prostor pro růst při vývoji přední části softwaru, aby se usnadnila lepší online interakce a zdokonalila jeho celková funkčnost.

Alexis uvedl, že společnost připravuje rozpočet na převedení softwaru Spade na další úroveň, aby mohla někdy v roce 2023 zahájit žádost o investiční návrhy. V tuto chvíli nemá tým k dispozici žádné plně nainstalované projekty, které vznikly pomocí aplikace Spade. Několik projektů navržených společností Spade se však má brzy začít stavět, včetně vlastního vertikálního bifaciálního projektu.

Zdroje: pv-magazine, TowPoint