Restaurace na letištích a vlakových nádražích

Od menu oceněných hvězdičkou Michelin až po pozlacená historická místa, tyto restaurace stojí za návštěvu. A to ať už jste turista nebo ne.

Vzhledem k tomu, že jedna z nejrušnějších letních cestovních sezón všech dob již probíhá – a po čtvrtém červenci bude pravděpodobně ještě hektičtější – by se cestovatelé měli připravit na delší zpoždění letů a vlaků, než je obvyklé.

Neplánované čekání ale nemusí být promarněným časem. Zatímco mnohá letiště a vlaková nádraží nabízejí tradiční grub, některé dopravní uzly se stávají obdařené příkladnou kulinářskou nabídkou. Od historických kaváren na vlakových nádražích až po luxusní jídelny na letištích lákají cestující, aby brzy dorazili. A najedli se tak stejně dobře (nebo dokonce lépe) než v restauracích konečných destinacích. Zde je 10, které si nenechte ujít.

Le Train Bleu, Gare de Lyon, Paříž

Tato kulinářská katedrála je zdobena propracovanými řezbami, lustry, leptaným sklem a freskami znázorňujícími rozmarné prázdninové scény po celé Francii. Brasserie, která se nachází v mezipatře Gare de Lyon (která slouží vlakům do jižní Francie a dalších středomořských destinací), byla postavena v roce 1900. A odhalena pak v roce 1901 jako doplněk k světové výstavě Exposition Universelle, v Paříži. Stejně jako tato událost předvedla Le Train Bleu národní extravagantní styl a kulturu Belle Epoque.

Jídelní lístek je stejně lákavý jako výzdoba s francouzskou klasikou. A to včetně jehněčí pečené kýty, tatarského bifteku, Crêpes Suzette a lískooříškového suflé. Možnosti prix-fixe vycházejí vstříc jak cestujícím ve spěchu (45 minutové cestovatelské menu), tak těm, kteří mohou otálet (sedmichodová hostina).

Oyster Bar, Grand Central Terminal, New York City

Stejně jako historické vlakové depo, které duní nahoře, i Oyster Bar odráží dospívání Big Apple jako globálního města na počátku 20. století. Rozsáhlé menu z mořských plodů a výjimečný strop s kachlovými klenbami navržený španělským architektem a inženýrem Rafaelem Guastavinem udělaly z restaurace přes noc senzaci, když se otevřela v roce 1913. I nadále oslňuje nabídkou, která obsahuje nejméně 25 druhů ryb a 30 odrůd ústřic.

Dříve se mnoho ingrediencí sklízelo v Dolním New York Bay. Nyní je menu opravdovým mořským skvostem Organizace spojených národů: ústřice z Ostrova prince Edwarda a Puget Sound, islandský arktický siven a novozélandský královský losos, plus humrové gazpacho a bouillabaisse. A především si nenechte ujít malý dřevem obložený bar v zadní části.

Zelená značka se šipkou ukazující směrem k baru; Restaurace na letištích a vlakových nádražích
 Značka ukazuje cestujícím na Oyster Bar, ikonickou restauraci na rušném newyorském nádraží Grand Central Terminal
Oblouky s teplými světly nad hlavou, jak hosté jedí na bílých židlích; Restaurace na letištích a vlakových nádražích
Strávníci v Oyster Baru se ponoří do rozsáhlé nabídky mořských plodů pocházejících z celého světa

Tokyo Station, Tokio

Půl milionu cestujících prochází každý den rozlehlým hlavním vlakovým nádražím v Tokiu a chytá rychlé vlaky šinkansenů a konektory. Když dostanou hlad, mnozí zamíří do suterénu na food courty, jako je Ramen Street, First Avenue, Kitchen Street, Nippon Gourmet Road.

Vrcholem se stává ulice Ramen Street s osmi prodejci nudlových polévek, včetně Rokurinsha. Ta připravuje nudle namáčené tsukemeny, a Soranoiro Nippon, která nabízí veganské, vegetariánské a bezlepkové druhy.

Stánky s grilovacími špízy v Yakitori Alley se nacházejí 10 minut chůze jižně od hlavního nádraží a stávají se tak další tokijskou stravovací institucí. Podobně jako u slavného Omoide Yokocho v Shinjuku se stánky umístily pod starými cihlovými železničními oblouky poblíž stanice Yurakucho.

Skupina lidí se dívá na světla a nápisy v uličce; Restaurace na letištích a vlakových nádražích
Lidé chodí po Yakitori Alley Memory Lane, oblasti v tokijské čtvrti Shinjuku, která je známá mnoha malými grilovacími bary

St. Pancras Bar, St. Pancras International, Londýn

St. Pancras, spojující Eurostar, National Rail a metro, je jedním z nejrušnějších londýnských dopravních uzlů. Je také domovem St. Pancras Bar by Searcys, baru a restaurace se šampaňským na Grand Terrace viktoriánské gotické železniční stanice postavené v roce 1868.

Nejdelší šampaňský bar v Evropě nabízí cuvée vlastní privátní značky, klasický Kir Royale a speciální lahve, jako např. Nebuchadnezzar Taittinger Brut Réserve NV za 55 tis. Kč. Vyhřívaná kožená sedadla poskytují pohodlí v prostorné stanici. Zatímco tlačítko „stiskněte šampaňské“ na každém stole zajišťuje rychlé nalévání pro cestující v krátkém čase.

Přilehlá brasserie nabízí menu Railway Express a poklidný odpolední čaj a navíc britská oblíbená jídla, jako je skotský uzený losos, hovězí maso v Lake District. Dále pak kachní salát Gressingham a solený kaviár Exmoor Cornish.

Rosélys, Gare Centrale, Montreal, restaurace na podzemním nádraží

Tato stylová moderní restaurace nad montrealským podzemním nádražím Gare Centrale nahrazuje úctyhodný Beaver Club. Tam během půlstoletí jeho existence stolovali John Lennon, Fidel Castro, Nelson Mandela, anglická královna a tisíce obyčejných lidí.

Nová kanadská kuchyně, která je fúzí městské francouzské a anglické kultury jídla, zahrnuje quebecké sýry a uzeniny, uzeného lososa, grilovaný chřest s kaviárem ze pstruha a steaky z kanadské prérie. V sobotu se podává odpolední čaj, v neděli brunch. Přičemž každodenní happy hour mezi 18. a 20. hodinou se točí kolem mořských plodů a živého jazzu.

Globe@YVR, Vancouver International Airport, Vancouver

Letištní hotely obvykle nevzbuzují velké gastronomické naděje. Letiště ve Vancouveru je však přínosem pro luxusní hotel Fairmont Globe, kde okna od podlahy až ke stropu poskytují výhled na asfalt v pozadí zasněžených vrcholků severně od Vancouveru.

Šéfkuchař Harris Sakalis se specializuje na tříchodové menu s pevnou cenou. Mezi výjimečné patří věže s mořskými plody, zejména přepychový „Deep Dive“ plný ústřic, krabů, kaviáru, humrů a tuňáka ahi, plus rozsáhlé snídaňové menu spárované s koktejly ze seznamu „Five O’Clock Somewhere“.

Letadlo Food, letiště Heathrow, Londýn, restaurace na letišti Gordana Ramsayho

Restaurace Gordana Ramsayho, která se nachází na terminálu 5, se toulá po celém světě. A nabízí pokrmy jako California roll sushi, jehněčí rogan josh, humří linguine a staré dobré britské fish and chips s kašovitým hráškem a tatarskou omáčkou.

Cestovatelé povečeří světovou kuchyni v moderním Plane Food na letišti Heathrow od Gordona Ramsaye

Zjednodušený dekor připomíná styl vesmírného věku z poloviny 20. století. Stravovací možnosti zahrnují expresní menu slibující dva chody (včetně veganských možností) za méně než 25 minut. A speciální snídani s výběrem vaječných jídel a koktejlů. Případně si v letadle dejte piknik o třech chodech se třemi hlavními jídly (hamburgery, těstoviny).

Tortas Frontera od Ricka Baylesse, O’Har e International Airport, Chicago

Slavný šéfkuchař a autor kuchařek Rick Bayless oceněný cenou Jamese Bearda si mexickou kuchyni oblíbil, když vyrůstal v Oklahomě a v roce 1987 se přestěhoval do Chicaga. Nyní jeho kulinářské impérium zahrnuje tři místa Tortas Frontera na rušném letišti Windy City. Přestože jsou malé – s několika stoly a omezeným počtem míst k sezení v baru – nabízejí působivou škálu jídel.

Hlavním lákadlem jsou přeplněné tortasy jako Cubana, chipotle chicken a choriqueso. Ale je tu také ranní jogurtový bar, který se promění v odpolední guacamole stanici. Menu doplňují bezlepkové, vegetariánské a veganské možnosti plus plný bar a aguas frescas (lehké nealko nápoje).

Letiště Changi, Singapur, restaurace na letišti s tropickou zahradou

Lion City se stává nespornou destinací pro kuchyni a jeho rozlehlé futuristické letiště je jedním z nejlepších míst, kde si můžete dát něco k jídlu. Centrum má více než 200 prodejen potravin a nápojů. Z nichž mnohé jsou zastrčené pod masivní skleněnou a ocelovou kupolí Jewel, jídelního, maloobchodního a zábavního komplexu s krytým vodopádem a pětipatrovou tropickou zahradou.

Green Brush, plní atrium, když lidé chodí.
Lidé procházejí tropickou zahradou uvnitř Jewel, části rozlehlého singapurského letiště Changi, kde jsou restaurace, obchody a hotel

Kulinářská kolekce sahá od michelinských jednohvězdičkových míst, jako je Kam’s Roast s charakteristickou pečenou kachnou v čínském stylu a steakem a mořskými plody v americkém stylu Hot Tomato, až po gelato Birds of Paradise uvedené na seznamu Michelin a bublinkový čaj Chun Yang.

Airbräu Brauhaus, Letiště Mnichov, Mnichov

Pokud jste nestihli Hofbräuhaus München nebo jednu z dalších slavných pivnic v Mnichově, Airbräu nabízí poslední šanci ji vyzkoušet. Jako každá dobrá mnichovská pivnice se nápoje podávají k tradičním bavorským jídlům, jako jsou vepřová kolena, řízky a preclíky.

Airbräu, který se otevřel v roce 1999 jako první letištní pivovar na světě, má útulnou vnitřní jídelnu a svěží venkovní pivní zahrádku, kde můžete popíjet zlaté ambry vyrobené na místě. Možnosti zahrnují chmelový FliegerQuell, pšeničné pivo Kumulus, mladinu „1918“ a čtyři sezónní možnosti.

Malování stropů dřevěné zařizovací předměty; Restaurace na letištích a vlakových nádražích
Barevné malby zdobí strop Hofbräuhaus, slavné pivnice v německém Mnichově; Airbräu nabízí podobnou zkušenost na letišti v Mnichově

Kromě hlavní jídelny s měděnými varnými konvicemi nabízí Airbräu útulnější jídelní a nápojový prostor zvaný Zirbelstube, malá hospůdka z 90. let 19. století přemístěná z bavorských Alp. Pokud máte čas, skočte na prohlídku pivovaru. A v létě si můžete poslechnout živé melodie na pivní zahrádce.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint