NRMA investuje do sítě nabíjení e-mobilů Tasmánie

NRMA zvyšuje financování elektrické dálnice Tasmánie, aby pomohla dále otevřít cestovní ruch EV v ostrovním státě.

Nabíjecí síť EV, známá také jako EHT, je dílem soukromého podniku. Ten byl vytvořen v roce 2017 s cílem rozšířit přístup EV do některých z nejmalebnějších destinací Tasmánie.

Nabíjecí stanice pro elekromobily

V současné době se skládá ze šesti nabíjecích stanic pro elektromobily. A to včetně Queenstown, Derwent Bridge, Devonport, Burnie, St Helens a Swansea. Stránky zahrnují nabíječky DC 50 kW i AC 22 kW. Ty umožňují rychlé dobíjení nebo delší nabíjení pro návštěvníky, kteří se zastaví na několik hodin nebo déle.

V oznámení NRMA uvedla, že umožní EHT rozšířit se ze šesti míst na 27 do poloviny roku 2023. Mluvčí NRMA potvrdil finanční prostředky ve výši přibližně třetiny hodnoty sítě.

K dnešnímu dni měla nabíjecí síť umožnit díky kritickému financování z programu grantů Electric Vehicle ChargeSmart vlády státu Tasmánie ve výši 4 600 000 Kč pro regionální pokrytí plus dalších 9 260 000 Kč od Australské agentury pro obnovitelné zdroje energie (ARENA) na instalaci pěti míst v Hobartu a okolí.

Majitel EV a člen tasmánské pobočky Australské asociace elektrických vozidel (AEVA) Charles Gregory říká, že EHT je velmi ceněným doplňkem státních sítí nabíjení EV.

NRMA

„Sami jezdí s EV, takže vědí, jaká je dobrá poloha z pohledu řidiče, a na základě toho si vybírají místa,“ řekl v poznámce pro The Driven.

„Jejich první místa zahrnovala některé regiony, které jsou méně osídlené a nebo sezónní turistické oblasti, včetně západního a východního pobřeží.“

,,Jejich cíl dosáhnout plného státního pokrytí je neocenitelný. Protože by bylo nepravděpodobné, že by se národní operátoři dobíjecích sítí zaměřovali na tyto oblasti s nízkým provozem.“

Tesla se nabíjí na Queenstown EHT v Tasmánii.  Zdroj: Plugshare, NRMA investuje do sítě nabíjení e-mobilů Tasmánie
Tesla se nabíjí na Queenstown v Tasmánii

Další partneři včetně UPC Renewables, I Want Energy, TasNetworks a Chargefox pomohli s náklady na energii, instalací, údržbou, upgradem sítě a fakturací a podporou zákazníkům.

Penny Cocker, předsedkyně představenstva EHT, uvedla, že nové financování má znamenat, že většina destinací bude do 40 km od nabíječky elektromobilů.

,,EHT nasadila místa, aby pokryla všechny mezery a zajistila, že infrastruktura nabíjení elektromobilů plně pokryje náš úžasný stav,“ řekla.

Většina míst bude do 40 km od rychlonabíječky. Přičemž žádná vzdálenost nebude delší než 100 km, která spojí i vzdálenou divočinu Tarkine a poskytne řidičům elektromobilů v Tasmánii ‚svobodu pohybu‘.

Plánovaná místa pro rychlé nabíjení

Dokument, který Gregory připravil pro AEVA ukazuje stávající a plánovaná místa pro rychlé nabíjení DC v Tasmánii, včetně 20 plánovaných míst EHT.

Mezi nová místa EHT uvedená v dokumentu patří Cradle Mountain, Cygnet, Derby, Dunalley, Exeter, Fingal, George Town, Glenorchy, Kingston, Maydena, Miena, Oatlands, Ouse, Sandy Bay, Sheffield, Smithton, Sorell, Triabunna, Tullah a Waratah.

Mluvčí NRMA potvrdil, že nové finanční prostředky se mají vztahovat na tato místa, stejně jako na další místo ve Strahanu.

Generální ředitel NRMA Group Rohan Lund řekl: ,,Máme odhodlání zvyšovat kapacitu v souladu s růstem elektromobilů. Abychom minimalizovali fronty. Také máme v plánu budovat kvalitní místa s osvětlením, bezpečnostními kamerami, záložními AC nabíječkami a vysokou spolehlivostí s rychlou reakcí na jakékoli závady.“

Lund uvedl, že „více Australanů hledá přechod od benzinových a naftových vozidel. A to se začíná odrážet v prodeji nových aut,“ ale dodal, že „pro mnoho Australanů zůstávají obavy ohledně toho, kde nabijí svůj elektromobil“ – NRMA hraje vedoucí roli na národní úrovni, aby pomohla vyřešit tento problém.

,,Proto podporujeme inovativní organizace, jako je EHT, v terénu, které pracují na zmírnění úzkosti z dosahu. Což je zásadní pro posílení sebevědomí a dává Tasmáncům více možností, pokud jde o tento vzrušující přechod.“

Zdroj: thedriven, Vapol