Černá zástěna ve městě Fujikawaguchika zabrání výhledu na horu Fudži

Městečko Fujikawaguchika zažívá masivní přílivu turistů. Brzy zde vznikne černá zástěna, která má zabránit nevhodnému chování turistů

Japonské městečko Fujikawaguchika se (ne)těší přílivu turistů, kteří se snaží získat dokonalý záběr hory Fuji (Fudži). Nyní místní úředníci říkají, že už toho mají dost. V malebném městečku vznikne černá zástěna, která má zabránit nevhodnému chování zahraničních turistů.

Hordy turistů přicházejí

Japonské město, které je známé téměř dokonalým výhledem na ikonickou horu Fuji, se brání hordám turistů.

Fujikawaguchiko na severním úpatí hory se pyšní řadou malebných fotografických míst, která nabízejí úžasné záběry legendárního cíle.

Tento týden však město začalo na části chodníku stavět velkou černou zástěnu, která má bránit výhledu na horu. Důvod? Nevhodně se chovající zahraniční turisté.

Nevhodné chování a nepořádek na ulicích

„Kawaguchiko je město postavené na cestovním ruchu a já vítám mnoho návštěvníků a město je také vítá. Je tu však mnoho věcí, které jsou v jejich chování znepokojující,“ říká majitel kavárny Michie Motomochi.

Motomochi zmínil odhazování odpadků, přecházení silnice za hustého provozu, ignorování semaforů a vnikání na soukromé pozemky.

V malebném městečku vznikne černá zástěna, která má zabránit nevhodnému chování zahraničních turistů
Ve městě Fujikawaguchika vznikne černá zástěna

Stejně jako mnoho majitelů podniků však není nešťastná. Přibližně 80 % jejích zákazníků tvoří zahraniční návštěvníci, jejichž počet prudce vzrostl po pandemii, kvůli níž se Japonsko ocitlo zhruba na dva roky v izolaci.

Proč se Fujikawaguchiko rozhodlo postavit zástěnu?

Tato čtvrť se náhle stala oblíbeným místem poté, co COVID uvolnil kontrolu nad cestovním ruchem v Japonsku.

Dnes se na malém území tísní převážně zahraniční turisté, což vyvolalo vlnu obav a stížností obyvatel, že návštěvníci blokují úzké chodníky, fotografují se na rušné silnici nebo vstupují na pozemky sousedů, uvedli úředníci.

V Evropě vedly obavy z přeplnění historických měst turisty minulý týden ke spuštění pilotního programu v Benátkách, v jehož rámci se začalo od jednodenních návštěvníků vybírat vstupné ve výši 5 eur.

Fujikawaguchiko na severním úpatí hory se pyšní řadou malebných fotografických míst, která nabízejí úžasné záběry legendárního cíle
Hora Fuji je jedno z nejfotografovanějších míst celého Japonska

Fujikawaguchiko vyzkoušelo i další metody, a to včetně cedulí vyzývajících návštěvníky, aby nevbíhali do silnice a používali vyhrazený přechod v angličtině, čínštině, thajštině a korejštině. Město dokonce najalo ochranku jako kontrolu davu.

Žádný z těchto pokusů ale nezabral. Řešením je podle úřadů černá zástěna. Má být dokončená v polovině května, bude 2,5 metru vysoká a 20 metrů dlouhá a téměř úplně zakryje výhled na horu Fuji.

Změní zástěna skutečně něco v japonském městě?

Městečko Fujikawaguchiko je kvůli zataženému počasí plné desítek turistů, i když hora Fuji není na dohled. Někteří z cestovatelů, kteří tam tento týden zavítali, tvrdí, že samotná myšlenka černé zástěny je přehnaná.

„Příliš velké řešení pro ne tak velké téma, i když turisté dělají problémy. Nepřipadá mi to správné,“ říká Anthony Hok z Francie. Místo toho navrhuje, aby úřady kvůli bezpečnosti zřídily silniční zábrany a neblokovaly výhledy na fotografie.

Od zrušení pandemických omezení na hranicích se do Japonska hrnou zahraniční návštěvníci, částečně kvůli slabšímu jenu, místní měně.

V loňském roce Japonsko navštívilo více než 25 milionů návštěvníků. Podle Japonské národní turistické organizace se očekává, že letos jejich počet překročí téměř 32 milionů, což je rekord z roku 2019. Sama vláda chce více turistů.

Další Japonská města hlásí příliš mnoho turistů

Rozmach cestovního ruchu v Japonsku sice pomohl tomuto odvětví, ale zároveň vyvolal stížnosti obyvatel oblíbených turistických destinací, jako je Kjóto a Kamakura. Ve známé čtvrti gejš v Kjótu se nedávno rozhodli uzavřít některé uličky v soukromém vlastnictví. Místní obyvatelé si nejsou jisti, co mají dělat.

Motomochi uvedla, že si nedokáže představit, jak by černá zástěna mohla pomoci kontrolovat tok lidí na úzkém chodníku pro pěší a na silnici vedle něj.

Zda zástěna odradí nadšené turisty od návštěvy Fujikawaguchika a hledání alternativních způsobů, jak získat dokonalou fotografii, zůstává otázkou.