SkyPak – prototyp batohu pro drony

SkyPak

SkyPak je prototyp batohu pro drony s výkonem 112 koní. A tento batoh skutečně funguje! Na rozdíl od většiny dnešních vaporwarů má tento zřejmě opravdový potenciál.

Jetpacky stojí pravděpodobně na druhém místě za létajícími auty na seznamu sci-fi přání lidí, která se ještě neuskutečnila. Stejně jako automobily, které se pohybují ve stratosféře, i příslib kompaktního létajícího stroje, který by si mohl kdokoli vzít na záda, se zatím nepodařilo uživatelsky realizovat. Jistě, existují systémy, jako například ty od společnosti Gravity, které se tam dostanou z větší části, ale vyžadují pořádný výcvik, spoustu leteckého paliva a pro běžného člověka působí přinejmenším těžkopádně. Vynálezce systému SkyPak Daniel Gant si myslí, že má řešení.

SkyPak, který vyvíjí Gantova společnost Ascend Dynamics, je kompaktní, 80kilogramový elektrický „jetpack“. Jedná se o pozemní konstrukci. Ta však funguje stejným základním způsobem jako dron. Dokáže vyvinout dostatečný tah, aby zvedl člověka ze země. Díky své jedinečné konstrukci se dokáže také stabilizovat jako dron. Ve všech osách letu je dosaženo počítačového řízení, což teoreticky znamená, že k jeho ovládání je potřeba pouze speciální výcvik.

Pokud vám to všechno začíná znít příliš dobře na to, aby to byla pravda… je to tak. Prozatím. SkyPak je plně elektrický. Celkový výkon jeho systému má neuvěřitelných 112 koňských sil, spálí svou baterii o kapacitě 1,82 kilowatthodiny za pouhé dvě minuty. Stručně řečeno, aby byl systém použitelný v reálném světě, musí se zásobování akumulátoru energií zlepšit. Na tomto stroji je však mnohem víc než jen krátká výdrž baterie.

Vývoj SkyPak batohu

Gant začal vyvíjet SkyPak před několika lety a není to jen nějaký kutil na dvorku. Pracoval pro předního výrobce letadel a vystudoval strojní inženýrství. Má také pilotní průkaz, i když vzhledem k tomu, že SkyPak je technicky vzato ultralehký letoun, nevyžaduje k létání žádnou licenci. Pro svůj výtvor vidí legitimní využití a není to nic, co uspěchal.

Začalo to v roce 2020 malým prototypem, který vypadal spíše jako amatérský dron. Ukázalo se, že uspořádání, které využívá šest skupin rotorů, je proveditelné jako prostředek umožňující řízený let. Nakloněním horního a dolního motoru může Gantův systém zajistit stabilitu při náklonu, klopení a vychýlení. Přestože je vše tak blízko u sebe, není podle něj problém ani s turbulencemi mezi rychle se otáčejícími listy – a to ani na zkušebním zařízení v plném měřítku. „Turbulentní proudění snižuje účinnost, nicméně u protiběžného systému, jako je tento, dochází také ke zvýšení účinnosti, což se vzájemně vyrovnává,“ řekl Gant. „Při našem testování to zatím není problém.“

Ano, Gant skutečně testoval plnohodnotný prototyp stroje, který zvedá stokilový zkušební rám, jenž je často vybaven lidským analogem. Pokud se vám to nezdá jako dostatečný zvedací výkon, pak je na cestě verze dvě se stejným celkovým výkonem systému 84 kW, ale s většími rotory s kanálky, které plně využijí dostupný výkon.

Dočkáme se doby, kdy si poletíme do obchodu?

Zdroje: The Drive, Vapol