Inovace brzdových systémů Brembo pro rok 2022

Již sedmý rok po sobě poskytne Brembo všem jezdcům MotoGP individuální přístup. Posílená přítomnost je také v Moto2 a Moto3.

Díky zkušenostem nasbíraným ve 44 světových šampionátech v premiéře (MotoGP a 500), během kterých motocykly s brzdami Brembo vyhrály 33 jezdeckých mistrovství světa, 34 mistrovství světa konstruktérů a triumfovaly ve více než 500 GP s hlavními protagonisty týmů Brembo také v roce 2022 dodá přizpůsobené brzdové systémy všem 24 jezdcům, kteří se zúčastní 21. šampionátu MotoGP, což je třída zavedená v roce 2002, aby nahradila prestižní 500.

Těchto 12 týmů se rozhodlo opět spolehnout na vysokou úroveň výkonu, spolehlivosti a bezpečnosti, kterou zaručují komponenty brzdových systémů Brembo: brzdové třmeny, brzdové kotouče, hlavní válce, spojková čerpadla a destičky.

Inovace technických řešení Brembo

Široká škála technických řešení Brembo během sezóny 2022 umožní každému jezdci přizpůsobit si brzdový systém svého motocyklu podle svého jízdního stylu, vlastností trati a závodní strategie, přičemž kombinuje ty nejlepší vlastnosti komponentů brzdového systému.

Detail motocyklu Aprilia Racing Team, brzdový systém Brembo

Třmen GP4

Většina jezdců bude i nadále preferovat použití GP4, nového 4pístkového třmenu věnovaného šampionátu MotoGP představeného v roce 2020: jedná se o jednodílný hliníkový třmen zcela vyrobený z masivního materiálu se 4pístkovým radiálním uchycením. Stal se referenčním třmenem pro většinu jezdců MotoGP, ačkoli někteří z nich nadále preferují použití třmenu pro rok 2019 z důvodů zvyků a odlišného výkonu samotného motocyklu.

GP4, kromě toho, že se vyznačuje extrémním designem – přítomností žeber na vnějším těle – má design inovace: je to zesílený třmen se systémem proti přetažení. Třmen se vyznačuje systémem, který umožňuje zesílení brzdného momentu: tato zvláštnost při brzdění umožňuje generovat sílu, která se přidává k síle vytvářené hydraulickým tlakem brzdové kapaliny na písty. Proto se stejnou silou působící na páku řidiče zesiluje brzdný moment.

Systém proti přetažení na druhé straně díky pružinovému zařízení umožňuje výrazně snížit jev zbytkového točivého momentu a vyhnout se kontaktu mezi destičkami a kotoučem při absenci tlaku v systému: to zabraňuje vzniku nežádoucích sil, které mají tendenci neúmyslně zpomalit kolo.

Andrea Dovizioso, RNF MotoGP Racing, Marc Marquez, Repsol Honda Team, Darryn Binder, RNF MotoGP Racing, systém inovace Brembo

Dvanáct řešení karbonových brzdových kotoučů

Brembo nabízí týmům široký výběr brzdových kotoučů. Šest geometrií kotoučů a každá kotoučová geometrie se dvěma materiálovými specifikacemi (High Mass a Standard). Celkem tedy inovace dvanácti řešení.

Většina jezdců by se měla zaměřit na 340mm kotouče s rozdělením mezi High Mass (high-end) a Standard Mass (low-end). Některé týmy mají i nadále používat 320mm standardní a vysokohmotné disky.

Mezi těmito šesti geometriemi je i novinka. Tu dá Brembo týmům k dispozici od letošní sezóny a která již byla testována při testech Sepang a Mandalika. Je to odvětrávaný karbonový kotouč o průměru 355 mm. Charakteristickým znakem tohoto kotouče je právě větší ventilace. Ta má za cíl zvýšit výměnu tepla a tím zlepšit chlazení samotného kotouče. Jedná se o řešení navržené ad hoc tak, aby jej týmy mohly používat na okruzích, u kterých se očekává, že budou velmi náročné na brzdový systém. Jako jsou Spielberg, Motegi, Sepang nebo Buriram.

Toto řešení je k dispozici také ve verzi kotouče o průměru 340 mm, již představené v roce 2021 v Rakousku. Ve srovnání s kotoučem o průměru 320 mm a kotoučem o průměru 355 mm, je to tedy jediný kotouč v sortimentu, nabízeném společností Brembo. Dodává se v obou standardních verzích. Má ventilované formáty, v závislosti na preferencích týmů.

Brembo připomíná, že karbon zajišťuje trojí výhodu. A to snížení neodpružené hmoty, stejný koeficient tření od začátku do konce a absenci problémů se zbytkovým točivým momentem. Ty mohou postihnout ocelové kotouče.

Pol Espargaro, tým Repsol Honda

Důležitost pocitu při brzdění

Brembo, díky různým typům hlavních brzdových válců, které mají týmy k dispozici z hlediska rozvoru, má schopnost přizpůsobit jak závod, tak „reaktivitu“ příkazu podle pocitu jezdce. Na každém kole je také dálkový ovladač, kterým si jezdec levou rukou nastavuje polohu brzdové páčky i za jízdy.

Brembo uvádí, že více než třetina jezdců MotoGP pravidelně používá palcový hlavní válec. Toto technické řešení (inovace), které Brembo představilo v 90. letech minulého století na pomoc Micku Doohanovi, umožňuje aktivaci zadní brzdy stisknutím speciální páčky na levé polovině řídítek.

V roce 2022 se používají dvě varianty systému palcové pumpy. Nejběžnější je charakterizována jedinou palcovou pumpou a pedálovým okruhem, využívající zadní dvoupístkový třmen. Alternativa má naopak dva samostatné okruhy, z nichž každý působí na dva ze čtyř pístů zadního třmenu. V prvním případě jeden systém vylučuje druhý, ve druhém mohou fungovat současně.

Další variantou klasické palcové pumpy, je pumpa push & pull. Ta byla představená v roce 2019: navržená s novým designem optimalizovaným pro zajištění maximální účinnosti. Má dvojitý provoz a lze ji ovládat palcem i ukazováčkem, v závislosti na preferencích pilota. Použití této pumpy pomocí indexu vyžaduje, aby se namontovala na páce s otočením o 180° oproti použití s ​​palcem. Tím se zvyšuje její modulace a záběr na páce při zpomalování.

Marc Marquez, tým Repsol Honda

Ráfky Marchesini

Také pro sezónu 2022 mají kované hořčíkové ráfky Marchesini vybaveny pro většinu jezdců MotoGP, 8 z 12 týmů. Kola Marchesini mají 5paprsková Y nebo 7paprsková vpředu a 7paprsková vzadu. Ráfky Marchesini, značka Brembo Group, zajišťují motocyklům úsporu hmotnosti. Upřednostňují zrychlení a ovladatelnost při změně směru a během nejkritičtějších fází. To při nájezdu do zatáček se zapnutou brzdou, při zatáčení při vysokých úhlech náklonu (až 60°) a na výjezdu ze zatáčky s otevřeným plynem. A to vždy s nakloněným kolem.

Tým Pramac Racing, brzdová inovace Brembo

Brembo posiluje svůj závazek také v Moto2 a Moto3 přítomností SBS Friction a J.Juana

Po testech provedených v Jerezu a Portimau, potvrzuje Brembo svou pozici lídra v brzdových systémech. Ale i v menších kategoriích mistrovství světa.

Společnost se sídlem v Bergamu dodá 100 % týmů třmeny, asi 50 % ocelové kotouče, 80 % destičky, 90 % pumpičky a necelých 50 % ráfky Marchesini 15 týmům Moto2 a 15 týmům Moto3, které mají soutěžit v roce 2022.

SBS Friction a J.Juan, dvě značky nedávno získané skupinou Brembo Group, také významně přispívají některým týmům Moto2 a Moto3. Konkrétně SBS Friction je lídrem ve vývoji, inovace, výrobě a prodeji aftermarketových brzdových destiček a třecích materiálů. Jak pro motocykly, skútry, ATV / UTV, speciální automobily a průmyslové aplikace. Zatímco J.Juan je lídrem ve vývoji a výrobě pletených brzd, hadic, kovů a součástí brzdových systémů pro motocyklový sektor.

Brad Binder, Red Bull KTM Factory Racing

Zdroj: it.motosport.com, Vapol.cz