Seat Leon ST 2.0

I naprostá „holotina“ SEAT-u Leon ve zcela asexuální šedé či černé barvě vypadá mimořádně fajnově – pro mě úplně nej v daném segmentu. Ale když ho dáte do červené metalízy Desire, přidáte prvky výbavy FR a postavíte na 18palcové disky kol Performance II, pak z něj lidé budou „kakat kostkový cukr“.

Dopřejte si více

Připomenu, že výbava FR ozvláštňuje Leon specifickými nárazníky s výraznými matnými stříbrnými lištami v rozích, které imitují usměrňovače vzduchu, a stejnou povrchovou úpravu má i lip pod předním nárazníkem, lem masky chladiče, kryty zrcadel a podélné střešní ližiny. Sportovnější je také zadní nárazník a propojovací linka mezi zadními světly je funkční – když svítí světla, svítí i ona. Samozřejmostí je logo FR na víku kufru a také podsvícené logo FR na prahu dveří. V interiéru vás potěší dobře tvarovaný volant s logem FR, ambientní osvětlení s možností změny barev, ale zejména sedadla. Ty potěší dokonce dvakrát. Poprvé, když se na ně podíváte, protože mají efektní čalounění specifické pro verzi FR. Podruhé, když si do nich sednete, protože jsou velké dobře tvarované a spolu s pozicí volantu a pedálové skupiny poskytují výborný posed.

Seat Leon ST

Osobně jsem velký odpůrce toho, že se vše ovládá přes dotykový displej a SEAT to v Leonu dotáhl do naprosté „dokonalosti“. Nehledě na stahování oken, nastavování zrcátek, zamykání dveří, funkce Hold, ruční brzdy a pár věcí, které můžete ovládat z volantu, vše ovládáte a nastavujete přes dotykový displej nebo „slajdery“ – jakési posuvné plošky – pod dotykovým displejem. Chybělo mi přímé ovládání klimatizace i přímá volba jízdních režimů.

Lovná zvěř

V Leonu si ještě naštěstí můžete dovolit „plnotučný“ benzínový motor a přesně takový měl i náš exemplář. Přeplňovaný dvoulitr se 140 kW (190 k) a 320 Nm, který dokáže už i ve standardním režimu pořádně zatáhnout a ve sportovním ještě přidá trochu ostřejší reakce na plyn. Pravda, dravým bych ho stejně nenazval. Novináři mají tendenci hledět pouze na červenou stranu otáčkoměru, ale velký motor má svůj význam již od opačné strany otáčkoměru. Právě díky objemu motoru je totiž turbodiéra menší a ve zcela otáčkovém spektru cítit lehkost jak jde motor.

V případě Leonu není velký motor navíc vykoupen nadměrnou spotřebou. Dokazuje to i můj průměr 6,8 l/100 km, který vznikl jako odraz rozumné jízdy a občasného využívání výkonového potenciálu motoru. Ale vzhledem k tomu, že jde o verzi FR, která navozuje emoce, mi chyběl emotivnější zvuk výfuku, ideální klapka ve výfuku, díky které by při běžné jízdě výfuk měl takový projev, jaký má nyní, a v režimu Sport výrazně odvážnější. Škoda, že evropské předpisy kazí automobilový svět a podobné motory se stávají loveckou zvěří pro euroúředníky. Pospěšte si k dealerům, dokud je ještě v nabídce. Z mého pohledu je také škoda, že tento motor je dodáván pouze s DSG převodovkou. Manuál by sice ubral komfort, ale zcela určitě by vyzdvihl ducha FR.

Karoserie Seat Leon

Není kontraproduktivní Seat Leon?

K výbavě FR patří také specificky naladěný podvozek, který naštěstí není příliš tvrdý. Na našich cestách by to bylo kontraproduktivní. Je snadno ovladatelný a dobře čitelný, ale já osobně si ho cením zejména za to, že je rychlý i v rukou průměrného řidiče. Zvlášť bych vyzdvihl, že všechny SEAT-y prodávané na Slovensku mají pod dnem kufru rezervu. Náš měl jen dojezdovou, ale i za ni jsem byl tisíckrát vděčný. Píchnuté kolo jde jednoduše vyměnit a nemusím čekat na asistenci.

SEAT Leon Sportstourer ani s motorem 2,0 TSI 190 k a výbavou FR není ostrý jako břitva. Je to rodinné kombi, které vypadá dobře a které umí být rychlé a svého pána těší při každé jízdě. A to do puntíku splňuje.

Zdroj: automagazin, top-voziky.cz