Toyota a Yamaha testují V-8, který běží na vodík

Asijské značky Toyota a Yamaha zkouší osmiválcový motor, který běží na vodík
Osmiválcový motor

Společnosti Toyota a Yamaha vyvíjejí osmiválcový motor na vodíkový pohon. Jedná se o alternativu, jak nechat přežít spalovací motory v budoucím světě bez fosilních paliv.

Navzdory pohonné jednotky u vozu Toyota Mirai, který používá vodíkové palivové články k výrobě elektřiny, tento novější typ motoru jednoduše spaluje vodík místo benzínu. Jedinou emisí tak zůstává pouze voda.

Vodíkový motor založený na 5,0 litrovém V-8 používaném v modelu Lexus RC F má podle společnosti Yamaha výkon 449 koní a 398 lb-ft točivého momentu. To není daleko od konvenční benzinové verze, která má výkon 472 koní a točivým momentem 395 lb-ft.

Model Lexus RC-F
Lexus RC-F

Vodíkový motor

Projekt ohledně vodíkového motoru navazuje na společnou dohodu firem Toyota, Yamaha, Mazda, Subaru a Kawasaki. Dohoda se týká lepšího využití a rozšíření technologií alternativních paliv. Tyto společnosti mají v plánu experimentovat dále s bionaftou, syntetickými palivy a právě s vodíkem.

Již dříve Yamaha a Toyota spolupracovali na vývoji vodíkového závodního motoru, který používá hatchback Corolla Sport. Ten byl v loňském roce poprvé zařazen do japonské série Super Taikyu. Firmy mají za sebou vývoj 4,8 litrového desetiválce, který se používá v Lexusu LFA.

Spalování vodíku ve spalovacím motoru není žádná novinka. V roce 2000 německé BMW vyrobilo Hydrogen 7, sedan řady 7 s V-12, který poháněl právě vodík. V poslední době je o vodíkové spalovací motory stále větší zájem.

Čínský výrobce automobilů GAC na konci roku 2021 oznámil, že testuje vodíkový spalovací motor. Plány výroby však nepotvrdili. Mimo závodní vůz Corolla Sport Toyota zveřejnila také koncept GR Yaris, taktéž s vodíkovým pohonem.

Potenciál

Toyota a Yamaha doufá, že vodík může pomoci řešit dopad spalovacích motorů na klima a udržet je tak, aby si je mohli užít nadšenci do jízdy, zejména proto, že starší spalovací motory lze přeměnit na vodík.

Vodík má ale mnoho potenciálních problémů. Jedná se zejména o nedostatečnou infrastrukturu pro pohonné hmoty a emisí souvisejících s výrobou a distribucí. Vodíkové spalovací motory by také mohly být méně účinné než palivové články, které zase méně efektivně využívají energii než baterie.

Zdroje: Motorauthority, Vapol