Pronájem lodí: Alternativní turistický trend, který ovládl Španělsko

V posledním desetiletí se na trhu objevily platformy pro pronájem jachet. Půjčovny lodí zažívají v poslední době největší boom ve Španělsku

V posledním desetiletí se na trhu objevily platformy pro pronájem lodí, které otřásly dovolenou na plachetnici. Půjčovny lodí zažívají v poslední době největší boom ve Španělsku.

Španělský cestovní ruch je celkově na vzestupu. Podle tamního Národního statistického institutu přijelo v dubnu do země rekordních 7,8 milionu návštěvníků. V prvním čtvrtletí roku 2024 do země zavítalo celkem 24 milionů cestovatelů. To je o 18 % více než v předchozím roce.

Příliv návštěvníku a vyšší ceny

Tento příliv návštěvníků se nevyhnutelně projevil na cenách – a na pocitech místních obyvatel. Průměrná cena hotelového pokoje vzrostla o 12 procent na 135 eur (3 340 Kč) za noc. To by mohlo vysvětlovat, proč došlo také k nárůstu alternativy v podobě mořeplavby.

V uplynulém desetiletí vznikla řada platforem na pronájem lodí, kde mohou soukromí majitelé pronajímat své lodě ostatním
Pronájem lodí zažívá žně zejména ve Španělsku

Airbnb na moři

V uplynulém desetiletí vznikla řada platforem na pronájem lodí, kde mohou soukromí majitelé pronajímat své lodě ostatním. Patří mezi ně Boataffairs, Band of Boats, Borrow a Boat, Beds on Board, Boatsetter, SamBoat, Getmyboat a největší evropská platforma Click&Boat se dvěma miliony uživatelů a 55 000 lodí k pronájmu.

„Za poslední dva roky vzrostl ve Španělsku počet pronájmů lodí o 42 procent,“ řekl spoluzakladatel Click&Boat Edouard Gorioux podnikatelským novinám CincoDías. Podle něj je tato země po Francii druhou zemí, pokud jde o podíl na trhu tohoto podnikání.

Cenově dostupná alternativa hotelového pokoje

Podle Goriouxe se trh společnosti Click&Boat v letech 2019 až 2022 téměř zdvojnásobil. Navíc 15 % z loňských příjmů ve výši 200 milionů eur pochází ze Španělska.

Společnost, která zpracovává rezervaci lodi každých 18 sekund a rozšiřuje svou flotilu elektrických člunů, uvádí, že průměrná cena jednodenní plavby je 350 eur (8 660 Kč) pro šest osob včetně noclehu. Tedy méně než 60 eur (1 480 Kč) na hlavu.

„Za poslední dva roky vzrostl ve Španělsku počet pronájmů lodí o 42 procent"
Ceny hotelů ve Španělsku vzrostly, a tak si turisté raději pronajmou loď

Počítáme-li Kanárské ostrovy a Baleáry, Španělsko má téměř 8 000 km pobřeží, které lze prozkoumat na lodi. A to od Atlantiku až po Středozemní moře. Click&Boat doporučuje jako optimální plavební sezónu květen až září.

Samozřejmě se nemusíte omezovat jen na Španělsko. Můžete také zkusit italské souostroví, které je přístupné pouze lodí: Půjčovna lodí nabízí pronájem lodí v 60 zemích, zatímco Click&Boat pokrývá 164 zemí.

Jak vlastně funguje pronájem lodi?

Naštěstí nemusíte mít žádné jachtařské dovednosti. Většina platforem pro pronájem lodí funguje podobně jako Airbnb – nabízí k pronájmu soukromé lodě, které si můžete vyfiltrovat podle toho, zda jsou s kapitánem, nebo bez něj.

Filtrovat můžete také podle velikosti lodi, lokality, typu – od katamaránů po hausbóty – a dalšího vybavení, jako je potápěčské vybavení, venkovní sprchy nebo nepostradatelný nafukovací banán.