Ark Energy postaví projekt o výkonu 3 GW

Australská dceřiná společnost Ark Energy mezinárodní skupiny Korea Zinc oznámila, že v severním Queenslandu vybuduje 3 GW obnovitelné energie

Australská dceřiná společnost Ark Energy mezinárodní metalové skupiny Korea Zinc oznámila, že v severním Queenslandu vybuduje 3 GW obnovitelné energie. A to v rámci plánů na produkci více než 1 milionu tun zeleného čpavku ročně pro export do roku 2032.

Plány Ark Energy

Konsorcium zahrnující tři největší korejské konglomerátní skupiny podepsalo memorandum o porozumění (MOU) s vládou Queenslandu s cílem vybudovat jeden z největších australských center obnovitelné energie poblíž uhelného města Collinsville. A to z toho důvodu, aby se uvolnil vodíkový potenciál státu a vytvořil se koridor pro vývoz zelené energie spojující severní Queensland s Koreou.

Konsorcium Han-Ho Hydrogen, které zahrnuje australskou Ark Energy a její mateřskou společnost Korea Zinc, stejně jako petrochemickou skupinu Hanwha Impact a další korejský konglomerát SK Gas, se snaží vyrobit a vyvézt více než 1 milion tun zeleného čpavku ročně do Koreje, aby uspokojila předpokládanou poptávku, protože severoasijská země se snaží splnit své klimatické závazky.

Jádrem plánů konsorcia má být rozvoj Collinsville Green Energy Hub společnosti Ark Energy. Nachází se asi 90 km jihozápadně od Bowenu. Projekt by měl mít potenciál generovat až 3 000 MW prostřednictvím kombinace větru a slunce.

Obnovitelná energie by se používala k napájení elektrolyzérů k výrobě zeleného vodíku. Ten by se následně přeměnil na čpavek pro export do Koreje. Předpokládá se, že projekt začne vyrábět do roku 2032. Exportovat by měl více než 1 milion tun zeleného čpavku ročně z Austrálie do Koreje.

Dovoz čpavku

Generální ředitel společnosti Ark Energy Daniel Kim uvedl, že projekt již podepsalo 12 vlastníků pozemků v oblasti Collinsville. Nicméně připustil, že před nimi stále zůstávají „výzvy“.

„Rozsah toho, do čeho se pouštíme, dnes neexistuje,“ řekl. „Sdílenou vizí tohoto konsorcia je přeměnit bilaterální vztah mezi Austrálií a Koreou. Tento vztah vznikl na zdrojích a fosilních palivech, na obnovitelné zdroje energie a zelený vodík.“

Korea, která se zavázala k čisté nule do roku 2050, je již třetím největším dovozcem čpavku na světě. Dále Korea Institute of Economic Energy Research odhaduje, že celková poptávka po čpavku v zemi do roku 2030 přesáhne 21 milionů tun.

Očekává se, že většinu zeleného čpavku, který má produkovat Collinsville Green Energy Hub, absorbují členové konsorcia. „Naši partneři a naše mateřská společnost jsou hlavními hráči v korejské vodíkové ekonomice a odhadují poptávku po více než 2 milionech tun zeleného čpavku ročně od roku 2030,“ řekl Kim.

Cíle Konsorcia

Konsorcium má za cíl učinit konečné investiční rozhodnutí v roce 2027 nebo 2028. Avšak se očekává, že výstavba potrvá asi čtyři roky, řekl Kim. Premiérka Queenslandu Annastacia Palaszczuková uvedla, že podpis memoranda o porozumění je dalším krokem vpřed v úsilí státu stát se vodíkovou elektrárnou.

„Vítáme toto velké nové konsorcium v ​​Queenslandu, abychom urychlili pokrok v našem odvětví zeleného vodíku a podpořili vývoz zelené energie do Koreje,“ řekla. „To, co uvidíte v nadcházejícím desetiletí, jsou velké obnovitelné okrsky, které se vyvíjejí v regionálním Queenslandu, to je nesporný fakt.“

Oznámení navrhovaného 3 GW Collinsville Green Energy Hub je nejnovějším krokem společnosti Ark Energy. Společnost se rychle prosadila od svého spuštění v lednu 2021.

Začátkem tohoto roku společnost Ark Energy dokončila nákup developera obnovitelné energie Epuron Holdings se sídlem v Sydney. Jejich vzájemná dohoda jí poskytuje přístup k potenciálnímu 9 GW potrubí větrných a solárních FV projektů.

Budoucí plány Ark Energy

Koupě Eporonu následovala po akvizici 30% podílu ve větrné farmě Acciona Energy o výkonu 923 MW MacIntryre Wind Farm v Queenslandu. Farma se má stát plně funkční do roku 2024.

Ark Energy také sleduje plány na vývoj zařízení na výrobu obnovitelného vodíku v rafinerii zinku Sun Metals mateřské společnosti Korea Zinc v Townsville. Očekává se, že vodíkový uzel SunHQ, který je vybavený elektrolyzérem o výkonu 1 MW, má ročně vyrábět asi 158 tun zeleného vodíku napájeného z obnovitelné energie ze solární farmy Sun Metals o výkonu 124 MW. Farma se nachází vedle rafinérie.

Zdroje: pv-magazine, Vapol