Optiq EV se stává kompaktním luxusním SUV

Cadillac Optiq EV zpívá rozhodně jinou melodii než větší Lyriq. Dvouřadý Optiq nepůsobí jako malý vůz, ale má správnou velikost, prostorné prostory vpředu i vzadu a užitečně velký zadní nákladový prostor. Částečně je to absencí předního zavazadlového prostoru. Což umožnilo Cadillacu zabalit periferie dopředu, aby mohl optimalizovat zadní polovinu vozu.

Proporce vypadají dobře i zvenčí. S výrazně skloněným čelním sklem a nízkou, krátkou kapotou, která dodává vozu sportovní charakter a zároveň posouvá vizuální hmotu dostatečně dopředu. Volitelný paket 21 palcových kol a pneumatik (standardně jsou dvacítky) elegantně vyplňuje blatníky a účelný postoj díky stylistickému triku. Do předních světel pro denní svícení a zadních světel zabudovali záporný odklon. Tyto jemné úpravy umocňují dojem, že Optiq je shrbený a přilepený k silnici.

Ve skutečnosti tomu tak může být. Zatím jsme neměli možnost se s ním svézt, ale setkali jsme se s inženýry, kteří jsou zodpovědní za naladění jeho podvozku. Hlavní inženýr má ve svém životopise Corvette, zatímco výkonový inženýr přišel přímo z projektů CT-4 a CT-5 V Blackwing. Měli co říct o zjevně nízkém náklonu karoserie Optiqa a příznivém vyvážení jízdních vlastností a ovladatelnosti, které umožňují tlumiče Passive Plus, jež dokážou rozlišovat mezi zatáčkami a nárazy a podle toho reagovat. To ukáže až čas, ale zúčastněné životopisy nám dávají naději.

Cadillac

Jediná prodejna pohonných jednotek

Všechny Optiqy budou mít dvoumotorový pohon všech kol, takže o jedno rozhodnutí méně. Přední část pohání synchronní střídavý motor s permanentními magnety. Tato efektivní volba pro všechny typy pohonu maximalizuje rekuperaci energie prostřednictvím rekuperačního brzdění na přední nápravě a zároveň umožňuje efektivní provoz předního pohonu při jízdě. Kdykoli sešlápnete plynový pedál, ozve se zadní asynchronní střídavý motor. Tento typ zvolili protože dodává značnou razanci, ale zároveň vytváří vzácně malý odpor, když je v cestovním režimu bez napětí. Celkový výsledek je 300 koní a 480 N.m maximálního kombinovaného výkonu. Což vysvětluje označení 480, které bude Optiq pravděpodobně nosit.

Rozvor Optiqa o délce 2955 mm je o 140 mm kratší než u většího Lyriqu. Nicméně mezi koly je stále dost místa pro stejný 85,0 kWh lithium-iontový akumulátor. Cadillac uvádí, že by to mělo znamenat dojezd 500 km v 2340 kg vážícím Optiqu. Zatím to však nebereme jako evangelium. Chevrolet Equinox EV s pohonem všech kol, levnější verze Chevroletu, má dojezd 455 km, přestože má de-rated verzi stejného pohonného ústrojí. Důvodem tohoto nesouladu mohou být kola a pneumatiky. Základní výbavu modelu Optiq tvoří gumy 245/50 R-20 a vsadíme se, že právě zde se 500 km projeví. Zatímco volitelné pneumatiky Optiq 275/40R-21 jsou standardní výbavou modelu Equinox EV s pohonem všech kol a nejvyšší nabídkou, která vystačí na 455 km. Pokud si pořídíte 21, očekáváme podobný dojezd.

Všechny Optiqy se dodávají s dvouúrovňovým nabíjecím kabelem s vyměnitelnými koncovkami, který umožňuje nabíjení na 110 V nebo nyní 240 V přes zásuvku NEMA 14-50. Běžně používanou pro pobřežní napájení obytných vozů třídy A, a kterou si můžete nechat doma nainstalovat elektrikářem. Pokud chcete větší, palubní nabíječka Optiq může podporovat nabíjení o výkonu 19,2 kW. Tedy pokud váš elektrikář dokáže zapojit nabíjecí zařízení třetí strany do 100 ampérového obvodu. Na cestách prý obvody rychlého nabíjení stejnosměrným proudem modelu Optiq přidají 125 km dojezdu za 10 minut. Jedná se totiž o stroj s výkonem 150 kW a architekturou 400 voltové baterie.

Cadillac Optiq

Vnitřní krása vozu Cadillac Optiq

Autor nikdy nepovažoval interiér modelu Lyriq za stylistickou lahůdku, ale Optiq vypadá na pohled podstatně příjemněji. Plynulost a styl zde působí luxusním dojmem. A to i přesto, že mnoho povrchů je potažených látkou shudder. Možná je to tím, že váš pohled upoutá příjemně zakřivená 33 palcová obrazovka, která s větší grácií než jiné konkurenční pokusy spojuje přístrojovou desku s obrazovkou infotainmentu. To zde funguje, protože je umístěný relativně nízko. Ale také proto, že nepůsobí jako přetížení dotykovou obrazovkou, protože Optiq si zachovává plnohodnotné fyzické ovládací prvky v podobě tlačítek na volantu, pultíků a ovladačů na dveřích. Nastavení klimatizace probíhá rovněž mimo obrazovku a výdechy ventilace příjemně integrovali do čistě stylizované palubní desky.

Hrubě tkaná látka, vyrobená ze 100 % z recyklovaného materiálu, skutečně dodává luxusní nádech, který působí jako příští velká věc, protože je mnohem organičtější a přitažlivější než klavírně černá přetíženost, která byla stylistickou berličkou příliš dlouho. Lesklejší středová část kolem držáků nápojů je z pryskyřicí zalité verze stejného materiálu. Díky tomu je bezpečná proti rozlití a zároveň zachovává stejný motiv. Uvnitř Optiqu také chybí: přehnaně lesklý plast-chrom. Kovové ozdobné prvky, kterými je optika poseta, jsou buď z kartáčovaného hliníku, nebo mají jinak tlumenou povrchovou úpravu. Dodává jim vzhled ručně drhnutého kovu, a ne něčeho, co pochází z plastové stavebnice.

Sedadla jsme nemohli dynamicky hodnotit, ale působí prémiovým dojmem. V zatím nepojmenovaném základním modelu jsou vpředu vyhřívaná, zatímco vyšší stupeň přidává ventilaci předních sedadel a vyhřívání zadních sedadel spolu s head-up displejem. Prostor na zadních sedadlech je skutečně velkorysý a ve srovnání s větším Lyriqem nejsme ochuzeni. Nad hlavou mají všechny Optiqy panoramatickou skleněnou střechou, která se táhne od okraje k okraji a vytváří široký průzor uvnitř a bezproblémový vzhled venku.

Optiq nabízí dvě třídy, dvě výbavy

Úplný seznam standardní a příplatkové výbavy zatím nezveřejnili. Nicméně dozvěděli jsme se několik informací. Podle toho, jak byly v posledních týdnech upravené některé specifikace, musíme říci, že vše, co si myslíme, že nyní víme, se může změnit. Budou dvě třídy: základní model (nazvaný Optiq 1) a vylepšený model (nazvaný Optiq 2). Podrobnosti o rozdílech nejsou úplné, ale modernizovaný model bude mít vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla a vyhřívaná zadní sedadla, zatímco základní stupeň bude mít vyhřívaná pouze přední sedadla. Je toho nepochybně více a zařazení head-up displeje je jistě vázáno na model vyšší třídy, ale jistí si nejsme.

Cadillac Optiq

Standardní výbava zahrnuje prosklenou střechu (se sluneční clonou, thankyouverymuch), prémiový audiosystém AKG s 19 reproduktory a technologií Dolby Atmos a tříletý Super Cruise. Kromě toho nám šéfinženýr také sdělil, že bezpečnost obecně „není volitelná.“ Takže zahrne všechny položky na stále se rozšiřujícím seznamu aktivních bezpečnostních systémů.

Řekli nám, že oba stupně standardně mají 20 palcová kola a že 21 palcová kola budou samostatnou volitelnou výbavou. Nemyslíme si, že je to pevně dané. K dispozici budou také dvě varianty výbavy, které budou k dispozici s oběma stupni: V případě výbavy Luxury se počítá s vnějšími světlými prvky, po kterých mnozí zákazníci touží, zatímco v případě výbavy Sport se počítá s černými doplňky, které jiní preferují. S výběrem výbavy se odvíjí i design kol.

Na upřesnění a oficiální oznámení těchto detailů nebudeme muset dlouho čekat. Cadillac Optiq 2025 vyjede na silnice již letos na podzim. Do té doby budeme mít jistě příležitost se s ním svézt a jsme upřímně velmi zvědaví, zda se luxusní prvky, které jsme viděli, skutečně spojí s takovými jízdními výkony, jaké očekáváme od týmu inženýrů vybaveného referencemi z Corvette a Blackwingu.