Xpeng G9 přichází jako elektrické SUV

Čínská značka Xpeng odhalila své nové „chytré SUV“ G9, čtvrté vozidlo v sestavě vznikající značky po sedanech P5 a P7 a menším SUV G3i

Čínská značka Xpeng odhalila své nové „chytré SUV“ G9, čtvrté vozidlo v sestavě vznikající značky po sedanech P5 a P7 a menším SUV G3i. G9 je vrcholem řady Xpeng a nabízí spoustu technologií, které znamenají jeho status halo modelu.

Xpeng G9

Vůz je podpořený platformou Xpeng „Edward“ pro větší vozy s rozvorem mezi 2,8 a 3,1 m. G9 konkuruje vozům jako Tesla Model Y a Nissan Ariya. Nabízí se se dvěma různými konfiguracemi motoru, ale přichází v šesti různých specifikacích.

Kapacita baterie je 96 kWh pro obě varianty pohonné jednotky. Zatímco G9 využívá firemní elektronickou architekturu X-EEA 3.0 s pohonnou jednotkou založenou na 800V systému pro ultra rychlé nabíjení. Díky podporovaným rychlostem nabíjení až 480 kW je možné přidat až 199 km dojezdu za pouhých pět minut. Přičemž nabití na 10–80 % zabere pouhých 15 minut, což z něj dělá nejrychlejší nabíjecí elektrické SUV na světě
Elektrické SUV

Modely RWD Standard Range (dostupné ve formě 570G a 570E) jsou vybavené zadním motorem s výkonem 308 koní a točivým momentem 430 Nm pro zrychlení z 0-100 km/h za 6,4 sekundy. Udávaný dojezd je v čínském testovacím cyklu 569 km, což je optimističtější než režim WLTP používaný pro evropská vozidla. Model RWD Long Range sdílí stejné hodnoty motoru a výkonu jako vůz Standard Range. Avšak zvyšuje dojezd G9 na nárokovaných 701 km na CLTC.

Tři různé modely

K dispozici jsou tři modely 4WD Performance: 650E Performance, 650X Performance a 650X Launch Edition. Všechny tyto tři vozy jsou vybavené dvoumotorovým pohonem všech kol s výkonem 543 koní a točivým momentem 717 Nm, který poskytuje uváděný čas 0-100 km/h za 3,9 sekundy. Všechny verze 4WD Performance mají v čínském testovacím cyklu dojezd 648 km, zatímco všechny modely G9 mají maximální rychlost 199 km/h. Xpeng tvrdí, že dojezd G9 v reálném světě je o 5 až 10 procent vyšší než u jiných srovnatelných SUV.

Podle Xpenga má G9 sedm jízdních režimů. A to včetně režimu Boost, který pomáhá vozu dosáhnout maximálního točivého momentu za 0,15 sekundy. Zatímco dvoukomorové vzduchové odpružení je standardně vybavené ovládáním dvojitých příčných ramen vpředu a pětiprvkovým nastavením vzadu.

Baterie

Kapacita baterie je 96 kWh pro obě varianty pohonné jednotky. Zatímco G9 využívá firemní elektronickou architekturu X-EEA 3.0 s pohonnou jednotkou založenou na 800V systému pro ultra rychlé nabíjení. Díky podporovaným rychlostem nabíjení až 480 kW je možné přidat až 199 km dojezdu za pouhých pět minut. Přičemž nabití na 10–80 % zabere pouhých 15 minut, což z něj dělá nejrychlejší nabíjecí elektrické SUV na světě.

Interiér Xpeng G9

G9 je uvnitř nabitý technologiemi a nabízí tři displeje na palubní desce. Digitální přístrojový štít je spojený s dvojicí obrazovek, které tvoří jeden 15 palců široký panel. Dále dotyková obrazovka na straně řidiče se používá k ovládání informačního a zábavního systému vozu, zatímco panel na straně spolujezdce je sekundární konfigurovatelný displej, který může zobrazovat různé informace.

G9 je uvnitř nabitý technologiemi a nabízí tři displeje na palubní desce. Digitální přístrojový štít je spojený s dvojicí obrazovek, které tvoří jeden 15 palců široký panel
Interiér

Minimalistická palubní deska je svým designem podobná Tesle, s podložkou pro bezdrátové nabíjení telefonu umístěnou ve středové konzole, zatímco G9 je vybavený novým 5D multimediálním systémem s názvem Xopera. Sestava obsahuje celkem 28 reproduktorů s výkonem až 2 250 W a nechybí ani nový pokročilý asistent hlasové aktivace.

Výbava a prostor

G9 je také vybavený pokročilými senzory LIDAR. Tyto senzory tvoří součást druhé generace pokročilého asistenčního systému řidiče Xpeng – zvaného XNGP – s „pomocí plného scénáře“.

Kromě dvojice předních senzorů LIDAR, které nabízejí 180stupňové zorné pole, G9 obsahuje dalších 29 senzorů a také dopředu směřující kameru pro detekci objektů. První generace systému ADAS společnosti Xpeng – XPILOT – je standardně vybavený verzemi E G9. Zatímco nová technologie XNGP obsahuje asistenta změny jízdního pruhu a plně řízenou funkcí pro jízdu po dálnici u verzí X vozu.

Zavazadlový prostor činí 660 l s nasazenými zadními sedadly (G9 je pouze dvouřadý pětimístný vůz) a po sklopení zadních sedadel nabízí až 1 576 l. Zadní sedadla lze také upravit tak, aby nabízela více pohodlí. G9 také nabízí funkci Vehicle-to-Load se zásuvkou 220 V na palubě
Xpeng G9

Zavazadlový prostor činí 660 l s nasazenými zadními sedadly (G9 je pouze dvouřadý pětimístný vůz) a po sklopení zadních sedadel nabízí až 1 576 l. Zadní sedadla lze také upravit tak, aby nabízela více pohodlí. G9 také nabízí funkci Vehicle-to-Load se zásuvkou 220 V na palubě.

Vzhled a uspořádání světel

Vzhled modelu G9 je aerodynamický a minimalistický, s LED diodami v celé šířce spojujícími jednotky světlometů a zakrytými kapotou vozu. Zvýrazněná, zakrytá přední část dodává impozantnímu vzhledu, zatímco plynulá linie střechy a jednoduchý, solidně vypadající profil se zapuštěnými klikami dveří dodává prémiový vzhled.

Vzadu je G9 vybavený dalším uspořádáním světel po celé šířce, spoilerem v horní části dveří zavazadlového prostoru a hladkým designem s jednoduchým označením „XPENG“. G9 jezdí na 21 palců širokých kolech.

Cena G9 a uvedení na trh

Podle spoluzakladatele a prezidenta společnosti Xpeng Motors, Xia Heng, „Xpeng G9 je prvním modelem společnosti Xiaopeng Motors, kterého na začátku svého vývoje uvedli na domácím a mezinárodním trhu. Ukazuje to také odhodlání společnosti Xiaopeng Motors posunout se směrem k internacionalizaci. V důsledku toho Xpeng tvrdí, že G9 navrhli a zkonstruovali tak, aby splňoval pětihvězdičkový bezpečnostní standard Euro NCAP.

G9 má cenu od 1,1 milionu korun v základní verzi 570G. Očekává se, že Xpeng G9 se představí v Evropě v roce 2023. Nicméně se předpokládá, že se Norsko stane prvním trhem, který vůz obdrží.

Plány na uvedení značky ve Velké Británii zatím neznáme. Ale vzhledem k Hengovým komentářům o tom, že se Xpeng stává mezinárodní značkou, existuje velký potenciál pro G9 a další modely značky, aby se zde začaly prodávat.

zdroje: autoexpress, Towpoint