Mazda CX-60 v nové verzi PHEV

Mazda CX 60

Na dnešní den Mazda předem avizovala premiéru typu CX-60. Jedná se o důležitý produkt, uvádí totiž zcela novou platformu se zadním pohonem a podélným uložením motoru. Postupně mají na této technice vzniknout čtyři různé SUV. Evropa dostane dvě z nich, časem přijde do prodeje větší sourozenec CX-80 se třemi řadami sedadel. Až do jeho příchodu bude novinka vlajkovou lodí výrobce z Hirošimy.

Mazda CX-60
Mazda CX-60

Mazda CX-60 svým designem nepřekvapuje. Její křivky naznačila nejen automobilkou zveřejněná upoutávka, ale také pár uniklých fotografií zachycených při výrobě oficiálních materiálů. Na internet se dostali ještě v průběhu listopadu. Už tehdy byla evidentní přítomnost dlouhé přední kapoty, která prozradila použití průlomové architektury.

SUV navržené podle nejnovější verze stylistického jazyka Kodo se vyznačuje o něco hranatějšími tvary, než mají aktuální produkty Mazda. Vpředu zaujme netradičním propojením LED světlometů s velkou maskou chladiče, zboku upoutá masivními oblouky blatníků a záď charakterizují zejména štíhlá světla a pár zdvojených koncovek výfuku.

Od populárního typu CX-5 se čerstvě odhalený vůz odlišuje také exteriérovými rozměry. Výrazně navrch má zejména rozvorem náprav měřícím 2 870 milimetrů, ale také délkou 4 745 mm a šířkou 1 890 mm. Střecha je při výšce 1 675 mm naopak mírně nižší. Standardní kola mají průměr 18 palců, největší dostupná budou dvacítky. Na výběr má být osm barev laku.

Interiér nové Mazdy CX-60

Interiér reflektuje zevnějšek japonského SUV. Využívá více známých komponent a obsahuje výrazné hrany. Už na první pohled upoutá svojí šířkou. Vnitřní rozměry kabiny neznáme, ale zavazadlový prostor nabízí standardně objem 570 litrů. Po sklopení zadních sedadel a naložení po střechu je k dispozici 1726l.

interiér mazdy CX-60
Interiér Mazdy CX-60

Mazda v posledních letech bodovala v oblasti subjektivní kvality interiéru, která se nemusela stydět ani před prémiovou konkurencí. Budoucí vlajková loď laťku luxusu i komfortu posune opět výše. Očekávat tedy můžeme nejen mnohé hodnotné materiály, ale také výborné dílenské zpracování.

Přístrojový panel novinky je digitální a doplňuje jej head-up displej s třikrát větší plochou než v typu CX-30. Palubní desce dominuje 12,3palcová obrazovka infotainmentu. Bohatý seznam vybavení zahrnuje množství bezpečnostních a asistenčních prvků, jakož i 360-stupňovou soustavu kamer či bezklíčový systém.

Technické specifikace

SUV využívá vpředu zavěšení kol se dvěma lichoběžníkovými rameny, vzadu je víceprvková náprava. Vyladění podvozku věnovali konstruktéři speciální pozornost. Mimo jiné patří do standardu funkce Kinematic Posture Control známá z roadsteru MX-5, která reguluje pohyby karoserie selektivním přibrzďováním kol.

Na evropských trzích nabídne Mazda CX-60 trojici pohonných jednotek. Už předem automobilka říkala, že součástí palety bude plug-in hybrid využívající známý 2,5litrový atmosférický čtyřválec Skyactiv-G. Ten má téměř nezměněné naladění. Dosahuje nejvyššího výkonu 141 kW (192 k) a točivého momentu 261 Nm, přičemž mu asistuje elektromotor s parametry 100 kW (136 k) a 250 Nm.

Systém dokáže celkově vyprodukovat hodnoty 241 kW (328 k) a 500 Nm, verze PHEV je díky tomu historicky nejsilnější sériové auto značky. Zrychlení z klidu na 100 km/h zvládne za 5,8 vteřiny. Nejvyšší rychlost je limitována, stropem je úroveň 200 km/h. Mazda využívá akumulátor o kapacitě 17,8 kWh. Nabízet má elektrický dojezd 60 km, přičemž ji lze nabít běžným střídavým proudem za 4 hodiny.

Mezikusem v pohonném řetězci je osmistupňová samočinná převodovka, ve které klasický hydrodynamický měnič nahradila vícelamelová spojka doplněná elektromotorem. Automat bude celoplošný standard. Všechny verze SUV obdrží také pohon všech kol, který nese označení i-Activ.

Samozřejmě, v nabídce nebudou chybět očekávané řadové šestiválce. Plug-in hybrid doplní ještě během letošního roku 3,3litrový turbodiesel, v tom následujícím má přibýt benzínový agregát e-Skyactiv X. Jejich parametry zatím neznáme. Jisté však je, že oba šestiválcové motory dostanou 48-voltový mild-hybridní systém.

Vedle oficiálního odhalení SUV zveřejnila japonská automobilka rovnou i ceny varianty PHEV, které jsou oproti menšímu typu CX-5 mnohem vyšší. V základním vybavení Prime-Line stojí Mazda CX-60 na českém trhu nejméně 1 250 000 korun. Chcete-li špičkovou variantu Takumi, musíte si připravit nejméně 1 400 000 korun a zvolit si můžete ještě čtyři příplatkové balíky.

Zdroje: TopSpeed, TowPoint