Ford Bronco Everglades 2022

Ford Bronco Everglades

Ford Bronco Everglades inspirován mokřinami. Je sice těžší a pomalejší než jeho sourozenci, ale jeho šnorchl a naviják instalované z výroby vybízejí k neohrožené jízdě v terénu.

Ford Bronco Everglades
Ford Bronco Everglades

Za volantem Fordu Bronco Everglades z roku 2022 jsme se cítili neohroženě. Nejen proto, že z výroby disponuje šnorchlem pro nasávání vzduchu a těžkým navijákem Warn – kromě impozantního terénního paketu Sasquatch. Také proto, že nás Ford přivedl, abychom otestovali limity nové speciální edice Bronca, a my to vzali jako výzvu, abychom s ním uvízli, potopili se nebo obojí.

Během jízdy na ostrově Drummond Island, který se nachází u nejvýchodnějšího cípu Horního poloostrova Michiganu, se nám Bronco Everglades potopit nepodařilo. (Možná kdybychom s ním vjeli přímo do Huronského jezera…). Náš pohledný exemplář Eruption Green přebrodil zmíněnou vodní cestu bez jediného zádrhelu. Pouze s neškodným zvukem vody šplouchající pod jeho omyvatelnou vinylovou podlahou. Aby Bronco Everglades co nejlépe přizpůsobili plavbě, zvýšil Ford odvzdušňovací trubky obou náprav, převodovky a převodové skříně.

Odkud pochází název Fordu Bronco Everglades?

Ačkoli ostrov na jihu USA zní jako zvláštní místo pro uvedení nového Bronca pojmenovaného po národním parku Everglades na Floridě, má tato oblast oproti jižním mokřadům některé výhody. Nemuseli jsme se bát, že přijdeme o nohu kvůli krokodýlovi nebo že nás udusí krajta barmská. Mohli jsme si užívat robustní systém cest na ostrově a členitý terén. V této severské verzi vodního parku Bronco Everglades se potýkali se spoustou bláta a kolejí. Shodou okolností režim Mud and Ruts – jeden ze sedmi volitelných režimů pohonu G.O.A.T. – automaticky aktivuje zadní uzávěrku a přepne systém pohonu všech kol do polohy 4Hi. Ve spojení s 35palcovými bahenními pneumatikami Goodyear Wrangler Territory pomohlo toto nastavení Broncu snadno se prodírat rozježděným bahnem.

Bez ohledu na časy zrychlení hnací ústrojí modelu Everglades dobře využilo svůj točivý moment 325 N.m, zejména když se drápalo nahoru a dolů po obzvláště kamenitém úseku se zapnutými předními a zadními uzávěrkami a systémem 4Lo. Měli jsme výhodu, že nás navigoval pozorovatel. Což je dobře, vzhledem k tomu, že Everglades postrádá kameru umístěnou vpředu, která je k dispozici u jiných Broncosů. Bohužel kvůli umístění navijáku nemá Everglades tento užitečný výhled.

Speciální vychytávky

Pokud Ford Bronco Everglades zrovna neleze po skalních stěnách, nevytahuje se z bahna nebo neplave, stejně jako ostatní jeho příbuzní funguje jako každodenní vůz. Navzdory konstrukci karoserie na rámu a pevné zadní nápravě má Everglades překvapivě civilizovanou jízdu na vozovce. Škoda jen, že jeho blafový tvar způsobuje při dálničních rychlostech značný hluk od větru. Ovládá se však lépe než Wrangler, a to díky propracovanějšímu systému řízení a nastavení předního odpružení. Bronco, se kterým jsme jeli, bylo dostatečně rychlé při sjíždění silnic v terénu. Jeho vysoko umístěné sání vzduchu vydávalo uspokojivý zvuk při staženém okně. Další šikovnou vychytávkou šnorchlu jsou oboustranné desky. Ty lze snadno přepínat mezi přední a zadní stranou, ale náš byl vždy otočený dozadu.

Šnorchl a naviják jsou na modelu Everglades viditelně umístěny. Jeho design určují i další specifické prvky. Všechny modely mají čtyři dveře a pevnou střechu, ale při pozorném pohledu uvidíte hranaté podběhy kol, které se na žádném jiném Broncu neobjevují. Má také 17palcové hliníkové ráfky připomínající ocelová kola. Podle nás vypadají skvěle, ale zajímalo by nás, proč Ford nenabízí verzi s patkami jako u ostatních modelů Sasquatch. Alespoň si Everglades nespletete s žádným jiným Broncem. Jako jediný má na předních blatnících vyraženou výraznou topografickou grafiku. Everglades je také jediným modelem, který je k dispozici s novou barvou Desert Sand.

topografická grafika
Topografická grafika

Interiér

Uvnitř není mnoho detailů, které by Bronco s motivem mokřadů odlišovaly od jeho bratrů. Každý Everglades má pohodlná sedadla potažená materiálem, který je určen pro námořní použití, ale přesto dokáže vypadat hezky. Kéž bychom to samé mohli říct o tom, co obepíná volant (pokud je to pravá kůže, tak se té krávě něco nepovedlo). Příjemným rozptýlením je alespoň ostře vykreslený displej v přístrojovém štítu a masivní 12,0palcový dotykový displej. Infotainment systém Sync 4 je stejně intuitivní jako atraktivní, přičemž bezdrátový Apple CarPlay fungoval během jízdy trvale a bez problémů. K funkční kabině Bronca dále přispívají fyzické spínače a užitečné odkládací schránky.

Zdroje: Car and Driver, Vapol