Alfa Romeo Tonale 2022 v předpremiéře

Alfa Tonale uvedení

Druhé SUV Alfy bude sedět pod Stelviem a stane se prvním elektrifikovaným modelem značky. Předpremiérové odhalení, před úterní premiérou.

Alfa Romeo potvrdila, že dlouho očekávané malé SUV Tonale oficiálně odhalí příští týden. Šéf společnosti Jean-Philippe Imparato na twitteru poskytl první pohled na jeho siluetu. Alfa Tonale, které se ukazuje za zády výkonného týmu odpovědného za design, marketing, výrobu a specifikace, se již nyní siluetou velmi podobá svému většímu sourozenci Stelvio.

Novou naději italské firmy na prodejní úspěch představí v rámci online přehlídky, nikoliv osobně. Podle firmy „La Metamorfosi“ (proměna) začne 8. února.

SUV, které se v nabídce Alfy Romeo zařadí pod model Stelvio a jehož název je odvozen od dalšího slavného italského horského průsmyku. (Tento je nižší a nachází se v Řetězových Alpách.) Bude prvním vozem značky, který nabídne plug-in hybridní technologii.

Alfa Tonale byla před svým oficiálním odhalením několikrát spatřena při testování. Ve finální sériové karoserii, která se podobá původnímu konceptu ze ženevského autosalonu, ale s řadou změn. V přední části se zvětšila dělící linie mezi kapotou a předním nárazníkem, do níž se vešly konvenčnější světlomety. Zvětšilo se i zadní okno a zadní světla jsou silnější. Celkové proporce však zůstaly stejné.

Co se u Alfy objeví nového?

Koncept Alfa Tonale odhalili na ženevském autosalonu 2019 a podle šéfa evropské značky Roberta Zerbiho podtrhuje odhodlání Alfy Romeo konečně dosáhnout cíle 400 000 prodaných vozů ročně. Oproti zhruba 150 000 v roce 2018. Po kterém dlouhodobě touží. Všeobecně se uvádí, že uvedení vozu na trh posunuli o tři měsíce. A to na začátek roku 2022. Protože generální ředitel Alfy Jean-Philippe Imparato připomínkoval výkon varianty pohonného ústrojí PHEV. Převzata z příbuzné platformy Alfa Tonale s Jeepem Renegade 4XE.

Při odhalení konceptu pro rok 2019 šéfka Alfy Romeo Europe Roberta Zerbiová uvedla. „Očekáváme, že Tonale se stane naším nejprodávanějším vozem. V kombinaci s našimi dalšími novými produkty očekáváme, že na konci roku 2024 stojí zbrusu nový vůz. A ten vyhovuje potřebám přibližně 80 % všech evropských kupců. To Alfu staví do mnohem silnější pozice než dnes.“

Zerbi tehdy také tvrdil, že vůz se dostane do výroby jen s několika málo změnami. Kromě detailů, jako přidání stěračů a změna čtyřmístného na pětimístný vůz. „Tento koncept dobře naznačuje, jak vypadá budoucí sériový model,“ řekla. „Přesný nejen v proporcích, ale i v detailech, včetně kol s telefonním číselníkem, trojitých světlometů a linií palubní desky.“

Zahalená nová Alfa Romeo Tonale
Zahalená nová Alfa Romeo Tonale

Něco k jízdním vlastnostem

Namísto jízdního režimu „Dynamic“ jako u předchozích vozů Alfa je Tonale vybaven možností „Dual Power“. Ta maximálně využívá oba motory. Zerbi potvrdil, že v nabídce budou i konvenční zážehové – a pravděpodobně i vznětové – motory.

Alfa nabídla jen málo technických podrobností o uspořádání vozu, ačkoli podle zpráv bude Tonale využívat platformu Jeepu Renegade, což znamená, že bude mít pravděpodobně pohon předních kol. Zerbi odmítl být konkrétní, pouze řekl: „“Zkoumáme architektury, které máme k dispozici ve firmě.

Tehdejší globální šéf Alfy Romeo Tim Kuniskis však slíbil, že Tonale „bude zahrnovat základní principy naší značky: pokročilou technologii motorů, elektrifikaci, odstupové proporce a úžasný italský design.“ Tvrdil, že: „Nebudeme uvádět na trh jen další CUV. Uvedeme CUV, jaké umí jen Alfa.“

Kuniskis rovněž přislíbil, že hybridní pohonné ústrojí bude využito k vylepšení jízdních zážitků, nikoliv pouze k tomu, aby firmě pomohlo splnit cíle v oblasti emisí CO2. „Do centra pozornosti jsme postavili řidiče, který má neuvěřitelný cit pro řízení,“ řekl. „Tonale bude mít výraznou osobnost a nadčasový design, který evokuje vášeň jeho designérů.“

Zaujal Vás tento model?

Zdroje: AutoCar, TowPoint