Camino de Santiago: Slavná trasa má v Evropě několik méně známých alternativ. Znáte některé?

Naplánujte si podzimní túru po těchto trasách, které jsou podobné slavné trase Camino de Santiago, známé jako Svatojakubská cesta

Už pociťujete horko v Evropě? Naplánujte si podzimní túru po těchto klidných alternativách, které jsou podobné slavné trase Camino de Santiago, též známé jako Svatojakubská cesta.

Vzhledem k tomu, že se v Evropě předpovídá parné léto a vlny veder již zasáhly Řecko a Turecko, možná se při plánování dalšího pěšího dobrodružství díváte na chladnější podzim.

Camino de Santiago je nejlepší v září

Díky mírnějšímu počasí patří září k nejlepším měsícům, kdy se můžete vydat na Camino de Santiago – jednu z nejprošlapanějších tras v historii lidstva. Každý rok tuto pouť, která končí v katedrále v Santiagu de Compostela, absolvuje téměř 350 000 lidí.

Každý rok tuto pouť, která končí v katedrále v Santiagu de Compostela, absolvuje téměř 350 000 lidí
Vlajka slavné trasy Camino de Santiago

To tedy znamená, že je na trase hodně lidí. Přináší sice možnost navázat přátelství s ostatními pěšími, ale ponechává málo prostoru pro sebereflexi. V Evropě i ve zbytku světa však existuje řada dalších tras, které nabízejí zážitek jako Camino. Jsou také ideální, pokud jste již slavnou pouť absolvovali a hledáte další dálkové pěší trasy.

Zde jsou některé z nejlepších alternativ k El Camino de Santiago, které můžete vyzkoušet letos na podzim.

Objevte historii Španělska na Camino Mozárabe

Pokud chcete zůstat ve Španělsku, pak existují kratší a náročnější cesty, které také podnikají křesťanští poutníci. Mozarabská cesta neboli Camino Mozárabe je řada pěších tras, které začínají na různých místech Andalusie a sbíhají se v Méridě nedaleko portugalských hranic.

Po těchto cestách chodili křesťané na území Al Ándalu, takže se při procházce můžete seznámit s historií Španělska. Některé z nejstarších úseků navazují na římské cesty a nabízejí další příležitost k historickým objevům.

Mozarabská cesta neboli Camino Mozárabe je řada pěších tras, které začínají na různých místech Andalusie a sbíhají se v Méridě nedaleko portugalských hranic
Trasu Camino Mozárebe zakončíte ve městě Merida

Můžete vyrazit z Granady nebo se vydat do vnitrozemí z Malagy a Almerie, přičemž jednotlivé trasy se liší délkou i náročností. Celkově jsou trasy dlouhé přibližně 1 500 km a vedou až k hrobce svatého Jakuba v Galicii.

Rumunská Via Transilvanica

V roce 2022 se v Rumunsku otevřela 1 400 km dlouhá pěší trasa, která vede ze severu na jih země přes 108 měst a vesnic. Nápad se zrodil před 12 lety v hlavě 52letého Alina Useriu. Chtěl vytvořit něco podobného starobylé poutní cestě do Santiaga nebo americké Pacific Crest Trail.

V roce 2022 se v Rumunsku otevřela 1 400 km dlouhá pěší trasa, která vede ze severu na jih země přes 108 měst a vesnic
Trasu Via Transilvanica můžete začít ve městě Putna

Na uskutečnění Useriuova snu se podílelo více než 10 000 dobrovolníků, kteří vyznačili trasu přes Karpaty. Po čtyřech letech od jejich začátku je úkol konečně hotový a pěší trasu už i někteří dokonce vyzkoušeli.

Useriu se stal prvním člověkem, který ji prošel, a strávil dva měsíce putováním z Putny v severní části Rumunska až do konečné zastávky Via Transilvanica v Drobetě-Turnu Severin u srbských hranic.

Přes Švýcarsko a Itálii do Říma po Via Francigena

Další starobylou cestou a poutní stezkou je Via Francigena. Táhne se v délce více než tisíc kilometrů, přičemž většina lidí začíná ve Velkém bernardýnském průsmyku ve Švýcarsku a prochází jí až do věčného města Říma.

Via Francigena se táhne v délce více než tisíc kilometrů, tudíž je delší než Camino de Santiago
Trasa Via Francigena končí tam, kam vedou všechny cesty světa – do Říma

Je to jedna z nejstarších publikovaných poutních cest v Evropě a celá historická trasa vede poutníky od katedrály v anglickém Canterbury až k hrobu apoštolů Petra a Pavla ve Svatém stolci v Římě. Pokud byste chtěli projít celou trasu dlouhou přes 2 000 km, trvalo by vám to více než 90 dní.

Na Caminu jsou k dispozici albergy a poutnické ubytovny, ale na Via Francigena žádné takové nejsou. Nabízí jiné zážitky než slavná trasa, ale umožňuje vám po cestě navštívit řadu zajímavých měst.

Kumano Kodo a Shikoku Henro v Japonsku

Pokud hledáte něco vzdálenějšího, v Japonsku jsou dvě pěší stezky, které jsou partnerské s El Camino de Santiago.

Kumano Kodo je 70 km dlouhá poutní trasa, která se nachází na poloostrově Kili na jednom z největších japonských ostrovů. Tvoří ji několik stezek, které vedou do chrámu Kumano, který vznikl ve středověku. Prochází několika oblastmi jihovýchodního Japonska, vede přes hory a prochází krásnými vesnicemi.

Druhá trasa, Šikoku Henro, se nachází na ostrově Šikoku
Japonsko nabízí dvě dlouhé turistické trasy

Druhá trasa, Šikoku Henro, se nachází na ostrově Šikoku. Je okružní, měří 1 200 kilometrů a umožňuje navštívit 88 chrámů. Trasa má čtyři úseky odpovídající čtyřem prefekturám ostrova.

Stejně jako Kumano Kodo má svůj původ ve středověku a poprvé ji zmapoval buddhistický mnich Kukai, známý také jako Kobo Daishi. Kobo Daiši je považován za významnou osobnost buddhismu šingon a velkou část svého života strávil šířením této odnože náboženství po celém Japonsku.

Trek přes fjordy a hory na Cestě svatého Olava

Cesta svatého Olava v Norsku je další starobylou poutní cestou na seznamu evropských pěších tras. Existuje sedm možných tras, které vedou pěší turisty přes venkovské části země až ke katedrále v Trondheimu, kde je údajně pohřbený sám svatý Olav.

Poutníci tuto trasu využívají již od roku 1032 a během stovek let její historie na ní byla postavená řada přístřešků.

Je to trasa, která vyžaduje trochu více plánování, s hotely a ubytovacími zařízeními rozmístěnými více než na jiných trasách
V Norsku se můžete těšit na úžasné fjordy

Je to trasa, která vyžaduje trochu více plánování, s hotely a ubytovacími zařízeními rozmístěnými více než na jiných trasách. Na tuto trasu se však nevydávejte na podzim, protože pokud se na ni vydáte v září, je pravděpodobné, že bude špatné počasí a krátké dny. Optimální období je od května do srpna.

Na procházku po pobřeží Turecka: Lykijská cesta

Tato trasa je kombinací několika starověkých cest, po kterých chodili Lýkijci. Povede vás podél skalnatého pobřeží vedle tyrkysových vod a přes opuštěné pláže.

Lýkie je historický název poloostrova Tekke, který vyčnívá do Středozemního moře na jižním pobřeží Turecka. Tato 509 km dlouhá trasa vás provede některými pozůstatky starověké civilizace, která kdysi vládla tomuto regionu.

Na Lýkijské cestě jsou ubytovací zařízení daleko od sebe. Některé vesnice jsou příliš vzdálené na to, aby se mezi nimi dalo projít za jeden den. To znamená, že na některých místech trasy musíte tábořit a během chůze si s sebou nosit vybavení, které vám to umožní.