Prostorná rodinná kabina s nejlevnějším V2L na trhu

Kia Niro EV 2022 je nyní oficiálně k dispozici ke koupi v Austrálii a nahrazuje odcházející opozdilce z roku 2019 (který nakonec dorazil v roce 2021) spolu s hybridním stájovým kolegou.

Kia Australia byla doposud schopna zajistit pro Austrálii pouze 75 Niros každý měsíc. Očekává se, že šest z 10 objednávek bude plně elektrických, což znamená, že v příštích dvanácti měsících pravděpodobně vyjede na silnice pouze 540.

Ale i přes malou alokaci, která o 10 % zaostává za 600 EV6 ročně, které Kia zajistila v roce 2022, představuje vůz sám o sobě atraktivní úvod na postupně se rozšiřující trh EV v Austrálii.

Je k dispozici ve dvou výbavách, počínaje výbavou S za 1 580 000 Kč a nejvyšším modelem GT-Line za 1 750 000 Kč bez nákladů na silnici. Zatímco ceny jsou o krok výše oproti odcházejícímu modelu, jsou zde nová zahrnutí – zejména první uvedení Kia Connect v Austrálii (více o tom později).

Přestože se zdá, že působí dojmem SUV s odvážným novým designem, který díky kontrastním bočním ližinám a ochranným krytům blatníků vyzařuje robustní vzhled, ve skutečnosti jde o prostorný přední nárazník, který nabízí nejdostupnější variantu pro vozidlo s nákladem kapacity na trhu.

Je to krok nahoru od původního elektrického Nira, které sem dorazilo v roce 2021, a to jak z hlediska prostoru, tak velikosti. Má stejnou 64 kilowatthodinovou baterii pod podlahou, ale je o něco efektivnější ve využívání energie. Kia říká, že je to proto, že – jako první vůz společnosti, který od vypuknutí pandemie získal plně lokální vyladění jízdy a odpružení – mimo jiné věnovala zvláštní pozornost startu.

To přispívá k plynulejšímu rozjezdu navzdory pohonu předních kol a vyplatí se s dojezdem o pět kilometrů navíc, čímž se jeho hodnocení WLTP dostane na 460 km.

Kia Niro GT EV.  Zdroj: Kia

Hluk na silnici, kvalita jízdy, regenerace a jízdní režimy

Cesta přes severní předměstí Adelaide do Adelaide Hills byla perfektním úvodem do místního ladění Niro EV. Na australských poněkud sužovaných silnicích mnoho nerovností – a občas i výmolů – zvládá poměrně výmluvně odpružení Niro EV.

Silnice nabízí spoustu příležitostí pro zatáčky a hrboly a dala možnost vyzkoušet naklánění zatáček, které je zcela minimální. Rozhodně to nebylo nic podobného, ​​co viděli u některých jiných EV. To poskytuje hladkou a stabilní jízdu, která vám umožní vjíždět do zatáček a vyjíždět s velkou dávkou jistoty.

Na silnicích, které umožňují trochu rychlosti na nich, je pěkné (ale ne příliš náhlé) množství točivého momentu pro nabrání rychlosti do kopců. Výjezdy do zatáček, které díky regenovým pádlům za volanty umožňují trochu ovládání, podobně jako řazení nižších převodových stupňů.

To je užitečné zejména v případě, že jste v režimu Sport. K dispozici jsou čtyři jízdní režimy: Eco, Normal a Sport a také Snow – další doplněk od odcházejícího modelu. Kia také přidala páčku vlevo dole na volantu, která umožňuje jejich snadné nastavení. Pokud chcete režim Snow, musíte držet páku dole, dokud se nezapne, abyste zlepšili stabilitu a zapnuli motor podle jízdních podmínek.

Pravá regenerační lopatka snižuje regeneraci. Zatímco levá zvyšuje (to je ve skutečnosti opak zobrazení stavu regenerace za volantem. Což je trochu neintuitivní). Klesání na nulu vám umožní jen tak plavit a k dispozici jsou čtyři úrovně odporu s maximem. Tak vám zajistí zážitek z jízdy jedním pedálem.

K dalšímu zlepšení požitku z jízdy přidala Kia řadu funkcí, které zajistí snížení vibrací hluku při jízdě. To zahrnuje zvukově tlumící vrstvené čelní sklo a okna přední řady, koberec. Ten pomáhá omezit vysokofrekvenční hluk z vozovky, a vylepšené pouzdro příčného nosníku. To pomáhá snižovat hluk střední až nízké frekvence.

Prostorná rodinná kabina s nejlevnějším V2L na trhu
Prostorná rodinná kabina s nejlevnějším V2L na trhu

Palubní deska a infotainment

Když se dostanete do Niro EV, můžete se mýlit, když vám připomíná EV6. Pokud jde o způsob, jak se do displeje integrují do palubní desky.

Existují však některé klíčové rozdíly. Například na rozhraní Niro EV je počítadlo kilometrů digitální, ale má jeden analogový displej, který vyvolává trochu kognitivní disonance.

Ve středu displeje na volantu však máte podobné možnosti pro procházení ovládacími prvky na volantu, včetně směru, tlaku v pneumatikách a vizualizace vozovky.

V opačném případě získáte pouze jeden displej zadní kamery místo dvou (EV6 také získává kombinovaný pohled z ptačí perspektivy, který se zdá velmi dobře proveden).

Na přístrojové desce pod dotykovou obrazovkou se nachází lišta s ovládacími prvky, které lze přepnout z ovládání klimatizace na ovládání teploty a médií, chytře využívající jeden kus hardwaru pro dvě funkce.

Apple CarPlay nebo Android Auto se jeví k dispozici v S i GT-Line. Ale zajímavé je, že S má kabelové i bezdrátové připojení, zatímco GT-Line nabízí pouze kabelové připojení. Říká se, že je to proto, že GT-Line přichází s vestavěnou satelitní navigací.

Zcela nová Kia Niro EV.  Obrázek: Bridie Schmidt
Zcela nová Kia Niro EV.  Zdroj: Kia
Zcela nová Kia Niro EV.  Zdroj: Kia
Zcela nová Kia Niro EV.  Obrázek: Bridie Schmidt

Komfort a vnitřní prostor

Uvnitř Niro EV se cítí prostorný pocit, který převyšuje odcházející model. Bohužel však v první řadě nedostává stejnou prostornost jako elektromobily postavené na platformě e-GMP. Jeho srdcem je stále Niro EV (stejně jako u Hyundai Kone Electric), elektromobil postavený na platformě ICE.

Středová konzola se zdá zcela propojena s přístrojovou deskou a pod loktem je jen málo místa pro uložení. Proto zde není ani zdaleka tolik úložného prostoru jako v EV6, které má například dole u předního sedadla místo na tašku. Kia to vynahrazuje přidáním elegantního designu opěrky hlavy, který umožňuje zavěšení tašky.

Vzadu však chybí kardanový tunel, což znamená více místa pro nohy pro cestující na zadních sedadlech. Kia také přidala pohodlné sedadlo spolujezdce v přední řadě. To umožňuje posunutí sedadla dozadu, takže si cestující může při dlouhé jízdě trochu zdřímnout, nebo se řidič může posadit a odpočívat, zatímco se auto nabíjí.

Posezení je pohodlné, s látkovým a falešným koženým kombinovaným čalouněním. Ale nechybí pouze elektricky ovládaná sedadla a bederní opěrka pro řidiče.

Nové Niro EV má také porty USB-C vpředu i na boku předních sedadel. Což usnadňuje nabíjení v zadní řadě (i když možná budete potřebovat dlouhý kabel).

Přestože je světlá výška Niro EV ve skutečnosti o 5 mm nižší než u EV6. Výška boků je mnohem lepší, pokud jde o nastupování a vystupování z auta.

Rozhodně má vzpřímenější polohu sezení. Ta má vyhovovat lidem s problémy se zády, dlouhýma nohama nebo bolavými klouby (nebo všemi třemi!). Přirozeně snadný přístup – plus dostatek prostoru mezi přední řadou a zadními sedadly také usnadňuje nastupování a vystupování malých dětí.

Prostorná rodinná kabina s nejlevnějším V2L na trhu

Doplňky pouze pro EV: V2L a nabíjení

Jak se již zmínilo na začátku tohoto článku, Niro EV se připojuje k EV6 a Hyundai Ioniq 6 v tom, že nabízí možnost naložení vozidla. Je důležité pochopit, že se nejedná o spojení vozidlo-domov nebo vozidlo-síť, které oba vyžadují externí střídač. Co nabízí, je možnost nabíjet zařízení přímo z baterie auta.

Ve výbavě S je to přes interní 16 ampérovou, 250 voltovou zásuvku pod zadním sedadlem. GT-Line také nabízí externí adaptér. Ten umožňuje maximální výkon 3,6 kW (a myslím, že byste mohli spustit powerboard pro váš domov v situaci výpadku proudu, i když si kupující dávejte pozor na vaše spotřebiče.)

Kia tentokrát přesunula nabíjecí port do přední části vozu Niro EV. Některá nastavení umístění nabíjení mohou znamenat, že je obtížné dosáhnout na přední část vozidla. Zatímco k nabíjecímu portu na boční nebo přední straně vozu lze dosáhnout snadněji.

Neměli ji šanci nabít Niro EV v den jízdy, ale maximální rychlost nabíjení 100 kW dobije baterii z 10-80 % za 43 minut u 350 kW, říká Kia. Škoda, že nabíjení není trochu rychlejší – i 150 kW by bylo super.

Velikost nákladového prostoru

Niro EV má ve srovnání se svými cenovými konkurenty nejvíce úložného prostoru. 475 litrů se zvednutými zadními sedadly a 1 392 litrů se sklopenými sedadly. Má také malý prostor pod kapotou, i když ten má díky nastavení pohonu předních kol pouze 20 litrů.

Prostorná rodinná kabina s nejlevnějším V2L na trhu
Prostorná rodinná kabina s nejlevnějším V2L na trhu

Aplikace Kia Connect

Pro někoho možná nejdůležitější je, že Kia Niro EV dostane poprvé ze všech vozidel Kia v Austrálii Kia Connect. Kia říká, že se to poskytuje jako bezplatná služba po dobu prvních sedmi let. I když se produktového manažera Rolan Rivero dotazovali, co se stane poté, řekl, že na to mají sedm let!

Kia Connect, spárovaná s chytrým telefonem, umožňuje řidiči zobrazit stav Niro EV. Včetně zbývajícího dojezdu, topení a zámků, stejně jako historii jízd a plánovat nabíjení. Můžete také odkazovat na svůj osobní kalendář a zobrazit mapu, abyste našli své auto.

Ve voze máte přístup k informacím a nastavením aplikace Voice Memo Kia Connect prostřednictvím dotykové obrazovky. Klepnutím na tlačítko Kia Connect získáte přístup ke svému kalendáři, diagnostice vozidla a dalším nastavením. Obzvláště líbivé se zdá zobrazení aktuální teploty s předpovědí na tři a šest hodin.

Kia Connect se má integrovat do dalších modelů Kia v rámci jejich příštích aktualizací v polovině cyklu a novoročních modelů.

Zdroj: thedriven, Vapol