Mazda CX-60 SUV – recenze

První plnohodnotné prémiové SUV od Mazdy s označením CX-60 je solidní počin. Kabina poskytuje jedinečný pocit a kvalitu ve výbavě Takumi

První plnohodnotné prémiové SUV od Mazdy s označením CX-60 je solidní počin. Kabina CX-60 poskytuje jedinečný pocit a spoustu kvality ve špičkové výbavě Takumi. To je také dobrá hodnota ve srovnání se zavedenými prémiovými konkurenty. Některé konkurenční plug-in hybridy nabízejí větší elektrický dojezd a více kultivovanosti, i když se Mazda dostatečně dynamicky vyrovnává. Do směsi přidává praktičnost, což znamená, že Mazda má všestrannou přitažlivost.

Mazda CX-60 SUV

Tato nová CX-60 představuje snahu Mazdy jít prémiově a převzít zavedené německé značky v sektoru luxusních SUV (Audi, BMW a Mercedesu).

Mnoho dalších značek v minulosti zkusilo stejný trik se smíšenými výsledky. Například Lexus konečně dokázal fungovat se svým nejnovějším NX a vystoupal na vrchol třídy, ale pro Infiniti (alespoň v Evropě) nebyl výsledek tak úspěšný.

Mazda má na své straně inženýrské dědictví a zkušenosti a uvádí na trh CX-60 s velmi „aktuálním“ pohonným ústrojím. Jde o plug-in hybrid, který kombinuje 2,5l čtyřválcový zážehový motor a 17,8kWh baterii. Baterie napájí elektromotor s celkovým výkonem 323 koní a 500 Nm. To z něj dělá nejvýkonnější silniční vůz, jaký kdy Mazda vyrobila. Plně elektrický dojezd se pohybuje okolo 62 km.

V některých ohledech je toto druhé číslo ostudné. Protože jen o 1 km navíc by klesl z 12% pásma daně z naturálních dávek na pouhých 8 %. Tím by se zvýšila jeho přitažlivost pro uživatele firemních vozů. Ale stále je tu spousta věcí, které by se vám mohly líbit, s potenciálem až 188 mpg a emisemi CO2 jen 33 g/km, přesto stále živým sprintem z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy.

Ambice nové Mazdy

Zkoušíme špičkový model Takumi za 1,4 milionů korun. Tento vůz se skutečně ukazuje v tom nejlepším světle. Mazda využívá hodně ze svého japonského dědictví se značkou „Crafted in Japan“ a hmatovou látkou na přístrojové desce. Látka je zvýrazněná složitým a nádherně přesným prošíváním. Obložení z lehkého javorového dřeva také přispívá k dobrému pocitu za dané peníze v kombinaci s atraktivními kovovými detaily a měkkou kůží posetou kolem kabiny.

Dokonce i špičkový model Mazda CX-60 je o 143 tisíc korun levnější než základní Audi Q5 TFSI e 50 Sport. Nová Mazda má také spoustu vybavení. Najdete zde dvojici 12,3 palců širokých displejů, včetně digitální palubní desky a centrální obrazovky. Ten obsahuje satelitní navigaci, bezdrátové Apple CarPlay a Android Auto. Jednoduché klikací kolečko se velmi snadno používá, zatímco grafika obrazovky je také dostatečně ostrá.

Nová Mazda má také spoustu vybavení. Najdete zde dvojici 12,3 palců širokých displejů, včetně digitální palubní desky a centrální obrazovky
Interiér

Další standardní sada zahrnuje dvouzónovou klimatizaci, vyhřívaná a odvětrávaná sedadla a vyhřívaný volant (plus vyhřívaná sedadla vzadu), plně bezklíčové ovládání, LED světla, tempomat a spoustu asistenčních a bezpečnostních technologií. Řez dělá také couvací kamera, stereo Bose s 12 reproduktory a 20 palců široká kola.

Na cestách si občas všimnete přítomnosti jeho velkých kol. I když vypadají skvěle, v kombinaci s extra hmotností baterie plug-in hybridu znamenají, že nerovnosti ve městě nezvládá tak obratně, jak jsme od nejlepších SUV Mazdy očekávali. CX-60 je však stále na stejné úrovni jako většina svých soupeřů. A to včetně XC60 od Volva.

Výkon

Kompromisem je slušné ovládání těla, které v kombinaci s těžkým, ale přesným řízením znamená, že CX-60 je poměrně agilní. Podvozek obsahuje extra hmotu PHEV. Avšak je jasné, že přidáním plug-in hnacího ústrojí, aby přilákala kupce firemních vozů, Mazda mírně ohrozila obvyklou působivou dynamiku, kterou jsme od jejích SUV očekávali. CX-60 se stále ovládá sladce a nabízí záběr, který je o něco vyšší než některé prémiové alternativy. Což vyvažuje dostatkem pohodlí a poctivou kultivovaností.

Pohonná jednotka je však spíše smíšená. I když nelze argumentovat nabízeným výkonem, elektromotor sám o sobě dodává 270 Nm točivého momentu. To proto, aby šlo vše hladce při nízkých otáčkách. 2,5l zážehový motor zní při otáčkách hrubě. Uvidíme, zda budou nové zážehové a naftové šestiválce, které dorazí později, o něco lepší.

Mazda má na své straně inženýrské dědictví a zkušenosti a uvádí na trh CX-60 s velmi „aktuálním“ pohonným ústrojím. Jde o plug-in hybrid, který kombinuje 2,5l čtyřválcový zážehový motor a 17,8kWh baterii
Mazda CX-60

Většinu času hluk z přirozeně nasávané jednotky je ve skutečnosti dobře potlačený za pohybu. CX-60 poskytuje slušnou jízdní kultivovanost, ale ve městě to slouží ke zvýraznění kvílení, které slyšíte z elektrifikované strany pohonného systému.

Pokud jde o plynulost, není to na špici třídy. Minimálně řazení osmistupňové automatické převodovky je z větší části pěkně rozmazlené.

Praktičnost SUV

Pokud jde o praktičnost, na zadních sedadlech je dostatek místa, s dobrým prostorem pro nohy a bez problémů s prostorem nad hlavou. A to navzdory panoramatické střeše našeho vozu za cca 29 tisíc korun. Zavazadelník o objemu 570 litrů je konkurenceschopný i pro tuto třídu.

Získáte také dva typy nabíjecího kabelu – běžnou tříkolíkovou zástrčku a konektor typu 2. Při použití posledně jmenovaného připojeného k nástěnnému boxu o výkonu 7 kW má úplné dobití baterie CX-60 trvat dvě hodiny a 20 minut. Takže praktičnost na této frontě je také spravedlivá.

Zdroje: autoexpress, Top Nosiče