Mazda Vision Coupé na tenkém ledě – zelená pro SUV

Odhalení koceptu proběhlo již v roce 2017. O rok později získal koncept Mazda Vision Coupé ocenění nejlepší koncept roku 2018

Mazda Vision Coupé se poprvé představilo již před pěti lety roku 2017. Mazda nasazuje svou novou zadní platformu, řadově šest motorů pro SUV CX-60 a tři další modely, které mají následovat. Nicméně sériová verze obdivovaného konceptu Vision Coupé firmy vypadá po pěti letech od jeho odhalení čím dál méně pravděpodobně. Není však překvapením, že za to mohou SUV.

Mazda Vision Coupé vs. zaměření se na SUV

Vision Coupé se poprvé objevilo na autosalonu v Tokiu v roce 2017 jako vlajkonoš nového designového jazyka značky Kodo. Ten se od té doby objevil na řadě sériových modelů včetně Mazdy MX-30 EV, Mazda 3 hatchback a zcela nového CX-60.

Následovalo to ve stopách konceptu RX Vision z roku 2015. Tento koncept je více zaměřený na výkon, a podobně propagoval étos japonské firmy „méně je více“. Firma nikdy kategoricky neřekla, že plánuje uvést tento koncept do výroby. Ale myslela si, že se přiblíží k předpremiéře nové generace sedanu Mazda 6. Ta měla převzít BMW řady 5 s novou řadou řadových šesti motorů.

SUV CX-60

Nyní se však Mazda zaměřila na vývoj populárnějších modelů SUV v duchu své nové vlajkové lodi CX-60. Jedná se o první model v její řadě, který využívá nativní architekturu s pohonem zadních kol. Tím zmařil naděje na nízko posazený luxusní sedan ke konkurenčnímu pětidveřovému kupé v duchu Volkswagen Arteon a Mercedes-Benz CLA.

Joachim Kunz z Mazdy Europe řekl: „Tento trend SUV pokračuje a pro Mazdu ještě více. To se nejlépe prodává.

Model Mazda CX-60 má jako první model v řadě nativní architekturu s pohonem zadních kol.
Mazda CX-60

„Líbilo by se nám mít koncept FR (motor vpředu, pohon vzadu) a šestiválcový motor pro nástupce Mazdy 6 nebo velké sportovní kupé. Rádi jednou tento koncept uvidíme, ale v tuto chvíli je nejdůležitější prodávat SUV.“

Kunzovy poznámky vyvolávají otázky ohledně pravděpodobnosti nástupce dnešní Mazdy 6. Ta se poprvé objevila na trhu v roce 2012 a v roce 2018 se objevila výrazně aktualizovaná. Mazda potvrdila dva nové modely, které mají následovat po CX-60 v evropských dealerstvích. Rotačně poháněná verze prodlužovače dojezdu MX-30 a sedmimístná verze CX-60, která ponese odznak CX-80. Mezitím uvede na trh širší SUV CX-70 a CX-90, rovněž s architekturou zadního pohonu.

Konkrétní detaily budoucích modelů zatím nejsou potvrzené kromě těchto pěti modelů SUV. Ale nová platforma může také podporovat motory napříč a pohon předních kol pro menší modely. To možná dláždí cestu nástupcům dnešních supermini Mazda 2 a Mazda 3 hatchback.

Zdroje: autocar, Vapol