Marquez – test Repsolu s obnovitelným palivem

Marc Marquez provedl první test s Repsolem, aby otestoval nové palivo s obnovitelným obsahem s ohledem na budoucnost MotoGP. Jezdec Hondy odcestoval do Jaramy, kde absolvoval 12 kol na palubě RC213V-S.

Heslem moderní MotoGP je „udržitelnost“. Díky pokročilé technologii jsou motocykly stále výkonnější, ale tyto technologické klenoty musí také čelit ekologické krizi, která je stále důležitější. Mistrovství světa nestojí stranou. A v roce 2024 bude potřeba mít v palivech alespoň 40 % podíl obnovitelných zdrojů, aby pak do roku 2027 dosáhl 100 %.

Odezva Repsolu na sebe nenechala dlouho čekat. Hlavní sponzor týmu HRC na tomto projektu již nějakou dobu pracoval a dnes jej přivedl na trať s top mužem Hondy: Marcem Marquezem. Osminásobný mistr světa odcestoval na okruh Jarama, kde na RC213V-S absolvoval 12 kol, aby na trati otestoval palivo s obnovitelnými komponenty.

Maximální výkon se sníženými emisemi

Byl to velmi důležitý test a první přístup k těmto novým palivům. Ta musí nabízet maximální výkon, ale s výrazně sníženými emisemi CO2. Konkrétně v testech provedených Marquezem se použilo pokročilé biopalivo, které nabídlo jezdci týmu Repsol Honda stejný výkon jako tradiční palivo. S tímto testem postoupila energetická společnost ještě o krok dále. A přinesla obnovitelná paliva do závodního světa, aniž by to ovlivnilo výkon motoru. Márquez poskytl zpětnou vazbu, aby inženýři HRC spolu s výzkumníky společnosti Repsol mohli interpretovat a optimalizovat výkon tohoto typu obnovitelného paliva.

Marc Marquez, tým Repsol Honda
Marc Marquez, tým Repsol Honda

Zpětná vazba Marca Marqueze byla více než pozitivní. ,,Byl to pozitivní test, protože jsem se cítil dobře a nevšiml jsem si žádných rozdílů v používání biopaliva. Což je nakonec cíl: udržet vysokou úroveň výkonu. Když Repsol přináší produkt na okruh, zdá se již dobře otestován. Ale vždy je důležité jej otestovat na trati, ověřit si, že se výsledky nemění vlivem faktorů, jako je vlhkost nebo teplota, což jsou proměnné. Ty mohou ovlivnit, kdy hledáme maximální výkon a vyměňujeme si informace, aby to, co se testuje v testovacím centru, odpovídalo tomu, co se děje na trati.“

Marc Marquez – zpětná reakce

,,Jako řidič se díváte na odezvu motoru. Chcete, aby motor nabral čisté otáčky, že pocit při prvním doteku plynu je tekutý. A to závisí na spalování, které může být někdy příliš agresivní. V tomto případě to bylo pravidelné. Je také patrné, že se motor cítí dobře ve vysokých otáčkách, ve kterých dosáhnete maximálního výkonu.“               

Dolores Cardenas, konzultantka produktového designu v Repsol’s Technology Laboratory, říká: ,,Klíčem k tomuto typu paliva je, že si nevšimnete rozdílu, pokud jde o pocit. Rozdíl je v tom, jak tato obnovitelná paliva vyrábíme, a máme dvě důležité typy: pokročilá biopaliva, která pocházejí ze zbytků biomasy, a syntetická, vyráběná zachycováním CO2 a obnovitelného vodíku.“

,,Organizátoři MotoGP sdělili svůj plán směrem k udržitelnosti. A prvním milníkem se stane rok 2024, kdy se musí do paliv začlenit alespoň 40 % obnovitelného obsahu. My v Repsolu na tom již pracujeme. A ve skutečnosti jsme jich vyrobili již 100 % obnovitelného benzínu pro francouzskou sérii Formule 4.“ Repsol Rally Team navíc u příležitosti poslední Rallye Dakar použil 50 % biopaliva. Teď je řada na MotoGP.

Zdroj: motorsport, TowPoint