Subaru Forester 2025 nabízí pevnější konstrukci a více prostoru

Subaru Forester je jedním z nejprodávanějších vozů SUV na trhu. Nyní automobilka přichází s novou generací tohoto modelu

Subaru Forester je jedním z nejprodávanějších vozů SUV na trhu a má řadu věrných příznivců, kteří oceňují jeho praktičnost, efektivitu a schopnosti. Automobilka na tom nehodlá nic měnit ani s přepracovaným Foresterem 2025, ale stálí zákazníci i dobyvatelé by měli i tak ocenit tužší konstrukci, větší zavazadlový prostor a přidané technologie ve voze. Vyznavačům Subaru by se mohl líbit i design ve stylu dědictví a domova.

Subaru Forester – pod kapotou

Mechanická část je smíšeným souborem převzatých dílů a nové techniky. Motor je známý 2,5litrový plochý čtyřválec Subaru, který ve Foresteru dosahuje výkonu 180 koní a 178 N.m. Oproti předchozí generaci ztratil dva koně, ale za to získal 2 N.m. Standardem je bezstupňová převodovka a nejnovější verze systému pohonu všech kol automobilky, který byl přepracován pro rychlejší reakce a aktivní vektorování točivého momentu na zadní kola.

Motor je známý 2,5litrový plochý čtyřválec Subaru, který ve Foresteru dosahuje výkonu 180 koní a 178 N.m
Pod kapotou se opět nachází 2,5l motor V4

Stejně jako u starého Foresteru (a současných modelů Crosstrek a Outback) je systém X-Mode standardem pro všechny výbavy kromě základní, což pomáhá zlepšit výkon v terénu.

Pozměněná konstrukce vozu

Kromě těchto prvků se poměrně výrazně změnila konstrukce modelu Forester. Ačkoli stále stojí na modulární platformě Subaru Global Platform, Forester 2025 má konstrukci s plným vnitřním rámem. Subaru nejprve připevní boční panely unibody k podlaze a poté se k nim připojí vnější plášť crossoveru.

Přepracovaný design si hojně vypůjčuje ze stávající modelové řady Subaru
Tvář vozu připomíná crossover Ascent

Jiné způsoby konstrukce unibody sestavují boční panely a vnější plášť dohromady a poté je spojují s podlahou, ale způsob Subaru zlepšuje přístup ke klíčovým bodům, což výrobním závodům umožňuje přidat strategické sváry a použít více konstrukčního lepidla. Výsledkem je o 10 % vyšší tuhost, což je přínosem pro bezpečnost a ovladatelnost.

Tvar kachní boty

Přepracovaný design si hojně vypůjčuje ze stávající modelové řady Subaru. Tvář připomíná větší crossover Ascent a podběhy kol jsou převzaté z modelu WRX. Hranatý skleník je moderní a možná trochu výstřední, ale nízký pás modelu Forester připomíná model první generace – design vysokého kombi s pánským kloboukem. Dveře a víko mají širší, hranatější otvory pro lepší nastupování a vystupování a záď modelu Forester se přiklání k trendu falešných světelných lišt s leskle černou lištou spojující zadní světla.

Vzduchové otvory na odtokové hraně otvorů pro přední kola pomáhají podle Subaru snižovat vztlak pod přední částí vozu. Tím se zlepšuje jízdní stabilita, a věrný své outdoorové pověsti dostane každý Forester střešní ližiny a spodní obložení karoserie, jehož barva má záviset na úrovni výbavy. U modelu Sport, který se představil při veřejné premiéře jako crossover, to znamená tmavě měděnou barvu. Vlajková loď Touring dostane kombinaci lesklé černé a stříbrné.

Změny uvnitř modelu Subaru Forester 2025

Uvnitř má Forester přepracovaný interiér. Nyní je vybavený 11,6palcovým vertikálním dotykovým displejem automobilky a bezdrátovým zrcadlením chytrých telefonů u všech výbavových stupňů kromě základního. Ten dostane dvojici 7,0palcových obrazovek pro ovládání infotainmentu a klimatizace.

Nyní je vybavený 11,6palcovým vertikálním dotykovým displejem automobilky a bezdrátovým zrcadlením chytrých telefonů u všech výbavových stupňů kromě základního
Řidič má k dispozici vertikální 11,6″ displej

Kromě středové konzoly známé od Subaru má zbytek kabiny specifický design pro Forester. Posouvá palubní desku nahoru pro větší prostor pro kolena a využívá nižší linii pásu pro lepší výhled ven. Černé čalounění stropu a neobvykle strukturované obložení palubní desky a výplní dveří pomáhají skrýt oděrky a škrábance, které jsou pro rodinné SUV ideální při každodenním používání.

Měkčené plasty se předvídatelně objevují na loketních opěrkách, ale zasahují i do předních kolenních opěrek. Jedná se o poněkud příjemný prvek vzhledem k tomu, že větší procento majitelů Foresteru jezdí s těmito crossovery do terénu.

Forester 2025 má také nejprostornější zavazadlový prostor, jaký kdy byl u této značky k vidění
Subaru Forester 2025 je více prostorný

Forester 2025 má také nejprostornější zavazadlový prostor, jaký kdy byl u této značky k vidění: 838,1 l při zvednutých sedadlech nebo 2 106 l. K dispozici jsou také šroubovací montážní body pro různé příslušenství, včetně nákladové desky. Ta rozděluje zavazadlový prostor na dvě části, a modely vybavené elektricky ovládanými zvedacími dveřmi nyní dostaly bezdotykový snímač kopnutí.

Výbavové stupně

Každá úroveň výbavy modelu Forester – základní, Premium, Sport, Limited a Touring – bude standardně vybavená aktualizovanou verzí sady technologií aktivní bezpečnosti Subaru EyeSight. Kromě stávajících stereofonních kamer je k dispozici nová širokoúhlá monokamera umístěná vysoko na čelním skle. Kamera systému poskytuje podrobnější informace, zlepšuje detekci chodců a cyklistů a také přesněji monitoruje příčný provoz. Tyto změny by měly pomoci udržet malému crossoveru status miláčka IIHS Top Safety Pick.

Forester je vybavený také funkcí nouzového asistenta, která aktivuje výstražná světla, zastaví vůz v jízdním pruhu a kontaktuje záchrannou službu, pokud řidič nereaguje na pokyny aktivní bezpečnosti. Některé výbavy dostanou systém sledování mrtvého úhlu s detekcí křížícího se provozu vzadu a také nový systém automatického nouzového řízení. Pokud Forester zjistí nebezpečí na straně jízdního pruhu a řidič nepodnikne příslušné kroky, automaticky se přehoupne na druhou stranu jízdního pruhu, aby se překážce vyhnul.

Do prodeje již na jaře 2024

Subaru nepotvrdilo existenci nového Foresteru Wilderness. Tato výbava se však zdá být vzhledem k úspěchu současné rodiny robustních crossoverů jako předem daná. Subaru Forester 2025 se u prodejců objeví na jaře příštího roku. Automobilka do té doby utají informace o cenách. Přesto je maloobchodní růst cen reálný. Tudíž neočekávejte, že bude levnější než počáteční cena Foresteru 2024, která činí 28 390 korun (636 000 korun).

Zdroje: motor1, Vapol